MSExchange.org Gold Award dla MailStore Server

Uznana strona poświęcona Microsoft Exchange, MSExchange.org opublikowała szeroki opis rozwiązania MailStore Server 8 i po raz kolejny zaprezentowała produkt z nagrodą Gold Award. Prezentujemy Państwu przygotowane przez nas tłumaczenie wspomnianego artykułu autorstwa J. Peter Bruzzese. Zapraszamy do lektury.

 

Opis produktu: MailStore Server v8.0

Na wstępie powiem, że opisywałem wcześniejszą wersję MailStore Server w przeszłości i byłem dość podekscytowany możliwością sprawdzenia, co nowego pojawiło się w tym rozwiązaniu. Moja poprzednia recenzja (we wrześniu 2011) zapewniła im nagrodę Gold Award z notą 4.5 na 5. Byłem ciekawy czy MailStore utrzymał ten wysoki poziom a może nawet go podniósł.

Zanim przejdę do zestawienia funkcji, zróbmy mały krok w tył i przypomnijmy, czym jest MailStore Server. Produkt jest rozwijany przez MailStore Software GmbH z niemieckiego regionu Rhine-Ruhr. MailStore, jako nazwa, sugeruje, że produkt dotyczy archiwizacji poczty, co we współczesnym świecie jest związane ze zgodnością z przepisami. MailStore jest zaprojektowany, aby był jak najprostszy w instalacji i użytkowaniu. W sposób bezpieczny może przechowywać dowolną ilość danych przez wiele lat.

Biorąc pod uwagę rejestr zmian producenta, sporo się zmieniło. (http://www.mailstore.com/en/mailstore-server-changelog.aspx) W moim wcześniejszym artykule pracowałem z wersją 6.03 i mieli oni kilka wersji (większych i mniejszych lub inkrementalnych) od tego czasu do obecnej wersji v8.03. Spoglądając na kilka nowych funkcji w wersji 8.0 (wypuszczonej w lutym) mogę szybko stwierdzić, że nie tracą czasu, chociażby szybko zapewniając wsparcie dla Exchange 2013 i Outlook 2013. Miło mi również zauważyć, że byli przygotowani na Office 365 i dodali kilka innych wspieranych systemów pocztowych, jak IceWarp. Wszystkie elementy są dostępne w wielu językach, w tym uproszczony i tradycyjny chiński, czeski, holenderski, angielski, francuski, niemiecki, węgierski, włoski, japoński, koreański, polski, portugalski, rosyjski, słoweński, hiszpański oraz turecki. Ponadto oprogramowanie domyślnie uruchamia się jako proces 64-bitowy (choć nadal wspierane są platformy 32-bitowe).

Przyjrzyjmy się instalacji i narzędziom zarządzania, następnie dokładniej przedyskutujemy funkcje MailStore Server.

 

Instalacja i konfiguracja profili

Podobnie jak w poprzedniej wersji, instalacja nie mogłaby być łatwiejsza. Właściwie wdrożenie polega na przeklikaniu dalej-dalej-instaluj, a następnie mamy możliwość szybkiej konfiguracji usługi korzystając z narzędzia MailStore Server Service Configuration. Możliwa jest instalacja na dowolnym systemie Windows – Windows XP, Vista, 7, 8, Server 2003/2008/2008 R2 i 2012. Spodobało mi się, że kreator instalacji daje możliwość wyboru automatycznej konfiguracji Windows Firewall. To oszczędza administratorowi nieco pracy.

 

1

 

Konfiguracja serwera nie wymaga wiele wysiłku. Na powyższym obrazku można zobaczyć, że na wstępie należy wskazać lokalizację archiwum maili i można odblokować dostęp via WEB i dodatek Outlook Add-in przez HTTP lub HTTPS. Albo wybrać serwer IMAP lub MailStore Administration API (HTTPS). Można użyć narzędzia Locksmith do przywrócenia domyślnego użytkownika i hasła administratora. Można również uruchomić, zrestartować i wyłączyć usługę. Wszystko to znajdziemy w głównej zakładce. Znajdziemy tu również zakładkę umożliwiającą konfigurację adresów IP i portów dla wykorzystywanych funkcjonalności. Pozwala ona również na skonfigurowanie skryptu (plik .bat) do połączenia z zasobami sieciowymi, jeśli jest to niezbędne. Ponadto mamy dostęp do sekcji MailStore Event Viewer oraz Debug Log.

Poza samą usługą, MailStore Client jest miejscem, gdzie spędzimy najwięcej czasu, konfigurując funkcje MailStore Server. Wszystko jest uporządkowane w hierarchicznej strukturze drzewa, podobnie jak w innych rozwiązaniach, z którymi do tej pory pracowałem. Layout jest bardzo intuicyjny w użyciu.

 

2

 

Chciałem jak najszybciej zainstalować i uruchomić oprogramowanie. Zapomniałem, że podczas poprzedniej konfiguracji MailStore musiałem najpierw stworzyć połączenie z Active Directory, jeżeli chciałbym ustawić wiele profili (w końcu chwilę to trwa). Przeskoczyłem do sekcji Archive Email. Wybrałem Microsoft Exchange (chociaż można wybrać z opcjonalnej listy wiele innych serwerów, klientów i plików do konfiguracji). Chciałem sprawdzić współpracę MailStore z Exchange 2013 i Outlook 2013, więc wybrałem Microsoft Exchange i przeszedłem do opcji Multiple Mailboxes. Pojawiło się przypomnienie o konieczności synchronizacji z AD i przekierowanie na stronę synchronizacji usług katalogowych. Dosłownie nie robiłem niczego poza kliknięciem Synchronize Now, a aplikacja zajęła się resztą. Następnie mogłem powrócić do konfiguracji archiwum dla wielu skrzynek.

Informacja: Wspierane systemy pocztowe:

  • Exchange Server 2003, 2007, 2010 i 2013 (włącznie z Windows Small Business Server),
  • Hostowany Exchange,
  • Microsoft Office 365,
  • MDaemon Messaging Server,
  • IceWarp E-Mail-Server,
  • Kerio Connect,
  • Każdy serwer pocztowy kompatybilny z IMAP/POP3,
  • Klienci email jak Microsoft Outlook,
  • Pliki PST i inne standardowe formaty plików email.

 

3

 

4

Jeżeli konfiguruje się hosta pod archiwum, należy pamiętać o wskazaniu swojego CAS (przynajmniej dla Exchange 2013, którego używam testując rozwiązanie), a nie swoje role w MB, jeżeli nie są połączone na tym samym serwerze. Nie mniej, u mnie tak nie było.

Konto wykorzystywane do konfiguracji wielu skrzynek musi posiadać uprawnienia dostępu do archiwizacji wszystkich skrzynek Exchange. Warto zauważyć, że administratorzy zwykle nie mają tych uprawnień! Aby to osiągnąć należy stworzyć centralnego użytkownika do „impersonacji”; w ten sposób konto ma dostęp do skrzynek, ale nie może być członkiem żadnej grupy administracyjnej Windows lub Exchange. Wykorzystanie PowerSehll może okazać się przydatne do szybkiego stworzenia użytkownika i nadania mu odpowiednich ról (New-ManagementRoleAssignment –Name”MailStore Impersonation” –Role:ApplicationImpersonation –User:serviceaccount@domain.com).
Ustawienia zaawansowane pozwalają na konfigurację folderów, które należy zarchiwizować i zastosować filtrowanie lub nawet zarządzać rekordami wiadomości z ustawieniami usuwania. Po konfiguracji profilu możesz go uruchomić natychmiast lub stworzyć harmonogram. Po uruchomieniu proces informuje o działaniu przez pasek postępu na ekranie, a następnie, po ukończeniu zadania można przejrzeć informacje archiwum bezpośrednio przez MailStore Client w zakładce Inne Archiwa. Można również wykonać eDiscovery przez ustawienia wyszukiwania emaili.

 

5

Pamiętaj, że przeprowadziłem Cię przez jeden wariant archiwizacji. W Exchange można również archiwizować foldery publiczne lub wykorzystać journaling. Oprócz tego istnieje wiele innych opcji do wyboru. Warto zauważyć, że istnieje również funkcja eksportowania, pozwalająca na przywrócenie zarchiwizowanych danych. Ta funkcjonalność umożliwia również przeprowadzanie migracji w o wiele łatwiejszy sposób, ponieważ wystarczy zaimportować wiadomości z jednego systemu, a potem wyeksportować do innego.

 

Funkcje

Logicznie najważniejszą funkcją jest zdolność do prostej archiwizacji danych. MailStore robi to szybko i bezboleśnie. Posiada również inne interesujące opcje. Jest opcja zgodności (Compliance), gdzie można skonfigurować politykę dotyczącą spełniania wymogów, np. wyłączenie lub włączenie możliwości podglądu wiadomości innych użytkowników przez administratora. Można również dostosować ilość lat, przez które wiadomości będą przechowywane zanim będą mógłby być usunięte przez podstawową politykę przechowywania. Można też aktywować tzw. legal hold (regulacje dotyczące przechowywania form komunikacji elektronicznej przez czas określony prawem lub polityką firmową) za pomocą pojedynczego kliknięcia, przez co zablokowana zostaje możliwość usunięcia wiadomości. Oprócz tego dostępna jest funkcja audytora, polegająca na stworzeniu użytkownika z predefiniowanym dostępem do archiwów wszystkich użytkowników.

 

6

Świetnym uzupełnieniem opcji archiwizacji i zgodności są funkcje magazynowania (ze wsparciem dla iSCSI, magistrali Fibre Channel, NAS, SAN), które pozwalają na sprawdzenie lokalizacji magazynu archiwum przez MailStore Client. W prosty sposób można podejrzeć indeks wyszukiwania i go przebudować. MailStore jest w stanie wykonać backup archiwum wiadomości na urządzenia takie jak dysk, USB, udziały sieciowe (równie dobrze można w tym celu użyć zewnętrznego oprogramowania do backupu). Można również w mgnieniu oka sprawdzić statystyki każdego archiwum, które zawierają liczbę wiadomości, całkowity rozmiar w MB i procentowy udział.

Jedna rzecz związana z technologią magazynowania danych różni się w stosunku do Exchange, który oferuje rozwiązanie do osobistej archiwizacji (przydane do pozbycia się plików PST z lokalnego środowiska, ale jest zupełnie nie przygotowane do standardów biznesowych), MailStore posiada funkcję eliminacji identycznych duplikatów. Dzięki temu identyczne elementy będą przechowywane tylko raz, co może znacznie zwiększyć efektywną ilość miejsca w archiwum.

Pełna lista funkcji MailStore Server: https://mailstore.suncapital.pl/

 

Wsparcie

Roczna usługa wsparcia i aktualizacji jest standardowo dołączona do zakupu nowej licencji MailStore Server. Następnie użytkownik ma opcję odnowienia subskrypcji usługi.

Z perspektywy wsparcia technicznego oceniam dokumentację i pomoc online jako całkiem niezłą. Utknąłem przy błędzie 404 i zajęło mi chwilę odkrycie, że problem wynika z nieprawidłowej konfiguracji hosta (czyż nie wspomniałem o wcześniej o używaniu CAS, a nie serwera poczty?), więc może to wymagać drobnej poprawki. Miałem również niewielki problem z odnalezieniem dodatku Outlook add-on.

 

Podsumowanie i przemyślenia

Jest mnóstwo rzeczy, które spodobały mi się w MailStore Server. Szczególnie doceniam jak prosto jest wdrożyć i uruchomić aplikację. Skonfigurować i zapomnieć – takie właśnie powinno być rozwiązanie do archiwizacji. Doceniam dodatkowe wodotryski odnośnie przestrzegania wymogów i działania podjęte w celu zaoferowania dodatku do Outlooka, jak również możliwość dostępu do MailStore przez Web, urządzania mobilne (i to nie tylko iOS, Android, Windows Phone, Blackberry). To naprawdę rozwiązanie typu wszystko w jednym. Byłem pod wrażeniem MailStore Server w przeszłości i teraz testowanie przyszło mi równie przyjemnie.

Jedna rzecz, która przyszła mi do głowy podczas pracy z MailStore Server to „a gdybym chciał tak samo funkcjonalne rozwiązanie, ale w chmurze?” i oto okazało się, że producent wypuszcza MailStore Cloud Edition pod koniec roku. Czekam więc na możliwość przetestowania tego produktu. Jeżeli będzie tak dobry jak wersja serwerowa, to mają kolejną nagrodę w kieszeni.

 

Ocena MSExchange.org 4.6/5

7

1 Komentarz. Zostaw nowy

bmi calculator for females
28/02/2015 03:58

How To Calculate Bmi

Bmi Chart For Men