Nowa regulacja UE – przetwarzanie danych osobowych

Po czterech latach przygotowań do zmiany w prawie ochrony danych w Unii Europejskiej, członkowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili ustawę EU General Data Protection Regulation (GDPR)

Ustawa ta ma duże znaczenie dla zwiększenia ochronnych danych mieszkańców Unii Europejskiej.

GDPR odnosi się do firm o dowolnej wielkości na całym świecie, jeśli posiadają one dane związane z obywatelami Europy i pokazuje, że UE poważnie traktuje sprawę ochrony danych.

Mamy nadzieję, że nowa ustawa sprawi, że ochrona danych stanie się kwestią pierwszorzędną dla firm nie tylko w UE, ale i na świecie, w firmach, które współpracują z obywatelami UE.

Naruszenia ochrony danych osobowych mają miejsce codziennie, a UE tylko zwiększyła konsekwencje braku odpowiedniej ochrony – do 4% globalnego przychodu. Co więcej, propozycja, aby w każdym państwie odpowiednie urzędy ochrony danych osobowych (w Polsce GIODO) miały prawo bezpośrednio karać firmy sprawi, że kontrola będzie łatwiejsza, szybsza i skuteczniejsza.

Przedsiębiorstwa poza UE, które posiadają dane dotyczące obywateli UE będą również musiały przestrzegać nowych regulacji. Jesteśmy przekonani, że te przepisy zapewnią sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste podejście do obowiązku ochrony danych.

Nowe przepisy na pewno dla wielu firm oznaczają inwestycje w ochronę danych, lecz z pewnością przełoży się to na korzyści zarówno dla przedsiębiorców jak i klientów, ponieważ większa ochrona zapewnia więcej zaufania do transakcji online.

Wiele firm zdecydowanie powinno przyjrzeć się swojej obecnej polityce ochrony danych i może warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian.

Bądź proaktywny, chroń dane, które przechowujesz, szyfruj je i zawsze aktualizuj oprogramowanie bezpieczeństwa do najnowszej wersji.

Źródło: Sophos Blog