Company (Un)Hacked na VII Europejski Kongres Samorządów 2023

Reprezentując konsorcjum spółek SUN CAPITAL i GIANT LAZER miałem szansę i niezaprzeczalną przyjemność reprezentować nasz startup VRtraining.cloud i szkolenie Company(un)Hacked na VII Europejski Kongres Samorządów. Impreza odbyła się w hotelu Gołębiewski 6-7 marca 2023 w Mikołajkach. Mikołajki cud natury i mekka polskiej turystyki znanej w kraju i poza jej granicami. Niestety pora roku i termin nie do końca miały szansę oczarować. Hotel i region w cieplejszych porach roku ma zarabiać na turystach, a nie funduszach przeznaczonych na promocję regionu.

 

Hotel Gołębiewski Mikołajki jest kalką dla pozostałych obiektów w Polsce tej marki. Obiekt stworzony do organizowania ogromnych imprez, tym razem przyjął (zgodnie z oficjalnymi danymi) ponad dwa tysiące uczestników podczas wydarzenia VII Europejski Kongres Samorządów. Tłumy ludzi w większości reprezentujących samorządy oraz polityków tworzyło swoistą grupę towarzystwa wzajemnej adoracji. Miało to jednak swój urok i piszę to absolutnie szczerze.

Cały event, prezentacje, panele, posiłki, spotkania, nagrody, gratulacje i podziękowania, wszystko dobrze dopięte organizacyjnie. Na zakończenie Kongresu, przed kolacją, wspaniały koncert studentów Akademii Muzycznej w Olsztynie, który zrealizowali w tematyce muzyki z całej serii filmów o agencie JKM 007. Wszystko to było świetnie przygotowane i z punktu odbiorcy bardzo dobrze przeprowadzone.

Czas na szkolenie?

Na Europejski Kongres Samorządów, gdzie jednym z głównych sponsorów był PLAY, poznałem świetną ekipę z tej firmy. Podczas wieczornego networkingu z nimi urozmaiciłem rozmowę scenariuszami szkoleń rozgrywanych na okularach VR. To było bardzo ciekawe doświadczenie nie tylko dla mnie. W Mikołajkach miałem przyjemność rozmawiać z wieloma ciekawymi osobami, politykami, urzędnikami, oraz ludźmi biznesu. Przeprowadziłem ogromną ilość rozmów biznesowych, około biznesowych i siłą rzeczy politycznych. Oczywiście najbardziej mnie cieszyły rozmowy o naszym szkoleniu cyberbezpieczeństwa. Prezentacja na okularach VR i tłumaczeniu jak szerokie, ciekawe i innowacyjne możliwości ma nasze szkolenie. Było naprawdę cudnie obserwować wszystkie te pozytywne reakcje na to, co przygotowaliśmy w wirtualnym świcie hackera. W trakcie szkoleń czułem się na tych mazurskich ziemiach trochę jak zakonnik, który przybył na te tereny szerzyć zmiany i pokazywać nowe możliwości technologiczne.

Główna część eventu — dyskusja.

Spośród wszystkich przeprowadzonych dyskusji, najciekawsze rozmowy odbywały się jednak w grupie osób prowadzących i odpowiadających za biznes. Mam wrażenie, że właśnie ta grupa osób, która swoją pracą wytwarza PKB — była najskromniej reprezentowana i jednocześnie najbardziej zdeterminowana, żeby poświęcony w tym miejscu czas, okazał się efektywny.
Właśnie tutaj pojawia się mój pierwszy wniosek z tego eventu, i niestety jest dość smutny. Mała grupa reprezentująca przedsiębiorców versus ogromna grupa urzędników. Jest to taka analogia do sytuacji w naszym Państwie gdzie biznes, który poprzez sponsoring i wytwarzanie PKB finansuje takie eventy, jest skromną reprezentacją dla całej masy urzędników i polityków.

Kongres dedykowany jest dla przedstawicieli samorządów. Na imprezie była duża grupa reprezentująca samorządy z Polski oraz spora grupa reprezentująca inne państwa europejskie. Większość tematów była bardzo ciekawa i odnosiła się do współczesnej sytuacji geopolitycznej w Polsce i na świecie. Jak można było się spodziewać wojna na Ukrainie była głównym kreatorem tematów i dyskusji. Także uczestniczyli panele poświęcone, turystyce, kulturze, współpracy i rozwojowi regionów, oddaniu inicjatywy młodym, uchodźcom, etc. Mnie najbardziej zainteresował panel „Cyfryzacja lokalnych ojczyzn, czy to możliwe?”

„Cyfryzacja lokalnych ojczyzn, czy to możliwe?” – tutaj pod linkiem opisany jest przebieg dyskusji.
Panel był sprawnie prowadzony przez Jakuba Mielczarka Dyrektor Biura Związku Województw RP. Na pozostałych krzesłach zasiedli: Marek Zagórski poseł na Sejm RP, Michał Ziółkowski z firmy Play, Jan Bronś Burmistrz Oleśnicy, oraz reprezentujący media Karol Tokarczyk Polityka Insight.
Panowie poruszali tematy związane z inwestycjami w:

  • nowe technologie:
  • programy w urzędach;
  • przekaźniki;
  • problemie alokacji sprzętu telekomunikacyjnego w gminach;
  • dostęp do nowszej infrastruktury;
  • problemy z przetwarzaniem centralizacją i decentralizacją danych.

Ogólnie jak zrobić więcej, szybciej, bardziej nowocześnie. Tematy naprawdę ciekawe, super zagadnienia.

Gdzie są kobiety?

Kolejny wniosek z tego panelu wskazali sami prowadzący. Brak kobiet w reprezentacji tego panelu. Oczywiście wydawać by się mogło, że mocno technologiczny panel może zniechęcać płeć piękną. Totalna nieprawda, moim zdaniem to klasyczny przykład wykluczania kobiet w dyskusji o nowych technologiach. Wielka szkoda, bo mądrych i wykształconych kobiet dla tego typu tematów mamy w Polsce naprawdę dużo. Ogromna szkoda dla tych zagadnień. Kobiety mają tę cechę, że na nowe technologie patrzą z większą dozą empatii. Być może to właśnie przedstawicielka płci pięknej wskazałby na brakujące ogniowo w tej dyskusji.

Pytania bez odpowiedzi.

Jak można dyskutować o cyfryzacji, rozwoju technologicznym, bez poruszania tematów związanych z bezpiecznym przetwarzaniem danych oraz szkoleniach, które pozwolą wszystkim na tych samych zasadach korzystać z tych technologii?
W ty miejscu chciałbym podzielić się swoim ostatnim wnioskiem z tej konferencji.
Mam wrażenie, że cały proces rozwoju technologii bardzo mocno wyprzedza nasze społeczeństwo w kwestii edukacji, dobrych praktyk i nauki obsługi tych technologii. Pozwoliłem sobie zadać lekko ironiczne pytanie do panelistów: Czy te wszystkie nowe technologie udostępniane bez programów szkoleniowych dla wszystkich grup wiekowych to nie jest trochę tak, jakby wystrzelić małpy w kosmos na super zaawansowanym sprzęcie kosmicznym?

Panowie nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie i niestety brakowało już czasu na głębsze omówienie moje pytania :). Cieszę się, że udało mi się zwrócić uwagę debatujących na zagadnienie związane ze szkoleniami dla wszystkich grup wiekowych.

Jesteś bezpieczny w sieci?

Mam także nadzieję, że w dobie obecnej wojny cybernetycznej i rozwoju technologi, każdy czytający ten artykuł zada sobie pytanie. Czy czuje się wystarczająco bezpiecznie i dobrze przeszkolony z obsługi technologi, którą podróżuje w tym promie kosmicznym zmierzającym w nieznane?

Zapraszamy do bezpłatnych prezentacji nowych możliwości szkoleniowych

KK