Kerio Connect – zmiany licencjonowania od pierwszego maja 2013

kerio_connect1

Od pierwszego maja Kerio wprowadza zmianę cennika polegającą na opcjonalnej wersji z płatnym Exchange ActiveSync.  Kerio Connect proponuje dwie metody konfiguracji poczty dla urządzeń mobilnych – Otwarte standardy IMAP / CardDAV / CalDAV (które pozostają darmowe) i Microsoft Exchange ActiveSync (który stanie się usługą płatną). Obie metody zapewniają dostęp do poczty e-mail, kontaktów i kalendarzy na urządzeniu mobilnym.

Dlaczego producent wprowadza takie zmiany?

 

„Wszystko przez wciąż rosnącą popularność  iPhone i Android. Zbadaliśmy użycie mobilnych urządzeń, iOS (iPhone i iPad) stanowi około 70% urządzeń mobilnych korzystających z Kerio Connect, następnie Android – i większość z nich jest skonfigurowanych z Exchange ActiveSync (EAS).
Kerio Connect od dawna oferował Exchange ActiveSync. Kilka lat temu dodaliśmy również CalDAV i CardDAV, które na przestrzeni lat okazały się alternatywą dla EAS.  Kerio płaci za licencje EAS firmie Microsoft zgodnie z liczba podłączonych urządzeń EAS. Do tej pory nie podnosiliśmy cen, ale szybki wzrost urządzeń iOS i Android podłączonych do Kerio Connect przez EAS zmusił nas do ponownej kalkulacji.
Stanęliśmy zatem na rozdrożu – czy powinniśmy podnieść cenę Connect’a dla każdego, czy może pobierać opłaty za EAS? A jeśli tak, to ile i czy dla wszystkich użytkowników czy tylko użytkowników indywidualnych?
Zamiast podnosić ceny Kerio Connect dla każdego, postanowiliśmy zaproponować Exchange ActiveSync jako płatną usługę dla tych, którzy wybiorą EAS spośród darmowych opcji otwartych standardów. Wyceniliśmy to na 1,60 € za użytkownika rocznie, aby po prostu odzyskać koszty za licencję, które płacimy do Microsoft. Podobnie jak z antywirusem Sophos, usługę EAS należy zakupić dla wszystkich użytkowników do licencji Kerio Connect.
 
Dlatego też od 1 maja będą dwie opcje do wyboru – płatna (EAS) i darmowa (IMAP / CardDAV / CalDAV), zapewniające podobne działanie.
 
Ciągle rozważamy dwie opcje:
1. Kerio Connect dalej będzie oferować Exchange ActiveSync dla synchronizacji urządzeń mobilnych w przyszłości.
W rzeczywistości, nowa wersja Kerio Connect 8.1 będzie kompatybilna z Windows 8, który opiera się na EAS dla poczty, kalendarzy i aplikacji.
 
2. Kerio Connect będzie oferować bezpłatną, opartą na otwartych standardach synchronizację urządzeń mobilnych w przyszłości. Jesteśmy jednymi z założycieli i aktywnymi współpracownikami CalConnect. Dlatego wierzymy, że otwarte standardy w zakresie współpracy są najlepszym rozwiązaniem dla klientów.
 
Warto wiedzieć:
1. Niektórym nie podoba się, że polityka haseł w Active Directory nakazuje zmianę 5 haseł (dla aplikacji poczty, Kalendarza, Kontaktów…) lub odtworzenia profilu w iOS. Porównując to do wpisywania nowego hasła tylko raz w EAS – polityka jest niedopracowana.  Ale … odtworzenie profilu dzięki narzędziom automatycznej konfiguracji  jest bardzo proste.
 
2. Niektórym nie podoba się, że iOS IMAP proponuje proste ściągnięcie e-mail, gdzie otrzymujesz e-mail’e w 15 minutowych odstępach czasu lub możesz ściągać je ręcznie.  Jeśli koniecznie zależy Ci na otrzymywaniu błyskawicznych powiadomień e-mail, lepiej wybierz płatną wersję EAS.
 
3. Android OS nie oferuje wsparcia CardDAV i CalDAV (w przeciwieństwie do iOS) Komplikuje to sytuację, ponieważ trzeba instalować płatnego klienta CalDAV -Sync beta (2.84 $) i klienta CardDAV-Sync (2,06 $) z Google Play.
 
Podsumowując, od 1 maja EAS będzie opcją płatną, w cenie € 1.60  za jednego użytkownika w płatności przy odnowieniu licencji w jej rocznicę. Jeśli zdecydujesz się nadal korzystać z EAS,  będziesz zobligowany do kupienia go przy następnym odnowieniu licencji. Jeśli chciałbyś korzystać z bezpłatnej alternatywy, należy skonfigurować urządzenia mobilne iOS i Android przy użyciu otwartych standardów.
 
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, przeczytaj dokument FAQ na portalu partnerskim lub skontaktuj się z Channel Managerem Kerio.”
 

Lub zapraszamy do kontaktu z dystrybucją Kerio w Polsce

 

9 Komentarzy. Zostaw nowy

Marcin Terlecki
11/03/2013 15:11

No i masz babo placek >:-(
Mieliśmy pocztę z imapem i okazuje się że trzeba będzie do tego rozwiązania wrócić lub rozważyć jednak przejście na Exchange’a.
Szkoda że takie jest podejście do tematu.
Po temacie WorkSpace i BlackBerry, a teraz EAS w Kerio Connect widzę że nie ma sensu przedłużać licencji na kolejny okres.
Trzeba się poważnie zastanowić na co wydać pieniążki….

Panie Marcinie, dziękujemy za Pana opinię i mamy nadzieję, że mimo wszystko rozważy Pan pozostanie przy Kerio Connect. Musieliśmy podjąć decyzję:
– czy podnieść koszty Kerio Connect dla wszystkich,
– czy wyłącznie dla tych użytkowników, którzy korzystają aktywnie z tej technologii i są w mniejszości,
– lub wogóle z niej zrezygnować tak jak to miało miejsce w przypadku naszej konkurencji na początku tego roku?

W mojej ocenie decyzja była słuszna, ponieważ nie ogranicza Państwa prawa wyboru najkorzystniejszej dla siebie technologii synchronizacji.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu bezpośredniego w przypadku dodatkowych pytań,
Adam Bielawski
Distribution Manager CEE, Kerio Technologies
abielawski (małpa) kerio.com

Robert Wiśniewski
12/03/2013 10:16

Teraz to już musztarda po obiedzie, ale faktycznie 1,6 EUR to nie jest jakaś wielka kwota za wygodę użytkowania EAS. Wg mnie kerio powinno tę opłatę zawrzeć w subskrypcji, Masz subskrypcję masz EAS, nie masz subskrypcji zostajesz na darmowych protokołach. I nie bawić się dodatkowe wtyczki, dodatki itp. Subskrypcja produktu i tak jest wystarczająco droga. A w dzisiejszych czasach i tak każdy użytkownik poczty odbiera ją na kilku urządzeniach.

Robert Siwiec
12/03/2013 10:55

Obawiam się, że polityka rozdrabniania doprowadzi do sztucznego nadmuchania produktu, który miał być raczej prosty nie tylko w użytkowaniu ale i kupowaniu. Będzie to niepotrzebnym gmatwaniem prostych spraw – to po pierwsze. Po drugie: wg mojego polskiego kombinatorskiego zmysłu widzę, że lepiej już teraz nie wykupywać aktualizacji – dopóki nie wykupię to mi działa. Dobrze rozumiem? Jak wykupię to po roku mam problem i jestem zmuszony wykupić aktualizację z opcją EAS, czy mogę samą EAS? Biorąc pod uwagę powszechność urządzeń mobilnych czy my przypadkiem nie tworzymy oprogramowania zupełnie subskrypcyjnego? Jak system zachowa się po zakończeniu subskrypcji? Widzę coraz więcej zagrożeń dla stabilności i ciągłości działania systemu pocztowego u klienta…

Panowie,

Mam 250 użytkowników poczty, 40 korzysta z EAS – ile mam dopłacić?
Ile z tego pójdzie do M$?

Krzysiek
28/03/2013 08:27

250 licencji to 400 Euro więcej przy realizacji odnowienia. Niestety nie ma możliwości wykupienia AS dla części licencji. Panowie i Panie z Kerio twierdzą że cały koszt jest przenoszony na MS.

Jako administrator kilku serwerów muszę doradzić moim klientom, aby zastanowili się poważnie nad aktualizacjami systemu, skoro teraz wszystko poprawnie działa. Nie wiem czy Kerio nie strzela sobie w nogę.

BETA: Nowa wersja Kerio Connect już wkrótce | Kerio Blog PR-IT
14/08/2013 16:42

[…] z nową polityką licencjonowania Kerio Connect, producent zapowiedział pojawienie się nowej wersji produktu. Wersja 8.1.0, bo taki numer […]

how to calculate bmi
28/02/2015 06:39

Bmi Chart For Men

Bmi Calculator For Women