Przegląd zagrożeń urządzeń mobilnych, 2004-2015

Sophos Mobile Control2Od momentu pojawienia się pierwszych zagrożeń bezpieczeństwa urządzeń przenośnych minęło już ponad 10 lat, a na przestrzeni czasu wiele w tej kwestii się zmieniło. Historia zagrożeń urządzeń mobilnych sięga roku 2004, kiedy pojawił się pierwszy wirus – Cabir, który atakował telefony Symbian.

Urządzenia iOS od Apple również nie są bezpieczne. iPhone’y, które zostały odblokowane (jailbreak) są idealnym celem dla wirusów i robaków internetowych, takich jak Ikee i Duh, które pojawiły się w 2009 roku.

Od około 2010 roku, złośliwe oprogramowanie atakujące Androida dominuje sferę zagrożeń urządzeń mobilnych. Jest to dość logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że Android stanowi ponad 80% globalnego rynku smartfonów. Dotychczas w SophosLabs zaobserwowano 1,5 mln próbek złośliwego oprogramowania na Androida. Jest to znacznie mniej niż liczba zagrożeń dla Windows, ale ich liczba gwałtownie wzrasta .

Mimo że ryzyko złośliwego oprogramowania na Android w krajach zachodnich jest stosunkowo niskie, złośliwe aplikacje pojawiły się w Google Play wiele razy od 2011 roku, kiedy to DroidDream wprowadził ponad 50 aplikacji dostępnych w sklepie Google dla Androida.

W międzyczasie miliony użytkowników Android w Chinach korzystają ze sklepów aplikacji firm trzecich, jak np. Mobogenie, sklep który miał problem z automatycznymi aktualizacjami bez zezwolenia.

Jak mówi doradca bezpieczeństwa Sophos, Chester Wisniewski, MasterKey – powszechnie znana podatność Androida odkryta w roku 2013 – tak naprawdę nie została jeszcze wykorzystana. Jednak miliony użytkowników Androida są w niebezpieczeństwie, jeśli cyberprzestępcy zdecydują wykorzystać te podatności.

Aktualnie większość złośliwego oprogramowania na Androida opiera się na oszukaniu użytkowników, przez co oni sami pobierają złośliwe aplikacje. Dlatego warto upewnić się, że Ty i Twoi użytkownicy korzystają z antywirusa, O ile to możliwe, zaleca się korzystać wyłącznie z Google Play i unikać rootowania urządzeń.

Nie tylko system Android powinien być zabezpieczany. Zarówno Android jak i iOS nie są idealne jeśli chodzi o ich domyślne ustawienia zabezpieczeń. Windows Phones mają pewne ryzykowne ustawienia domyślne, m.in. automatycznie łączenie z siecią Wi-Fi.

Ponieważ zagrożenie dla urządzeń mobilnych ciągle rośnie, dane, które znajdują się na urządzeniach mobilnych oraz brak kontroli nad tym, kto ma do nich dostęp są największym zagrożeniem dla prywatności i bezpieczeństwa przeciętnego użytkownika.

Infografika: Linia czasu zagrożeń mobilnych

Producent oprogramowania Sophos stworzył linię czasu zagrożeń mobilnych zaczynając od roku 2004. Jest ona zdecydowanie bardzo ogólna, ale daje dobre wyobrażenie o tym, jak zagrożenia zmieniały się w krótkim czasie.

Aby przejść do pliku PDF z infografiką, kliknij na obraz poniżej.

infografika sophos

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych dzięki oprogramowaniu Sophos

Zapewnienie bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych jest proste dzięki Sophos Mobile Control (SMC). Z podejściem skoncentrowanym na potrzebach użytkownika poprzez zabezpieczanie urządzeń, treści i aplikacji, SMC jest zgodny z politykami bezpieczeństwa iOS 8, Windows Phone oraz Androida. SMC zawiera również Sophos Mobile Security zapewniając anty-malware dla urządzeń z systemem Android.

Nowy SMC

Więcej informacji na temat SMC można znaleźć na sophos.com.pl lub kontaktując się z nami.