Rozpoczęcie polowań na cyberzagrożenia: pięć kroków do osiągnięcia pomyślnych wyników
Uzyskaj praktyczne wskazówki co do wyszukiwania i neutralizacji trudnych do uchwycenia zagrożeń
W ciągu ostatniego roku, 59 % organizacji stało się świadkiem wzrostu złożoności cyberataków1. Metody hakowania stały się bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek, coraz częściej opierając się na wcześniej nieznanych, kierowanych przez człowieka technikach.
W odpowiedzi na to zespoły ds. bezpieczeństwa zdecydowały się zacząć stosować niełatwą praktykę polowania za zagrożenia.
W najnowszym raporcie firmy Sophos, „Rozpoczęcie polowań na cyberzagrożenia” można znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest polowanie na zagrożenia, dlaczego stało się ono istotną częścią działań związanych z bezpieczeństwem i jak można zacząć stosować tę metodę. Znajduje się tam również szczegółowy przegląd narzędzi i struktur, z których korzystają zespoły ds. bezpieczeństwa, aby pomóc im wyprzedzać najnowsze zagrożenia i szybko reagować na wszelkie potencjalne ataki.
Pięć kroków, które pomogą Ci przygotować się do polowania na zagrożenia
Jeśli chodzi o działania związane z cyberbezpieczeństwem to niewątpliwie kluczowe znaczenie odgrywa właściwe przygotowanie. Ważne jest, aby położyć odpowiednie fundamenty, zanim na poważnie zacznie się polowanie. Zalecamy wykonanie następujących pięciu kroków, aby odpowiednio przygotować Twoją organizację oraz zespół.
1. Zrozumienie znaczenia swoich obecnych operacji związanych z cyberbezpieczeństwem
Zmapowanie swoich procesów do modelu dojrzałości cyberbezpieczeństwa (takiego jak CMMC) to świetny sposób na ustalenie, jak dobrze (bądź nie) jesteś przygotowany do rozpoczęcia polowania na zagrożenia. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie stanu bezpieczeństwa, aby określić, jak bardzo jesteś podatny na zagrożenia.
2. Podejmij decyzję w jaki sposób chcesz zająć się polowaniem na cyberzagrożenia
Po ustaleniu swojej dojrzałości cybernetycznej możesz zdecydować, czy polowanie na zagrożenia jest czymś, co chcesz robić we własnym zakresie, w pełni zlecać na zewnątrz, czy może chce połączyć obydwa podejścia.
3. Zidentyfikuj co stanowi luki technologiczne w twojej organizacji
Przejrzyj istniejące narzędzia i określ, czego jeszcze potrzebujesz, aby skutecznie polować na zagrożenia. Jak skuteczna jest Twoja technologia profilaktyczna? Czy ma lub obsługuje funkcje polowania na zagrożenia?
4. Zidentyfikuj braki w umiejętnościach
Polowanie na cyberzagrożenia wymaga specjalistycznych umiejętności. Jeśli jeszcze nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia, zapoznaj się z kursami szkoleniowymi, które pomogą Ci rozwinąć niezbędne umiejętności. Rozważ również współpracę z firmą zewnętrzną, aby wzmocnić kompetencje własnego zespołu.
5. Opracuj i wprowadź w życie plan reagowania na incydenty
Niezbędne jest posiadanie pełnego planu reagowania na incydenty, aby zapewnić, że każdy z nich jest rejestrowany oraz znajduje się pod kontrolą. Posiadanie dobrze przygotowanego i przemyślanego planu reakcji, który można odpowiednio szybko wdrożyć, wpływa na zmniejszenie skutków ataku na Twoją organizację.
Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z raportem na temat polowań na cyberzagrożenia.
Czynniki umożliwiające polowanie na cyberzagrożenia
Skuteczne polowanie na zagrożenia wymaga połączenia technologii nowej generacji z rozległą wiedzą specjalistyczną.
Technologie prewencyjne – zmniejszające ilość niepotrzebnych alertów nt. bezpieczeństwa
Łowcy zagrożeń mogą skutecznie wykonywać swoje role tylko wtedy, gdy nie są zalewani alertami bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wprowadzenie najlepszych w swojej klasie technologii prewencyjnych, aby obrońcy mogli skoncentrować się na mniejszej ilości bardziej precyzyjnych wykryć i aby mogli usprawnić późniejszy proces dochodzenia i reagowania. Funkcje prewencyjne w Sophos Intercept X Endpoint blokują 99,98 % zagrożeń, umożliwiając obrońcom lepsze skupienie się na podejrzanych sygnałach wymagających ludzkiej interwencji.
Więcej na temat możliwości działania Sophos Intercept X dowiesz się pod linkiem.
Technologie polowania na cyberzagrożenia – punkty końcowe/rozszerzone wykrywanie i reagowanie (EDR/XDR)
Aby łowcy zagrożeń mogli zidentyfikować i zbadać potencjalnie szkodliwe aktywności, potrzebują danych wejściowych i narzędzi dochodzeniowych. Wprowadź do swojej organizacji EDR i XDR, które pozwolą Twojemu zespołowi na szybsze dostrzeżenie podejrzanych aktywności a następnie dokładne ich zbadanie.
EDR zapewnia dane wejściowe z punktu końcowego. W przeciwieństwie do tego, XDR konsoliduje sygnały z całego szerokiego środowiska IT, w tym rozwiązań zapory ogniowej, rozwiązań mobilnych, poczty e-mail i chmury. Biorąc pod uwagę, że hakerzy wykorzystują każdą okazję do ataku, im większą sieć sygnałową zarzucisz, tym większą posiadasz szansę na ich wczesne „złapanie”.
Sophos XDR został zaprojektowany z myślą o analitykach bezpieczeństwa i administratorach IT. Narzędzie umożliwia Twojemu zespołowi IT na wykrywanie, badanie i reagowanie na incydenty w Twoim obszarze cyberbezpieczeństwa. Uzyskaj błyskawiczny dostęp do ważnych dla Ciebie informacji, wybierając z biblioteki wstępnie napisanych, edytowalnych szablonów, które zawierają wiele gotowych scenariuszy dot. polowania na cyberzagrożenia.
Aby przetestować możliwości wykrywania zagrożeń proponowanych przez Sophos Intercept X Advanced with XDR, możesz rozpocząć korzystanie z wersji próbnej produktu.
Narzędzia polowania na zagrożenia – zarządzane wykrywanie i reagowanie (MDR)
MDR, jako w pełni zarządzana usługa, zapewnia organizacjom opiekę ze strony dedykowanego zespołu analityków bezpieczeństwa, którzy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku polują na czyhające cyberzagrożenia.
Dostawcy usług MDR, tacy jak np. Sophos Managed Threat Response (MTR) posiadają wiele zalet w porównaniu do wewnętrznego systemu bezpieczeństwa, najważniejszą z nich jest często doświadczenie.
Zespół inżynierów Sophos MTR ma za sobą tysiące godzin doświadczenia, mając do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Inżynierowie Sophosa wyciągają wnioski z ataków na jedną organizację i stosują oparte na nich rozwiązania w stosunku do pozostałych klientów. Za zespołem Sophosa przemawia również czas działania, a więc 24 godzinne monitorowanie prowadzone przez zespoły z trzech różnych stref czasowych.
Aby dowiedzieć się w jaki sposób Sophos MTR może wzmocnić bezpieczeństwo Twojej organizacji, skontaktuj się z nami. W międzyczasie zapoznaj się z najnowszymi badaniami i opisami przypadków użycia Sophos MTR.
1. Badanie The State of Ransomware, przeprowadzane przez firmę Sophos.
Artykuł jest tłumaczeniem tekstu napisanego dla firmy Sophos przez Rajan Sanothra, Getting started with threat hunting: five steps to support successful outcomes.