Noworoczne postanowienia dotyczące backupu – co zrobić, aby upewnić się, że Twój backup jest bezpieczny?

Specjaliści od oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych z BackupAssist® wiedzą, że czasem trzymanie się jednej strategii ich wykonywania można porównać do prób dotrzymania postanowień noworocznych, dlatego też przygotowali dla Was kilka rekomendacji dotyczących tego, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo i ciągłość backupu.

 1. Upewnij się, że Twoja strategia 3-2-1 jest poprawna

Wdrożenie strategii 3-2-1, czyli posiadanie przynajmniej 3 oddzielnych kopii danych, które chcemy zabezpieczyć, umieszczenie ich na dwóch różnych nośnikach i wysłanie do innej lokalizacji, np. poza biurem, jest ważne, ale należy upewnić się, że ta strategia jest odpowiednio zoptymalizowana na wypadek wystąpienia utraty danych. Dzięki dopracowaniu detali dot. wdrażanej strategii, takich jak rodzaj ochrony backupu poza siedzibą, czy konfiguracja NAS, możesz zidentyfikować i wyeliminować potencjalne pojedyncze punkty awarii.

3-2-1-infographic1

2. Przygotuj strategię anty-ransomware

Eksperci przewidują, że w 2018 roku liczba infekcji ransomware znacznie wzrośnie, dlatego potrzebujesz dwóch warstw ochrony, złożonych z pierwszej (zapory sieciowe, oprogramowanie anty-malware, skanowanie poczty e-mail), i drugiej linii (nadmiarowe kopie bezpieczeństwa oraz aktywna ochrona backupu przed ransomware). Ransomware może przedostać się do Twojego systemu wieloma różnymi drogami, a biznesy są szczególnie narażone na jego działanie, ponieważ posiadają rozbudowane infrastruktury sieciowe, które mogą zostać zainfekowane.

3. Ustal RPO i RTO

RPO (Recovery Point Objective), czyli maksymalna ilość danych, na których utratę przedsiębiorstwo może sobie pozwolić, mierzona czasem. Aby ustalić RPO Twojego przedsiębiorstwa zastanów się czy biznes, który prowadzisz  może pozwolić sobie na utratę godziny pracy, czy będą to może dwie godziny lub dwa dni. Przykładowo, jeśli Twoje RPO wynosi osiem godzin, oznacza to, że częstotliwość tworzenia kopii zapasowych powinna wynieść mniej niż ten wskaźnik, czyli kopie należy wykonywać co siedem lub mniej godzin. W ten sposób nigdy nie stracisz więcej, niż może sobie pozwolić na to Twoja firma.

RTO (Recovery Time Objective), czyli ilość czasu, podczas której przedsiębiorstwo może funkcjonować bez usługi bez poniesienia znacznego ryzyka lub strat. Najlepiej zdefiniować czym jest RTO zadając sobie pytanie: Jakie są rozsądne ramy czasowe, w których usługa zostanie przywrócona po zakłóceniu działalności przedsiębiorstwa?

Upewnij się, że Twój harmonogram backupu uwzględnia RPO i RTO Twojego biznesu. Dzięki wielu specjalnie  zaprojektowanym funkcjom BackupAssist pomoże spełnić ustalenia dotyczące RPO i RTO.

4. Przygotuj plan na wypadek wyłączeń usług lub prądu

Nieraz mają miejsce planowane i nieplanowane wyłączenia usług lub prądu, dlatego warto być na nie przygotowanym. Przeczytaj poradnik przygotowany przez specjalistów z BackupAssist i dowiedz się jak chronić własną infrastrukturę IT podczas wyłączeń.

Przestrzeganie powyższych czterech zasad, czyli reguły 3-2-1, wdrożenie strategii anty-ransomware, ustalenie RPO i RTO dla Twojego przedsiębiorstwa oraz przygotowanie planu w razie wyłączeń stanowi solidne podstawy, które z pewnością przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa Twoich kopii zapasowych.

Źródło: https://www.backupassist.com/blog/news/list-backup-resolutions-2018/