Szkolenie Cyberbezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży

Miesiąc temu miałem przyjemność prowadzić szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży wraz z prezentacją CompanyUnhacked, naszego szkolenia VR.

Taką o to po wszystkim dostaliśmy laurkę od z-ca dyrektora w PZSiPS w Bolesławcu Pana

 

 

„Dwie i pół godziny o VR i z VR-em w kontekście cyberbezpieczeństwa. To niesamowita dawka wiedzy okraszona technologią immersyjną dla nauczycieli i uczniów bolesławieckich szkół ponadpodstawowych (technik informatyk i uczniowie klasy cyber.MIL pod patronatem MON). Za mną organizacja kolejnego szkolenia upowszechniającego wirtualną rzeczywistość w edukacji pod tytułem „Porozmawiajmy o cyberbezpieczeństwie – aplikacja VR Company (Un)Hacked”.
Tym razem moim gościem był Krzysztof Konieczny z Sun Capital sp. z o.o., który przygotował niesamowity wykład dotyczący cyberbezpieczeństwa. Krzysztof ma niesamowity dar przekazywania skomplikowanych treści w sposób niezwykle prosty i zrozumiały. Niewątpliwie taką łatwość daje Mu ogromna wiedza fachowa z zakresu cyberbezpieczeństwa, jaką posiada. W drugiej części spotkania mój gość zaprezentował aplikację Company (Un)Hacked, której wspólnie z Giant Lazer jest współtwórcą.
To czego można doświadczyć w aplikacji szkoleniowej “Company (Un)Hacked” można śmiało określić innowacyjnym podejściem do szkoleń z zakresu cybersecurity i szkoleń w ogóle. Gotowe scenariusze realnych sytuacji zagrożenia cyberatakami zawarte w tej aplikacji pozwalają na zdobycie wiadomości i umiejętności, które mogą pomóc każdemu użytkownikowi sieci obronić się przed cyberzagrożeniem. Oczywiście na koniec chętni mieli możliwość „posmakowania” immersji i przy wsparciu naszego gościa zrealizować fragmenty szkolenia, mając okulary VR na głowie. Nie zabrakło też nagród dla najaktywniejszych uczestników szkolenia.
Ja z kolei w swoim krótkim przerywniku miałem okazję opowiedzieć o perspektywie wykorzystania VR w kształceniu zawodowym oraz jak za pomocą tego narzędzia będą, a właściwie już są aktualnie realizowane różnego rodzaju formy szkoleniowe (od zmiany lub podwyższenia kwalifikacji aż po onboarding). Starałem się uświadomić uczniom, że w takiej rzeczywistości najprawdopodobniej będą funkcjonowali i dlatego już teraz warto oswajać się z tą technologią.
Oprócz głównej prezentacji Krzysztofa, w ramach promowania pozytywnych wzorców umożliwiłem grupie uczniów, z którymi w tym roku mam zajęcia w Zespole Szkół Elektronicznych, zaprezentownie stworzonego przez nich środowiska wirtualnego (spacer po szkole). Uczniowie podzielili się wrażeniami z realizacji projektu oraz opowiadali o zagadnieniach technicznych, które m. in. pozwoliły im przenieść swój projekt na platformę VR.
Aby z tej relacji pozostało jeszcze coś więcej podzielę się z Wami informacją jaką wyłuskałem z wystąpienia Krzysztofa. Dla fachowców i specjalistów to pewnie oczywistość, ale nie zaszkodzi powtórzyć w tym miejscu. W naszym wspólnym interesie wszystkie incydenty związane z zagrożeniem w sieci powinniśmy zgłaszać na https://incydent.cert.pl, a wszystkie SMS-y z podejrzanymi linkami należy przekierowywać pod numer 799 448 084. Krzysztof dziękuję za poświęcony czas dla uczniów i nauczycieli w Bolesławcu.”

link do wpisu na LinkedIn

1 Komentarz. Zostaw nowy

Dzieci i młodzież w sieci - FirewallBlog - BLOG IT
01/12/2023 14:23

[…] niesie za sobą nieograniczone możliwości, ale także nowe wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o ochronę dzieci i nastolatków przed zagrożeniami czyhającymi w internecie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, z których rodzice mogą skorzystać aby […]