4 fakty na temat archiwizacji backupu

BackupAssistJeśli właśnie planujesz strategię tworzenia kopii zapasowych, zdajesz sobie sprawę, że musisz również pomyśleć o ich archiwizacji. Być może jednak nie wiesz, że ten rodzaj kopii zapasowych jest zupełnie różny od tego bardziej znanego, codziennego i gotowego do odzyskania rodzaju backupu.
Nie denerwuj się, producent BackupAssist może Ci pomóc! :) W niniejszym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy tymi rodzajami backupów oraz opiszemy, co trzeba uwzględnić przy wdrażaniu strategii archiwizowania kopii zapasowych.

4. Archiwizacja kopii zapasowych ma zupełnie inny cel

Podczas tworzenia kopii zapasowych zwykle oczekujesz dwóch rezultatów: szybkiego odzyskiwania danych po awarii systemu lub łatwego ich przywracania przy utracie lub uszkodzeniu danych. Dla większości kopii zapasowych to się zgadza – jednak archiwizacja kopii zapasowych stanowi wyjątek. Jest to zupełnie inna forma backupu, bo przede wszystkim skupia się na długotrwałym przechowywaniu danych.

W niektórych krajach to przepisy i zasady branży są czynnikiem motywującym konieczność archiwizacji kopii zapasowych. Różne branże mają odmienne wymagania co do tego jak długo dane muszą być przechowywane, ale ogólnie czas ten mierzy się w latach, a nawet dekadach. To oznacza, że głównym celem archiwizowania kopii zapasowych jest możliwość dostępu do danych i wyszukiwania przez długi okres czasu, a co za tym idzie, szybkość przywracania tych danych nie jest tutaj tak ważna jak przy innych typach kopii zapasowych.

Ważniejsza przy tego rodzaju backupie jest pewność, że:

  • Dane mogą zostać przywrócone i pozostają dostępne przez dłuższy okres
    czasu
  • Dane są przetrzymywane efektywnie, aby mieć pewność, że koszty backupu nie zwiększą się
  • Zapisane dane można w razie potrzeby łatwo znaleźć
  • Dane są bezpieczne

3. Jak wybrać najlepszy nośnik danych

Ponieważ zarchiwizowane dane muszą być przechowywane dużo dłużej niż większość innych form kopii zapasowych, ma to również wpływ na rodzaj mediów, gdzie te dane są zapisane. Podczas gdy dyski HDD są doskonałym miejscem do tworzenia kopii zapasowych, ich podatność na uszkodzenia w czasie transportu czyni je mniej idealnymi do archiwizacji kopii zapasowych. Najgorszym koszmarem byłaby staranna archiwizacja danych przez wiele lat, aby ostatecznie przy konieczności ich odzyskania dowiedzieć się, że urządzenie zostało uszkodzone.

Co więcej, im dłużej gromadzi się dane, tym więcej tym więcej ich jest. Z tego powodu, trzeba rozważyć pojemność urządzeń do archiwizacji. Używając dysku HDD, możliwa jest konieczność zakupu wielu urządzeń.

Z drugiej strony, niektóre z urządzeń, które nie są idealne do odzyskiwania danych będą znacznie lepsze do archiwizacji. Taśma jest dobrym przykładem, ponieważ jest dużo wolniejsza od dysku jeśli chodzi o odzyskiwanie danych, ale tańsza oraz wydajniejsza jeśli chodzi o przechowywanie dużej ilości informacji.

Jest także bardziej trwała w transporcie do miejsca, gdzie przechowujesz swoje urządzenia do archiwizacji.

Dyski zewnętrzne i cadridge to również dobre rozwiązanie. Dostarczają niedrogie i przenośne miedia do kopii zapasowych, które mogą być przechowywane przez wiele lat. Mają one ograniczenia pojemności, więc jeśli ilość pamięci jest dla nas bardzo ważna, można pomyśleć o nowoczesnych taśmach do backupu.

Kolejną opcją dla długoterminowej archiwizacji jest chmura. Wiele firm oferuje takie rozwiązanie. Może to być dobrym wyborem, jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników: czy firma, której chcemy powierzyć przechowywanie danych będzie ciągle istnieć, gdy będziemy chcieli je odzyskać? Jakie są koszty związane z odzyskiwaniem danych? W jaki sposób będą przekazywane z powrotem do mojej firmy?

2. Przywracanie danych to zupełnie osobny temat

Jak wspomniano wcześniej, w przeciwieństwie do pozostałych typów kopii zapasowych, prędkość na ogół nie jest najważniejsza podczas przywracania danych z kopii archiwalnych. Bardziej istotna jest niezawodność. Ostatnią rzeczą której Ci potrzeba to skrupulatna archiwizacja przez wiele lat, tylko po to, aby odkryć, że nie dane nie mogą być odzyskane.

Okresowe testy przywracania są kluczowym elementem przy wszystkich formach tworzenia kopii zapasowych, a przy kopiach archiwizowanych mają jeszcze większą wartość. Niezbędne jest wykonywanie regularnych testów, aby mieć pewność, że dane, które zbierasz pozostają dostępne.

Warto również wspomnieć, że w długoletniej perspektywie będziesz musiał zapewnić kompatybilność. Może to oznaczać zachowanie starszego sprzętu i oprogramowania, nawet jeśli nie jest nie są już produkowane, ponieważ nowe systemy mogą być niekompatybilne z naszymi. Problemem może być również system, z którego teraz korzystasz, niekompatybilny z tym używanym 5 lat temu.

1. BackupAssist ułatwia archiwizowanie kopii zapasowych

BackupAssist ułatwia archiwizację dzięki narzędziu specjalnie do tego przeznaczonemu. File Archiving to backup na poziomie pliku, który zawiera konwersję, szyfrowanie, i jest kompatybilny z napędem taśmowym, ułatwiając tworzenie niezawodnych kopii zapasowych.

Również System Protection może być wykorzystany do celów archiwizacji i choć nie obejmuje kompresji, oferuje bonus w postaci możliwości odzyskania zarchiwizowanych kopii zapasowych na komputerze w trybie „bare metal”, jeżeli jest to wymagane w specyfice środowiska.

Dodatkowo za pomocą konsoli przywracania łatwo można uzyskać dostęp do zarchiwizowanych danych oraz, w razie potrzeby, wykonać test przywracania.

Pamiętasz 3 podstawowe zadania archiwizacji kopii zapasowych, o których wspomnieliśmy wyżej? Oto jak BackupAssist wychodzi im na przeciw:

  • BackupAssist obsługuje szeroki asortyment nośników pamięci, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje zarchiwizowane kopie zapasowe są przechowywane w sposób niezawodny w długim okresie czasu. Obejmuje to napędy taśmowe, HDD, RDX, lokalizacje sieciowe, iSCSI, dyski SSD i inne.
  • Nasze File-Archiving backup zawiera rozbudowane możliwości kompresji, by zminimalizować wpływ na całkowitą objętość backupu w miejscu docelowym
  • Konsola przywracania ułatwia zlokalizowanie poszukiwanej kopii zapasowej.
  • BackupAssist oferuje 256-bitowe szyfrowanie, dzięki czemu masz pewność, że wrażliwe archiwizowane dane pozostaną bezpieczne.

 

źródło: http://www.backupassist.com/blog/news/4-facts-you-should-know-about-archiving-backups/