Kerio Personal Firewall – definitywny koniec najbardziej popularnego firewall’a dla personalnych komputerów

Na stronach producenta Sunbelt Software/GFI, można odnaleźć informację na temat zakończenia rozwoju i sprzedaży Sunbelt Personal Firewall czyli zakupionego przez Sunbelt Software i sprzedawanego pod nową nazwą Kerio Personal Firewall.

Wielu z nas z nostalgią wspomina ten doskonały firewall dedykowany do starszych systemów stacji roboczych z rodziny Microsoft.
Postaram się krótko przypomnieć „sylwetkę” i historię zmian związanych z KPF.
Produkt powstał w Czechach 26 lipca 2000 roku, z tą datą przyjmuje się udostępnienie pierwszej stabilnej wersji Tiny Personal Firewall, dostarczonej przez firmę Tiny Software. W lutym 2002 r., Tiny Software już jako dobrze rozpoznawalna marka z produktami Winrout Pro oraz Tiny Personal Firewall została przejęta, a właściwie zmianie uległa nazwa firmy na Kerio Technologies. Od tego czasu już bardzo popularny personalny firewall został znanym wszystkim Kerio Personal Firewall-em. Popularności KPF przysporzyła forma w jakiej był udostępniony do instalacji u użytkownika. Z pewnymi ograniczeniami przy administracji, za to w pełni funkcjonalny, Kerio Personal Firewall był dostępny w wersji FREE do domu i w cenie około 80 zł PLN (przeliczając na naszą walutę) w wersji pełnej/komercyjnej. Produkt od początku dostępny był w sprzedaży także w Polsce dzięki czemu dość szybko powstała polskojęzyczna nakładka na panel administracyjny. Warto odnotować kilka ciekawych inicjatyw, wykreowanych przez Kerio w tym czasie.
– Kerio Personal Firewall w ofercie wraz z AVG anti-virus. Przez około 2 lata KPF w wersji pełnej/komercyjnej dostępny był w sprzedaży z komercyjną wersją antywirusa AVG.
– Na fali sukcesu Kerio Personal Firewall powstał Kerio Server Firewall, typowy komercyjny firewall dedykowany dla serwerów z rodziny Microsoft. Żywot produktu był krótki, firmę Kerio przerosło przygotowywanie łatek do wszystkich poprawek serwowanych przez producenta z Richmond.
– Support dla Kerio Personal Firewall spowodował jego skreślenie i sprzedaż kodu źródłowego do firmy Sunbelt Software. Jest to informacja, którą otrzymałem nie oficjalnie podczas wielu bardzo nIeOFicJalnYcH rozmów z pracownikami Kerio.
Uważam także, że Kerio Personal Firewall był i o dziwo wciąż jest koniem marketingowym Kerio Technologies. Jest to zjawisko bardzo ciekawe z punktu widzenia PR i szeroko rozumianego marketingu. Do tej pory wielu ludzi kojarzy część nazwy firmy KERIO jedynie z tym właśnie rozwiązaniem. Uważam że jest to pewnego rodzaju fenomen.

W grudniu 2005 roku produkt został sprzedany do firmy Sunbelt Software. W przeciągu kilku miesięcy została zmieniona nazwa rozwiązania z Kerio Personal Firewall na Sunbelt Personal Firewall. Pod nowym szyldem rozwiązanie zostało mocno zmienione, ale jedynie pod kątem najmniej ciekawym dla odbiorców, czyli pod kątem rejestracji i zakupu licencji. Wcześniej Kerio Personal Firewall w wersji komercyjnej miał nieograniczony czas ważności licencji. Pod nowym szyldem Sunbelt Personal firewall posiadał licencję roczną, sposób rejestracji i licencjonowania zmienił się na niekorzyść klienta końcowego. Pod nową marką produkt został dostosowany do nowych systemów operacyjnych Microsoft, zmiany związane z zakupieniem Sunbelt Software przez GFI, nowa polityka sprzedażowa spowodowały, że Sunbelt Personal Firewall zostaje wycofany ze sprzedaży i wsparcia.
Wszyscy klienci, którzy zakupili i mają aktywną licencję na produkt Sunbelt Personal Firewall mogą dokonać bezpłatnej migracji do Vipre Antivirus w wersji Premium, w którym zawarty został ostatni żyjący element legendarnego Kerio Personal Firewal.

1 Komentarz. Zostaw nowy

Szkoda. Jak jeszcze to było Kerio a nie jakis shit Sunbelt to był zajebisty firewall. Teraz pozostaje Zone alarm albo jakiś inny badziew