Kerio Connect 8.3.0 Beta 2 już dostępny do testów

kerio_connect1Zaprezentowana 3 lutego wersja Beta 2 znanego i cenionego serwera pocztowego Kerio Connect 8.3.0, wprowadza kilka nowych, ciekawych funkcjonalności. Gorąco zapraszamy do przetestowania we własnym zakresie najnowszej odsłony produktu Kerio. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zmian, którymi pochwalił się producent. Niewykluczone, że na etapie publikacji wersji oficjalnej, lista ta zostanie wzbogacona dodatkowymi funkcjami, niewymienionymi obecnie.

Najważniejsze funkcje i zmiany:

Wsparcie dla podpisanych cyfrowo oraz szyfrowanych wiadomości w kliencie Kerio Connect (nowym Webmailu):

Kerio Connect 8.3.0 to kolejny krok milowy w rozwoju produktu, zmierzający w kierunku rozwiązania problemów z podpisem cyfrowym oraz szyfrowaniem wiadomości w kliencie webowym. Po latach walki z różnymi barierami technologicznymi, producent uważa, że znalazł odpowiednio zrównoważone, łatwe i bezpieczne rozwiązanie tego problemu. Ponieważ bezpieczeństwo miało największe znaczenie na etapie projektowania tej funkcjonalności, nie udało się zapewnić jej konfiguracji tak prostą, jak by się chciało, ale udało się uczynić ją tak prostą, jak to możliwe, przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy listę głównych cech tej funkcjonalności.

  • Certyfikaty przechowywane są na serwerze. Jest to bardzo ważny punkt dla obsługi przez użytkownika, ponieważ użytkownik ma dostęp do własnych certyfikatów z dowolnego komputera, przez przeglądarkę internetową. Czytanie czy tworzenie cyfrowo podpisanej i/lub szyfrowanej wiadomości jest tak proste, jak zalogowanie do klienta Kerio Connect. Jedynym dodatkowym krokiem jest zaimportowanie certyfikatu(ów) do klienta Kerio Connect.
  • Certyfikaty przechowywane na serwerze są zaszyfrowane i chronione hasłem dla maksymalnej ochrony. Użytkownicy sami mogą zadecydować czy chcą używać takiego samego hasła, jak do konta pocztowego, czy dedykowanego do szyfrowania certyfikatu. Bez znajomości hasła nikt nie będzie miał dostępu do certyfikatów użytkowników, nawet jeśli dostanie się do fizycznego magazynu wiadomości, dzięki czemu nieuprawnione użycie jest praktycznie niemożliwe. Aby korzystać z najbezpieczniejszego rozwiązania, producent rekomenduje używanie osobnego hasła do szyfrowania certyfikatu. Niemniej jednak pojedyncze hasło dostępu do konta i szyfrowania certyfikatu nie obniża znacząco bezpieczeństwa, szczególnie jeśli hasło do konta użytkownika jest przechowywane w nieodwracalnej formie (np. SHA1).
  • Certyfikaty użytkowników w formie zaszyfrowanej powinny być oczywiście zawsze backupowane.
  • Należy pamiętać, aby certyfikat root’a każdego CA (Certificate Authority), które wystawia certyfikaty osobiste dla użytkowników, był zaimportowany do magazynu certyfikatów serwera. Jakikolwiek certyfikat użytkownika wystawiony przez CA, którego certyfikat root’a nie jest zaimportowany, będzie traktowany jako nieważny. Użytkownik posiadający taki certyfikat nie będzie mógł podpisywać/szyfrować wiadomości do czasu rozwiązania problemu.
  • W przypadku, kiedy użytkownik zapomni hasła do certyfikatu, nie będzie w stanie tworzyć nowych oraz czytać starych zaszyfrowanych wiadomości. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, nie ma innej możliwości rozwiązania tego problemu, jak ponowne utworzenie magazynu certyfikatów i zaimportowanie certyfikatów jeszcze raz. Z tego powodu producent szczególnie rekomenduje, aby użytkownicy posiadali kopie każdego certyfikatu w bezpiecznym miejscu do dalszego wykorzystania.

Informacje kontaktowe użytkownika dostępne w Administracji

Administrator może edytować imię, nazwisko, fotografię, tytuł naukowy, stanowisko, numer telefonu czy lokalizację firmy użytkownika w zakładce „Dane kontaktowe” w administracji Kerio Connect. Jeśli firma ma wiele lokalizacji, mogą być one zarządzane w zakładce „Konfiguracja/Definicje/Lokalizacje”. Wszystkie dane kontaktowe są synchronizowane z globalną listą adresową (GAL) i mogą być wykorzystane w stopce domenowej. Jakakolwiek zmiana danych kontaktowych użytkownika jest synchronizowana z usługą katalogową, jeśli jest wykorzystywana.

Stopka domenowa zawierająca dane użytkownika i firmy

Jeśli chciałbyś, aby Twoja stopka domenowa miała unikalną postać dla każdego pracownika, jednak zachowywała spójny charakter, zawierając dane firmy, możesz użyć danych kontaktowych każdego pracownika. Stwórz lub zmodyfikuj własną stopkę tak, jak dotychczas, jednocześnie dodając informacje na temat nadawcy przy pomocy kilku kliknięć.

Zarządzanie urządzeniami Exchange ActiveSync w kliencie Kerio Connect

Użytkownicy mogą zarządzać listą ich aktywnych urządzeń Exchange ActiveSync bezpośrednio w ustawieniach klienta Kerio Connect. Oprócz przeglądania tych urządzeń, mogą także usuwać urządzenia, z których nie korzystają oraz wymusić zdalne czyszczenie zgubionego lub skradzionego urządzenia.

Archiwizacja wiadomości błyskawicznych

Wszystkie wiadomości wysłane za pomocą Instant Messaging w Kerio Connect będą mogły być archiwizowane. Aby włączyć tę funkcję, należy w administracji Kerio Connect przejść do ustawień „Archiwizacji i backupu” i zaznaczyć checkbox „Włącz archiwizację wiadomości błyskawicznych”. W tym samym miejscu możliwe będzie także pobranie zarchiwizowanych wiadomości.

Kerio Outlook Connector (Offline Edition)

  • Adres w polu „From” może zostać wybrany z listy rozwijalnej zawierającej adresy nadawcy.
  • Użytkownik może mieć wiele kont w ramach jednego profilu.
  • Wsparcie dla przycisków głosowania Outlook pomiędzy klientami Kerio Outlook Connector (Offline Edition).

ZMIANY W WYMAGANIACH SYSTEMOWYCH

Serwer Kerio Connect

Dodane wsparcie:

  • openSUSE 13

Wycofane wsparcie:

  • Mac OS X 10.5

Wsparcie dla OS X 10.6 zostanie zakończone w kolejnej dużej wersji Kerio Connect 8.4.

Internet Explorer 7 nie jest wspierany w administracji Kerio Connect. Użytkownicy Windows XP mogą zaktualizować się do Internet Explorer 8 za darmo.

Wszystkich zainteresowanych wersją Beta najnowszej odsłony serwera Kerio Connect, zapraszamy do pobrania instalatora/obrazu ze strony producenta: http://www.kerio.com/betas/connect i przetestowania we własnym zakresie nowych funkcji produktu. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.

1 Komentarz. Zostaw nowy

Co nowego w Kerio Control 8.3 » FirewallBlog – BLOG IT
22/05/2014 13:19

[…] Już jakiś czas temu pisaliśmy o planowanych zmianach. Stabilna wersja Kerio Connect 8.3 nie odbiega od tego co opisywaliśmy w przypadku wersji beta. Warto zwrócić uwagę na większy nacisk na bezpieczeństwo serwera i większy komfort użytkowania webmail. […]