Co oznaczają kolory zespołów ds. cyberbezpieczeństwa ? Bezpieczeństwo IT Nie TYLKO dla orłów

Zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa wymaga nie tylko wdrożenia odpowiednich rozwiązań ale jest również często efektem pracy całego zespołu. Wnioskując, aby realizacja zadań przebiegała w niezakłócony sposób ważne jest zdefiniowanie odpowiednich zadań i ról członkom zespołu. W związku z tym, w kontekście zapewnienia cyberbezpieczeństwa klasyczny podział dotyczy zespołów: czerwonego i niebieskiego. Podział wywodzi się z tradycyjnych gier polegających na zdobywaniu bazy, gdzie czerwony zespół atakuje a niebieski ma za zadanie obronę.

Zespół czerwony wciela się w rolę hakera przeprowadzającego atak na Twoją organizację

Członkowie zespołu czerwonego „atakują” organizację i szukają podatności (często są to pentesterzy1Pentester – inaczej zwany etycznym hakerem, osoba odpowiedzialna za poszukiwanie luk w systemie bezpieczeństwa firm na ich własne życzenie. oraz threathunterzy). Specjaliści z zespołu czerwonego identyfikują potencjalne ścieżki, którymi przestępcy mogą przedostać się do zasobów systemu. Zidentyfikowanie jak największej liczby luk jest miarą efektywności pracy czerwonego zespołu. Pomaga to wyłapać możliwości i ograniczenia stosowanych narzędzi do wykrywania ataków.

Członkowie zespołu przeprowadzają m.in. test wytrzymałościowy. Wynik testu pozwala określić, czy w przypadku ataku dostawcy rozwiązań cyberbezpieczeństwa będą wykonywać swoje obowiązki zgodnie z przyjętymi procedurami. Wynik tego typu symulacji dostarcza firmie kluczowych informacji o lukach, które mogą prowadzić do niewykrytego przez zespoły bezpieczeństwa incydentu. Niewątpliwie, jakiekolwiek zmiany czy usprawnienia w systemie zabezpieczeń firmy mogą być wprowadzane tylko wtedy, gdy znane jest ryzyko.

Zespół niebieski – broni organizacji

Pierwszym poziomem ochrony i bazą do kolejnych działań, jest zespół niebieski. Tzw. blue teaming to wszystkie działania defensywne, które mają zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze IT w momencie ataku. Specjaliści sprawdzają odporność firmy na zagrożenia i ćwiczą skuteczność w identyfikowaniu i śledzeniu wszelkich anomalii. Wiedzą jakie zadania należy wykonać i kiedy.

Działania niebieskiego zespołu skupiają się też na ocenie gotowości i zdolności firmy do odpowiedzi na atak poprzez symulacje. Dają całościowy obraz aktualnego stanu zabezpieczeń firmy. Wynikiem pracy specjalistów z tej grupy są konkretne zalecenia dla organizacji dotyczące usprawnienia środków wykrywania i reagowania na naruszenia bezpieczeństwa.

Zespół fioletowy – integruje działania

Działania zespołów czerwonych i niebieskich dostarczają informacji o najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców metodach ataków i pomagają dopasować reakcję do rodzaju zagrożenia. Najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmowych zostanie osiągnięty jeśli połączone zostaną działania defensywne i ofensywne. Tzw. purple teaming sprawdza, czy narzędzia wykrywania i reagowania mogą zidentyfikować i powstrzymać symulowane ataki.

Na tej podstawie przedsiębiorstwo dostosowuje swoje strategie bezpieczeństwa i wykorzystywane narzędzia ochronne do tych działań przestępców, na które szczególnie narażony jest firmowy system.

Cyberprzestępcy ciągle znajdują nowe sposoby kradzieży danych i wykorzystują każdą lukę lub słabość systemu. Przedsiębiorstwa powinny maksymalnie utrudniać hakerom działanie i być zawsze o jeden krok przed nimi. Zintegrowanie kilku rodzajów narzędzi ochronnych może zapewnić przewagę i ochronić dane przed trafieniem w niepowołane ręce.

Źródło: WithSecure

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób możesz podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w swojej firmie, skontaktuj się z nami a chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie bądź przeszkolimy Twoich pracowników.