Kerio Connect vs Microsoft Exchange 2019 – porównanie

@2x

Firmy, które chcą obsługiwać własne serwery pocztowe, mają do wyboru wiele różnych platform serwerów pocztowych. Dwie z wiodących obecnie dostępnych to Microsoft Exchange Server 2019 i Kerio Connect od GFI Software. W tym artykule przeanalizujemy podobieństwa i różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

Wielkość firmy

Microsoft Exchange, jak deklaruje producent, przeznaczony jest dla organizacji o dowolnej wielkości, chociaż najczęściej opisywany jest jako platforma pocztowa klasy korporacyjnej. Microsoft oferuje również wersję Standard serwera Exchange, który jest skierowany do organizacji mniejszej niż korporacja, ale jego koszt i złożoność może zniechęcać do wdrożenia właśnie przez małe i średnie firmy.

Kerio Connect jest zaprojektowany z myślą o rynku małych i średnich firm. Oferuje wiele takich samych lub bardzo podobnie realizowanych funkcji, co jego konkurent – Exchange 2019, ale zwykle jest łatwiejszy w użyciu. Niech najbardziej obrazowy będzie fakt, że Kerio Connect ma plan licencyjny, który może obsługiwać zaledwie dziesięciu użytkowników. Największa liczba użytkowników objętych planem licencyjnym Kerio Connect (z wyłączeniem planów GFI Unlimited) to 2999 użytkowników.

Cena

Ceny Kerio Connect’a (https://www.gfi.com/products-and-solutions/email-and-messaging-solutions/kerio-connect/pricing) wynoszą od 26,50 do 32,50* euro za użytkownika, w zależności od liczby zakupionych licencji. Za opcjonalne rozszerzenie antyspamowe pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości 2 euro* za użytkownika. Rozszerzenie antywirusowe jest dostępne za kolejne 2 euro* za użytkownika, a rozszerzenie ActiveSync za dodatkowe 3 euro* za użytkownika. Jeśli firma decyduje się na zakup Kerio Connect i wszystkich dostępnych rozszerzeń to cena wyniesie od 33,50 do 39,50 euro* za użytkownika.

Alternatywnie, GFI oferuje abonament o nazwie GFI Unlimited w cenie za 21,60 euro* za użytkownika. Plan ten obejmuje Kerio Connect i wszystkie rozszerzenia, a także licencje na korzystanie z wszystkich innych produktów GFI.

Microsoft Exchange jest dostępny w dwóch wersjach: wersji Standard lub Enterprise. Każda edycja wymaga licencji dla używanego serwera Exchange i licencji dostępu dla każdego klienta, który jest do tego serwera przypisany. Licencja na serwer dla Exchange 2019 Standard jest obecnie sprzedawana za ok. 740 dolarów*, a odpowiadające jej licencje CAL są sprzedawane za ok. 98 dolarów* za każdego użytkownika. Licencje Exchange 2019 Enterprise są sprzedawane za około 4200 dolarów*, a obowiązkowe licencje Enterprise CAL kosztują ok. 60 dolarów* za użytkownika. Oprócz licencji CAL na urządzenie są dostępne alternatywy w postaci licencji CAL na użytkownika, które są zazwyczaj nieco tańsze.

Dla tych klientów, którzy preferują rozwiązanie w chmurze, dostęp do Exchange Online jest dostępny za pośrednictwem planów Microsoft Office 365 E1, E3 i E5. Plany te wahają się od 8 do 35 dolarów* za użytkownika miesięcznie.

* – ceny mogą ulec zmianie i nie być aktualne w momencie, gdy czytasz ten artykuł

Czas potrzebny na wdrożenie

Czas potrzebny na wdrożenie serwera Exchange i Kerio Connect będzie różny w różnych organizacjach, w zależności od wiedzy specjalistów i wydajności dostępnego sprzętu komputerowego. Kerio Connect można zainstalować i w pełni skonfigurować w około godzinę (oczywiście w zależności od złożoności sieci czas ten może się różnić).

Instalacja serwera Exchange może potrwać kilka godzin, głównie ze względu na wszystkie wymagane składniki, które również muszą zostać zainstalowane. Warto jednak zauważyć, że Exchange zwykle wymaga obszernego planowania przed wdrożeniem i rozplanowania infrastruktury całej sieci.

Wymagania systemowe

Wymagania systemowe programu Exchange Server różnią się w zależności od roli (https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/plan-and-deploy/system-requirements?view=exchserver-2019). Microsoft wymaga 64-bitowego procesora Intel lub AMD i zaleca dwa fizyczne procesory, jeśli Exchange jest instalowany na fizycznym serwerze. Producent zaleca także co najmniej 128 GB pamięci RAM dla serwerów skrzynek pocztowych i co najmniej 256 GB pamięci RAM dla serwerów transportu brzegowego. Exchange 2019 obsługuje do 256 GB pamięci RAM. Sam serwer wymaga również 30 GB miejsca na dysku, plus kolejne 200 MB miejsca na dysku systemowym i 500 MB miejsca na dysku zawierającym bazę danych kolejki komunikatów. Baza danych skrzynki pocztowej wymaga dodatkowego miejsca, w zależności od ilości skrzynek.

Podobnie jak w przypadku Exchange, wymagania sprzętowe Kerio Connect różnią się w zależności od liczby obsługiwanych użytkowników – ). Kerio Connect wymaga co najmniej 64-bitowego procesora, 2 GB pamięci RAM i 40 GB miejsca na dysku. W przypadku komputerów z systemem Windows obsługujących ponad 100 użytkowników GFI zaleca czterordzeniowy procesor działający z częstotliwością 2,8 GHz lub wyższą, 16 GB pamięci RAM i co najmniej 200 GB miejsca do przechowywania danych.

Podstawowe możliwości

Zarówno Kerio Connect, jak i Exchange Server 2019 oferują obsługę poczty e-mail, kalendarzy, kontaktów i zadań, a obie platformy zapewniają bardzo podobne możliwości. Na przykład: zarówno Kerio Connect, jak i Exchange Server 2019 posiadają takie funkcjonalności jak: tworzenie i zarządzanie regułami filtrowania wiadomości, współdzielenie kalendarzy, delegowanie i ustawianie statusów wolny / zajęty.

Jedną z istotnych różnic między podstawowymi zestawami funkcji obu produktów jest to, że Kerio Connect posiada natywną obsługę wiadomości błyskawicznych. Microsoft również obsługuje komunikatory internetowe, ale robi to za pośrednictwem oddzielnych produktów, takich jak Microsoft Teams czy Skype dla firm.

Możliwości administracyjne

Kerio Connect i Microsoft Exchange działają w oparciu o webowe konsole administracyjne. Kerio Connect wykorzystuje konsolę MyKerio do scentralizowania zarządzania wieloma serwerami Kerio Connect, przy czym każdy serwer Kerio Connect ma własny wbudowany interfejs zarządzania siecią. Exchange Server udostępnia podobne możliwości za pośrednictwem Exchange Admin Center.

Nic dziwnego, że konsole Exchange Server i Kerio Connect są do siebie podobne. Oba zapewniają dostęp do podobnych narzędzi do zarządzania skrzynkami pocztowymi użytkowników, limitami pamięci, czy ustawieniami zabezpieczeń.

Jedną z głównych różnic między Exchange Server 2019 a Kerio Connect jest to, że Microsoft zapewnia dodatkowe narzędzie administracyjne o nazwie Exchange Management Shell, środowisko wiersza poleceń oparte na PowerShell. Z samego Centrum administracyjnego Exchange można korzystać do wykonywania większości codziennych zadań administracyjnych, ale ci administratorzy, którzy chcą wprowadzić zmiany w konfiguracji niskiego poziomu, często używają do tego wspomnianego wcześniej wiersza poleceń. Powłoka Exchange Management jest również przydatna do tworzenia skryptów masowych zmian w dużej liczbie skrzynek pocztowych.

Bezpieczeństwo

Microsoft Exchange Server jest ściśle zintegrowany z Microsoft Active Directory. Chociaż Exchange Admin Center zapewnia dostęp do różnych funkcji bezpieczeństwa i zgodności, wiele aspektów bezpieczeństwa skrzynki pocztowej Exchange jest zaimplementowanych na poziomie Active Directory. Centrum administracyjne Exchange udostępnia ustawienia związane z filtrowaniem złośliwego oprogramowania, filtrowaniem spamu, filtrowaniem połączeń i kluczami domeny, które są używane do celów uwierzytelniania wiadomości. Exchange Server 2019 zawiera również wiele funkcji związanych z audytem, ​​eDiscovery oraz zatrzymywaniem wiadomości.

Kerio Connect nie wymaga integracji z Active Directory, ale obsługuje ją (wraz z innymi popularnymi katalogami, takimi jak Apple Open Directory, Linux PAM i lokalną baza danych użytkowników). Kerio ma wbudowane podstawowe funkcje bezpieczeństwa na poziomie skrzynki pocztowej, co uczyniono z myślą o administratorach, którzy decydują się na użycie lokalnej bazy danych użytkowników zamiast Active Directory lub innego systemu katalogowego.

Podobnie jak w przypadku Exchange Server, Kerio Connect obsługuje klucze domen (sygnatury DKIM) i posiada wbudowaną ochronę przed atakami polegającymi na pobieraniu katalogów, obsługuje także wiadomości e-mail S/MIME i oferuje zdalne czyszczenie urządzeń mobilnych. Oba produkty oferują obszerny zbiór funkcji bezpieczeństwa, które znacznie wykraczają poza te wymienione w powyższym artykule. Każda platforma, niezależnie od producenta, powinna być w stanie zapewnić bezpieczeństwo danych, jeśli jest odpowiednio skonfigurowana. Warto jednak zauważyć, że ponieważ Exchange Server 2019 jest rozwiązaniem klasy korporacyjnej, zawiera znacznie więcej funkcji związanych ze zgodnością niż Kerio Connect, przeznaczony docelowo do małych i średnich przedsiębiorstw.

 Wnioski

Chociaż Kerio Connect i Microsoft Exchange nie są względem siebie całkowicie identyczne, mają zestawy funkcji, które są do siebie bardzo podobne. Główne różnice między dwiema platformami to koszt i zakres działania/użytku. Kerio Connect jest znacznie tańszy niż Microsoft Exchange, ale jest przeznaczony do użytku w małych i średnich organizacjach. Jest również łatwiejszy do skonfigurowania i zarządzania niż Exchange Server. I odwrotnie, Exchange Server jest droższy, ale dobrze przygotowany do użycia w organizacjach klasy korporacyjnej.

Źródło: https://techtalk.gfi.com/kerio-connect-vs-microsoft-exchange/