10 najlepszych narzędzi IT, które każdy doświadczony użytkownik powinien posiadać na swoim komputerze
Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd autorstwa Casper’a Manes’a z GFI:
1. f.lux
To darmowe oprogramowanie, które w miarę jak zachodzi słońce, zmienia temperaturę barwową Twojego wyświetlacza, dzięki czemu po zmroku emituje on cieplejsze, mniej niebieskie światło. Taka barwa pozwala Ci zasnąć bez uprzedniego zalania Twoich oczu przez ostre, jaskrawe światło, które powoduje, że neurony pobudzane są do uwolnienia neuroprzekaźników mających za zadanie Cię obudzić. Dzięki zmniejszeniu ilości niebieskiego światła wydobywającego się z wyświetlacza, Twój mózg jest szybciej gotowy do zaśnięcia po skończonej pracy. f.lux dostępny na https://justgetflux.com/.
2. Dropbox
Pomimo, że na rynku jest wielu dostawców usług w chmurze, oferujących usługi przechowywania i synchronizacji, lubię Dropbox głównie dlatego, że działa na oprogramowaniu Windows, Mac, Linux, iOS, Android, a nawet Windows Phone. Dropbox umożliwia publiczne i prywatne dzielenie się plikami oraz wersjonowanie. Bezpłatne konto 2GB jest dostępne na http://dropbox.com/.
3. PSPad
PSPad to mój ulubiony edytor tekstu. Oczywiście jeśli jesteś programistą, wybierzesz pewnie Notepad++, ale do skryptowania, HTML, PowerShell, XML, PHP, HTML, JS, ASPX i innych, PSPad nadaje się znakomicie. Ten edytor posiada wiele wbudowanych narzędzi, takich jak sprawdzanie pisowni lub generator lorem ipsum. PSPad do pobrania tutaj: http://www.pspad.com/en/.
4. Duet Display
Najdroższa aplikacja jaką kiedykolwiek kupiłem na iTunes, jedyna z listy, za którą trzeba zapłacić $14,99. Duet Display pozwala mi używać urządzenia iOS jako drugiego monitora dla mojej stacji roboczej Windows. Duet Display znajdziecie w sklepie iTunes, a więcej informacji znajdziecie tutaj http://www.duetdisplay.com/.
5. Foxit Reader
Foxit zajmuje mało miejsca na dysku, jest szybki i sam się aktualizuje co oznacza, że posiada wszystkie niezbędne czytnikowi plików PDF funkcje. Do pobrania na https://www.foxitsoftware.com/products/pdf-reader/.
6. VLC
Używam VLC jako odtwarzacza domyślnego na wszystkich swoich urządzeniach, otwieram w nim zarówno pliki audio i wideo. Nigdy nie na trafiłem na format, którego VLC nie byłby w stanie odtworzyć. Pobierz VLC z http://www.videolan.org/vlc/.
7. 7-zip
7-zip oferuje ci wszystko to, czego należy oczekiwać od narzędzia kompresji plików – zajmuje mało miejsca na dysku, jest szybki, a co najważniejsze, obsługuje prawie każdy rodzaj skompresowanych plików. 7-zip potrafi również szyfrować pliki, a nawet wysyłać je za Ciebie mailem! 7-zip do pobrania tutaj: http://www.7-zip.org/.
8. Wireshark
Jeśli pracujesz nad czymś co ma związek z przechwytywaniem pakietów, Wireshark jest jedynym właściwym narzędziem do wykonania tego zadania. Możesz go bezpłatnie pobrać z https://www.wireshark.org/.
9. Remote Desktop Connection Manager
To narzędzie powinien posiadać każdy administrator systemu. RDC Manager pozwala Ci na zarządzanie sesjami RDP na serwerach Windows i stacjach roboczych. Dostępny na .
10. Zestaw narzędzi wiersza poleceń
Mam swój ulubiony zestaw narzędzi wiersza poleceń – zawiera on takie narzędzia jak PSTools, Windows Error Lookup Tool oraz BIND. Do pobrania na https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb545027, i ftp://ftp.isc.org/isc/bind9/9.9.8-P4/BIND9.9.8-P4.x86.zip.
Źródło