Narzędzia ochrony sieci dla małych i średnich przedsiębiorstw
Ofiarami cyberprzestępczości padają zarówno duże jaki małe firmy jak również klienci tych firm. Rynek nowoczesnych urządzeń daje szerokie pole do tego typu procederu, bo to przecież informacje o numerach kart kredytowych wpisywane w sieci, rachunkach bankowych czy łatwy dostęp do danych osobowych sprawiają, że stajemy się celem cyberprzestępców a nie wielkość firmy jaką prowadzimy.
Małe firmy w przeciwieństwie do tych dużych za sprawą nieprzywiązywania wagi do zabezpieczenia swojego biznesu od strony IT są szczególnie narażone na takie ataki i zazwyczaj powodem tego stanu rzeczy nie jest brak środków, tylko zwykłe przekonanie, że „mnie to nie grozi”. Czas to zmienić…
W obecnych czasach istnieje na rynku wiele narzędzi, które zapewnia wysoką ochronę przeciwko atakom cyberprzestępców poprzez kombinację firewalli, antywirusów, filtrowania treści, czy antyspamie na backupie danych kończąc. To tyko kwestia dokonania wyboru, co i jak chciałbym chronić. Poniżej lista pięciu narzędzi, które są podstawą bezpieczeństwa twojej sieci.
- Firewall – dzięki niemu ruch przychodzący i wychodzący w Twojej sieci będzie monitorowany, co pozwoli na ustawienie odpowiednich blokad i zapewnienie blokady ruchu niepożądanego.
- Oprogramowanie Antywirusowe – jego zadaniem jest wykrywanie i usuwanie zagrożeń (podejrzanych plików, aplikacji itp.) jakie przedostały się do Twojej sieci i na Twój komputer.
- IPS – Intrusion Protection System – system wykrywania i zapobiegania włamaniom, wykorzystuje bazę danych sygnatur w celu blokowania włamań oraz zapobiega przed przypadkowym pobraniem szkodliwego oprogramowania z sieci przez pracowników.
- Filtrowanie treści (tzw. Content Filtering) pomaga kontrolować i jednocześnie blokować dostęp do sieci wybranej treści (np. strony z wulgarnymi słowami, pornografia) czy to w przypadku wejścia na strony, czy też np. poczty e-mail.
- VPN, czyli Virtual Private Network – to nic innego jak tunel wewnątrz publicznej sieci, który umożliwia bezpieczne połączenie z Twoją siecią gdy przebywasz poza nią (w zdalnej lokalizacji).
Jest to podstawa bezpieczeństwa twojego firmowego środowiska IT, producenci zajmujący się dostarczaniem rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa IT połączyli te wszystkie narzędzia w jedno tworząc UTM (Unified Threat Management), którego dobrym przykładem jest Kerio Control – UTM stworzony z myślą o małych i średnich firmach. Rozwiązanie to jest dostępne w kilku wariantach jako:
– software appliance do instalacji bezpośrednio na hardware,
– virtual appliance do wdrożenia na środowisku VM-Ware lub Microsoft Hyper-V,
– hardware appliance – w pełni zoptymalizowany produkt w postaci box’a lub urządzenia do zamontowania w szafie serwerowej. Obejrzyj krótki film o Kerio Control BOX.
Aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach UTM w wersji hardware zapraszamy do zapoznania się z artykułem UTM – bezpieczeństwo sieci w małych i średnich firmach.
Źródło