SOPHOS radzi jak być bezpiecznym w sieci podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko

{1782ed6a-9b11-4d44-afb0-056eb4bc750e}_XmasbannerENG

Specjaliści od bezpieczeństwa z SOPHOS mają kilka rad dla wszystkich użytkowników sieci na te i kolejne święta. Zachęcamy do lektury!

1. Zrób porządek z hasłami do logowania

Nie używaj tego samego hasła do logowania do więcej niż jednej strony – jeśli cyberprzestępcy zdobędą jedno hasło, to bądź pewien, że od razu wypróbują je na wszystkich Twoich kontach. Wymyślaj długie i skomplikowane hasła, a najlepiej użyj managera haseł, który automatycznie wygeneruje unikatowe hasło dla każdej strony.

2. Aktualizuj swoje urządzenia

Gdy producenci udostępniają łatki bezpieczeństwa większość z nich łata dziury w ochronie, o których cyberprzestępcy już wiedzą lub o których dowiedzą się wkrótce. Dlatego nie odkładaj robienia aktualizacji na później, bo przecież „nic do tego czasu nie może się stać”. SOPHOS radzi: rób aktualizacje wcześnie i często.

3. Rób kopie zapasowe dokumentów

Nieważne czy podczas świąt korzystasz z firmowego laptopa czy pracujesz na swoim stacjonarnym komputerze, nie zapominaj o robieniu kopii zapasowych najważniejszych dokumentów zgromadzonych na różnych urządzeniach. W ten sposób nawet jeśli utracisz dane, będziesz mógł je odzyskać.

4. Uważaj na bankomaty-pułapki podczas zakupów

Uważaj na zmodyfikowane bankomaty podczas wypłacania pieniędzy. Przestępcy często mocują fałszywe części do lub wokół bankomatu, aby niepostrzeżenie odczytać dane i PIN Twojej karty. Jeśli zobaczysz bankomat, którego części wyglądają jakby nie pasowały do reszty, zgłoś to do banku i na policję – w ten sposób ochronisz siebie i innych.

5. Uważaj na linki do logowania przesyłane mailem

Kiedy tekst wiadomości zachęca Cię do kliknięcia w link, aby zalogować się do konta i zmienić hasło, to najprawdopodobniej został wysłany przez cyberprzestępcę starającego się zwabić Cię do odwiedzenia przygotowanej prze niego fałszywej strony, która wygląda tak samo jak właściwa strona, z tym, że Twoje dane logowania i hasło trafiają w ręce przestępców, a nie administratora prawdziwej strony.

6. Szukaj kłódki certyfikatu przed polem URL w wyszukiwarce podczas robienia zakupów online

Kłódka w pasku adresu oraz i URL, który zaczyna się od „HTTPS” oznacza, że strona używa szyfrowanego lub bezpiecznego połączenia. Obecne wszystkie ważne strony, nie tylko te należące do instytucji finansowych, używają HTTPS. Dlatego jeśli zobaczysz, że strona, która wymaga podania danych osobowych nie ma kłódki w pasku adresu przed URL, możesz być pewien, że jest to strona fałszywa.

7. Uważaj na fałszywe maile od firm kurierskich

W czasie Świat Bożego Narodzenia możesz skorzystać z opcji dostawy do domu, a co za tym idzie, z usług kurierskich. Przestępcy dobrze o tym wiedzą i rozsyłają fałszywe wiadomości zawiadamiające o zmyślonych problemach związanych z dostawą, licząc na to, że wpadniesz w ich sieć. Jeśli chcesz skontaktować się z firma kurierską, aby sprawdzić status przesyłki, sam wyszukaj jej numer telefonu lub adres e-mail – nie używaj żadnej z informacji zawartych w treści maila.

8. Nie przesyłaj informacji dotyczących karty kredytowej w wiadomościach e-mail

Może się zdarzyć, że gdy będziesz chciał kupić ten najważniejszy świąteczny prezent, transakcja z użyciem Twojej karty kredytowej zostanie odrzucona, a sprzedawca w dobrej wierze poprosi Cię później o przesłanie danych Twojej karty kredytowej. Niestety, ten e-mail może wpaść w ręce cyberprzestępcom, nawet jeśli sprzedawca w momencie otrzymania wiadomości postępował z nią ostrożnie. Pamiętaj: jeśli masz wątpliwości, nie podawaj danych karty kredytowej.

9. Wyłącz Flash na wszystkich urządzeniach

Chcesz zrobić jedną, prostą rzecz, aby poprawić swoje bezpieczeństwo, teraz i na zawsze? Wyłącz Flash lub odinstaluj go całkowicie, jeśli możesz. Przechwycone pliki Flasha nadal są popularnym sposobem rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, a przy coraz mniejszej ilości witryn faktycznie wymagających Flasha bezpieczniej jest pracować bez niego.

10. Zmień hasło domyślne zanim użyjesz nowych domowych urządzeń wideo

Niezależnie od tego, czy jest to nowy monitor dla dzieci, system nadzoru domowego, czy jakakolwiek inna kamera internetowa, prawdopodobnie ma domyślne hasło. Jeśli nie zmienisz hasła przed jej użyciem, ułatwisz cyberprzestępcom włamywanie się i oglądanie czegokolwiek co nagrywasz. To możesz być Ty, Twój dom, Twoje dziecko lub coś innego, co wolałbyś trzymać z dala od wścibskich oczu.

11. Zastanów się zanim udostępnisz coś w mediach społecznościowych

Może wydaje się to oczywiste, ale zbyt częste udostępnianie w mediach społecznościowych jest złym pomysłem i nie ma lepszego czasu, aby Ci o tym przypomnieć niż w sezonie imprezowym. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdjęcia innych osób, dane karty kredytowej, fakt, że urządzasz naprawdę fantastyczną imprezę w piątkowy wieczór czy cokolwiek innego, zatrzymaj się i zastanów się, zanim coś udostępnisz. Po opublikowaniu posta, nie będziesz mógł tego cofnąć.

12. Aktualizuj oprogramowanie na nowych urządzeniach przed ich użyciem

Nawet „nowe” komputery i urządzenia wymagają zrobienia aktualizacji przed ich użyciem. W końcu od kiedy zostały zrobione i gdy po raz pierwszy z nich korzystasz, oszuści mieli czas, aby znaleźć nowe luki w zabezpieczeniach do przeprowadzenia ataku. Jeśli chcesz chronić swoje nowe urządzenia, zawsze załataj je przed użyciem, nawet jeśli jest to dzień Bożego Narodzenia i masz ochotę wypróbować swój nowy prezent.

Ale to jeszcze nie wszystko! SOPHOS ma dla Ciebie niespodziankę – jeśli w te  chcesz skorzystać z darmowej ochrony przed malware, ransowmare oraz phishingiem, pobierz i zainstaluj Sophos Home.

 

Źródło: https://nakedsecurity.sophos.com/2016/12/21/our-12-tips-for-staying-safe-online-this-christmas/