Backup danych – reguła 3-2-1

321.fw_Być może zastanawiasz się w jaki sposób uchronić swoje dane, bez względu na to, czy są to zdjęcia z miesiąca miodowego czy też dane krytyczne dla działalności firmy, jeśli myślisz o tym przed ich utratą to jesteś w zdecydowanie lepszej sytuacji niż Ci, którzy zaczynają szukać rozwiązań po fakcie – czytaj po utracie danych. Zarówno dla tych pierwszych jak i dla drugich punktem wyjścia jest i zawsze powinna być reguła 3-2-1 kopii zapasowych.

Według ekspertów jest to reguła fundamentalna, której zastosowanie daje najwyższą możliwą szansę powodzenia w odzyskiwaniu danych.

Na czym polega reguła 3-2-1?

W sumie jest to prosta zasada, która mówi, że trzeba posiadać 3 kopie każdych danych, które chcemy zabezpieczyć na dwóch różnych nośnikach, z których jeden znajduje się w innej lokacji – np. poza firmą.

Dlaczego to takie istotne?

Odpowiedzią jest jedno słowo – redundancja, ale w tym pozytywnym znaczeniu, odnoszącym się do pożądanego zabezpieczenia istotnego w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia danych lub systemu. Ktoś może zapytać po co tyle zachodu? Każdy z nas rozumie, że dane mogą zostać utracone poprzez pożar, zalanie, crash serwera czy np. zaszyfrowanie danych przez szkodliwe oprogramowanie. Musimy sobie zdać sprawę, że to samo może spotkać naszą kopię zapasową jeśli zostawimy dysk zawierający backup obok serwera, którego backup właśnie zrobiliśmy. Zastosowanie reguły 3-2-1 pozwoli nam na uniknięcie takich niemiłych sytuacji.

Jak wprowadzić w życie tę strategię backupu?

Wpływ na to ma wiele zróżnicowanych opcji. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę takie zmienne jak budżet, którym dysponujemy, wielkość danych, które chcemy chronić, fizyczną lokalizację biura lub biur, w których dane się znajdują. Poniżej przykład tego jak można podejść do rozwiązania tego problemu wykorzystując HDD, NAS i Chmurę.

3 oddzielne kopie twoich danych – można to osiągnąć poprzez wykorzystanie oprogramowania BackupAssist, które stworzy 3 oddzielne kopie twoich danych, które mogą być zapisane codziennie na lokalnych HDD, dwa razy w tygodniu kopie te mogą być przesłane do urządzenia typu NAS (przykładowo QNAP) , następnie przy użyciu Add-ona BackupAssist Rsync przeniesiemy dane do prywatnej chmury Xopero.

2 różne nośniki danych – w zależności od zastosowania na przykład na wewnętrznym dysku twardym – powyższe HDD lub NAS (możemy też zastosować nośniki wymienne – taśmy, pamięci i dyski USB)

1 nośnik w innej lokalizacji – w powyższym przypadku nasze krytyczne dane zostają przesłane do Cloud providera, można również dane zapisane na dysku zewnętrznym lub taśmie i trzymać w innej lokalizacji, niż siedziba firmy.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty też stosujesz tego typu regułę przy tworzeniu swojego backupu danych?

Źródło