Dobre praktyki backupu

best-practice2

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka wartościowych porad dotyczących kopii zapasowych. Myślę, że warto zapoznać się, czy nawet tylko odświeżyć ten temat, bo konsekwencje utraty danych mogą być bardzo dotkliwe. Zwłaszcza jeśli takich sytuacji można było uniknąć.

 

Sprawdzanie raportów backupu

Brzmi prosto, nawet banalnie. Oczywiście, że je sprawdzamy. Jednak często zdarza się, że rzucimy okiem na raport email, podsumowanie wygląda w porządku, przeskoczymy przez usterki, które zwykle się powtarzają i zamkniemy wiadomość. Jeżeli tak robisz, to narażasz się na pominięcie ważnych informacji – szczególnie w przypadku raportów BackupAssist.

Poświęć czas, nawet raz w tygodniu, na przejrzenie wszystkich informacji. Dla przykładu kopia zapasowa System Protection w BackupAssist v8 dołączy do raportu informacje na temat ilości posiadanych punktów przywracania, zajętości dysku oraz o opcjach odzyskiwania i przywracania. Można nawet kliknąć w ostrzeżenie w raporcie, aby otworzyć odpowiedni artykuł w bazie wiedzy. Kiedy ostatni raz miałeś czas, żeby przeanalizować te dane?

 

Przeprowadzaj regularne ręczne testy przywracania

Coraz więcej rozwiązań backupowych testuje kopie zapasowe po ich sporządzeniu. BackupAssist v8 określa ten proces jako backup verification. Sprawdzana jest lokalizacja docelowa backupu, kilka plików jest odczytywanych, może zostać sprawdzona integralność bazy danych Exchange, a dysk VHD Hyper-V może zostać testowo zamontowany. BackupAssist robi sporo rzeczy, aby zweryfikować integralność backupu. Spośród tych technik, stosowanych z resztą nie tylko przez BackupAssist, wszystkie mają cechę wspólną: są tylko substytutem ręcznych testów przywracania.

Zawsze należy przeprowadzić test przywracania w rzeczywistym środowisku dla standardowych warunków. Sprawdź cały proces, od startu do zakończenia. Wybierz archiwum backup lub dzienny backup i uruchom zadanie przywracania, a następnie sprawdź wyniki. Czy jest to rekord w bazie danych SQL i wiadomość email czy dokument typu word – wiesz, że mogą być bez problemu przywrócone, bo przetestowałeś całą procedurę własnoręcznie.

 

Używaj harmonogramów zawierających archiwizację backupu

Zarchiwizowane kopie zapasowe, to takie, które można przechowywać w bezpiecznej lokalizacji, gromadzone przez długi czas. Czasami nie są nigdy nadpisywane. Na przykład: każdy piątkowy backup jest przechowywany przez miesiąc, backup z ostatniego dnia każdego miesiąca jest przechowywany przez rok a backup z ostatniego dnia każdego roku nigdy nie jest nadpisywany. A wszystkie te kopie zapasowe są trzymane w bezpiecznej lokalizacji, najlepiej poza budynkiem macierzystej serwerowni. Często jest to określane jako tzw. „offsite” backup – i jest ogromnie ważne.

Jeśli nie posiadasz archiwum kopii zapasowych, twój scenariusz backupu nie jest efektywny. Archiwum daje Ci możliwość przywrócenia danych na długo po ich utraceniu. Jest to dodatkowy poziom bezpieczeństwa, uzupełniający możliwość odzyskiwania danych z codziennych backupów. Ponadto archiwum backupów daje możliwość odzyskania danych nawet w przypadku utraty wszystkich serwerów.

 

Przeprowadź odzyskiwanie systemu

Odzyskiwanie po awarii jest symulacją całkowitej utraty danych na serwerach. Należy więc odzyskać serwer wykorzystując różne serwery fizyczne i postępując zgodnie z dokumentacją producenta. Jeżeli jest to mniejsze przedsiębiorstwo, możesz potrzebować testowego serwera, żeby odzyskać produkcyjny w tym samym czasie. Odzyskiwanie systemu można uznać za zakończone, jeżeli użytkownicy pracujący na serwerze przetestują poprawność przywrócenia danych i aplikacji niezbędnych do normalnej pracy.

Przywracanie po katastrofie pomaga również obsłudze technicznej lepiej poznać procedury, zidentyfikować trudności i przeprowadzić niezbędne zmiany. Zdarzały się firmy, które upadły, ponieważ nie były w stanie odzyskać danych po ich całkowitej utracie lub awarii serwerów. Warto również o tym pamiętać.

 

Korzystaj z różnych typów backupu

To jest dobra praktyka, którą z pewnością wspiera BackupAssist. Bardzo mocną stroną produktu jest różnorodność metod tworzenia kopii zapasowych: System Protection, File Protection i File Archiving. Niektóre typy backupu pasują do danej sytuacji lepiej niż inne. Backup System Protection sprawdza się w ochronie całych serwerów i aplikacji takich jak Hyper-V czy Exchange. File Protection jest idealny do backupu plików i folderów oraz przeprowadzania szybkiego przywracania.

Używanie dwóch typów zadań backupu daje znacznie większą elastyczność opcji przywracania i odzyskiwania. Na przykład: dzienny i tygodniowy backup System Protection całego serwera oraz tygodniowy backup File Protection dla katalogów współdzielonych. W ten sposób serwer jest chroniony i w przypadku utraty pojedynczych plików nie ma potrzeby montowania i grzebania w obrazie dysku dla ich przywrócenia – wystarczy wybrać dokument z backupu File Protection.

 

Lokalizacji iSCSI oraz NAS

Lokalizacje iSCSI i urządzenia NAS również zasługują na miejsce w tym krótkim poradniku, ponieważ dostarczają tylko pojedyncze fizyczne miejsce docelowe backupu. Choć możesz stworzyć wiele lokalizacji i folderów na urządzeniach iSCSI i NAS, jeżeli wszystkie twoje kopie zapasowe są na tym samym medium, jest to najbardziej wrażliwy punkt twojego systemu bezpieczeństwa danych. Tracisz sprzęt – tracisz wszystkie przechowywane kopie.

W takim przypadku backup iSCSI lub NAS powinien zostać uzupełniony dodatkową fizyczną lokalizacją jak choćby przenośnymi dyskami. Można stworzyć oddzielne harmonogramy backupu dla różnych lokalizacji. Na przykład: dzienny backup może być wykonywany na media iSCSI lub NAS a archiwizacja backupów (tygodniowa, miesięczna, itd.) może wykorzystywać przenośne napędy. Tak – zarówno iSCSI oraz NAS powinny posiadać osobne archiwa backupu.

 

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule będą przydatne. Jeżeli macie inne pomysły na strategie backupu, zapraszamy do kontaktu z nami: Sun Capital Sp. z o.o.

3 Komentarzy. Zostaw nowy