MailStore – genialne uzupełnienie oferty Kerio Connect cz.1

Najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Dlaczego zaczynam od tak oczywistych i banalnych stwierdzeń?

Ponieważ, mimo iż wszyscy dobrze znamy fakt mówiący o tym, że najlepsze rozwiązania to te najprostsze sposoby zazwyczaj sięgamy po dziwaczne rozwiązania które, zamiast ułatwiać, komplikują. Od jakiegoś czasu na prośbę naszych partnerów i klientów poszukiwaliśmy rozwiązania, które byłoby alternatywnym pomysłem archiwizacji poczty dla Kerio Connect. Entuzjastycznie sprawdzaliśmy wiele rozwiązań i kilka z nich możemy śmiało polecić, godnym uwagi jest przede wszystkim mailarchiwer. Już jakiś czas temu na stronach Kerio natknąłem się na pozytywne opisy produktu mailstore a tutaj, sami o tym pisaliśmy. Dopiero jednak w trakcie instalacji i testów MailStore zrozumiałem jakim skarbem dla klienta końcowego może się okazać ten produkt.

Czym jest zachwalane przeze mnie MailStore?

MailStore to produkt przeznaczony do archiwizacji poczty, niemieckiej firmy MailStore Software GmbH.
Produkt odpowiada za dostęp do jednostkowych, wybranych lub pełnych archiwów poczty serwerów:

* Microsoft Exchange Server 2003, 2007,  2010 (w tym Windows Small Business Server)
* Hosted Exchange
* Microsoft Office 365 (Exchange Online)
* MDaemon Messaging Server
* IceWarp Mail Server
* Kerio Connect
* IMAP4-compatible email server
* POP3-compatible email server
* Internet i webmail takie jak Gmail lub GMX (za pośrednictwem IMAP lub POP3

Jaki rodzaj archiwizacji umożliwia nam MailStore?

Sprawdziliśmy, mamy trzy rodzaje archiwizacji:

– Pełna archiwizacja, wszystkich kont pocztowych dla wszystkich elementów w skrzynce odbiorczej i wysłanych
– Archiwizacja istniejących kont pocztowych i plików z konfiguracją na życzenie lub poprzez ustawienie kalendarza
– Archiwizacja folderów publicznych i udostępnionych skrzynek pocztowych także na życzenie lub poprzez ustawienie kalendarza
Jak to wszystko działa?

W zależności od naszych potrzeb i sytuacji związanej z naszym serwerem poczty możemy wybrać jeden z kilku wariantów, np:

Przepełnione skrzynki pocztowe na serwerze poczty.

Każdy administrator serwera poczty zdaje sobie sprawę, że skrzynka w synchronizacji Exchange powyżej 8 GB synchronizuje się z Outlookiem jak żółwik z połamaną nóżką.
W takim przypadku warto uszczuplić konto/konta i stare elementy przenieść do MailStore.

Migracja serwera.

Mamy starego MS EX i wiemy, że nie stać nas na zakup nowej wersji. Szukamy oszczędności i większego bezpieczeństwa i decydujemy się na rozwiązanie Kerio Connect. Bardzo dobra decyzja, co jednak dzieje się z naszą dotychczasową pocztą?
Oczywiście, możemy zrobić migrację z MS EX do Kerio Connect za pomocą bezpłatnych narzędzi dostarczanych przez Kerio. W przypadku gdy mamy dużą bazę nie ma sensu zapychać nowego serwera starymi elementami i robić sobie kłopotów. MailStore jest właśnie tym rozwiązaniem, które pozwala nam przenieść całą pocztę do archiwum z opcją udostępnienia jego dla właściwych kont pocztowych.

Stare konta mailowe pracowników, którzy odeszli.

Nowoczesne  serwery poczty jak Kerio Connect posiadają możliwość podpięcia usuwanych kont do innych użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, że jest to działanie które nie poprawi naszej efektywności pracy z Outlookiem. W ten sposób dodajemy dodatkowe elementy, które mają ogromny wpływ na szybkość działania poczty naszego klienta. Lepszym rozwiązaniem jest dołożenie dedykowanych archiwum do swojego konta archiwum w MailStore i możliwość przeglądania tych elementów w świetnie przygotowanym panelu klienta Outlooka.

Współdzielenie kont archiwum.

Możliwość współdzielenia konta archiwum to idea, która rozwiąże nie jeden problem z synchronizacją poczty i jej obsługą przez kilka osób.
W każdej firmie, która współdzieli konta pocztowe lub je udostępnia innym pojawia się problem szybko rosnącej zawartością skrzynki oraz mechanizmami jej przeglądania i obsługi. MailStore umożliwia udostępnianie swoich zasobów wielu użytkownikom poczty nie powodując żadnych konfliktów.

Zapewne jest jeszcze wiele innych możliwości wykorzystania tego produktu w nowoczesnym serwerze poczty. Zapewne sam, drogi czytelniku, wpadłeś na kilka pomysłów. Nie krępuj się, przedstaw swoje pomysły w komentarzu a z przyjemnością się z nimi zapoznamy ;).

Jak MailStore działa po stronie klienta?

Archiwum podpinamy do Outlooka użytkownika i oprócz świeżości i lekkości bytu Outlookowego uzyskujemy genialne wyszukiwanie.

 

Dostęp do archiwum mamy także poprzez web mailstore w wersji na przeglądarkę dla komputerów i smartphonów.

Od września nasza firma Sun Capital sp. z o.o. posiada umowę dystrybucyjną z producentem i z przyjemnością zaoferujemy naszym partnerom i klientom bardzo korzystne warunki handlowe. Zapraszamy do kontaktu.

 

1 Komentarz. Zostaw nowy