Access Pointy wersji 6 od Sophos już dostępne!

Po wielu miesiącach oczekiwania i pierwszych doniesieniach o AP6 od Sophos, nareszcie doczekaliśmy się pełnych informacji. Nowe urządzenia trafiły już do sprzedaży, Access Pointy 6 to niewątpliwie jedna z najbardziej oczekiwanych premier ostatnich miesięcy. Nowe punkty dostępowe brytyjskiego producenta są już możliwe do zamówienia, a sam Sophos potwierdził iż magazyny są pełne nowych urządzeń, więc nie będzie problemu z ich dostępnością.

Do sprzedaży trafia pięć nowych modeli:

 • Wewnętrzne: AP6 420, AP6 420E, AP6 840, AP6 840E
 • Zewnętrzne: AP6 420X

Wi-Fi 6/Wi-Fi 6E

Główną różnicą między nowymi modelami AP a APX jest technologia Wi-Fi 6, czyli najnowsza generacja bezprzewodowej sieci LAN. Niesie ona ze sobą parę zalet, które mają przede wszystkim wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa oraz wydajności. Wi-Fi 6 zapewnia zwiększoną przepustowość na obszar i mniejsze opóźnienia, co jest korzystne w środowiskach bezprzewodowych o dużej gęstości. Access pointy, które nie obsługują Wi-Fi 6E, oferują łączność bezprzewodową tylko w pasmach 2,4 i 5 GHz.

 • Lepsza wydajność: Wi-Fi 6 zapewnia lepszą przepustowość na obszarach o dużej gęstości. Wpływa to na większą prędkość i mniejszymi opóźnieniami dla pojedynczego użytkownika,
 • Zwiększone bezpieczeństwo: Standard bezpieczeństwa WPA3 zastępuje słaby punkt poprzednich wersji, jakim jest Pre-Shared Key (PSK). Zapewnia to bezpieczniejszą wymianę kluczy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo ogólne, tryb WPA3 wymaga również 192 bitowej siły kryptograficznej. WPA3 jest wymagane dla Wi-Fi 6E przeznaczonego dla pasma 6 GHz, jednak dostępne jest również na pasmach 2,4 i 5 GHz.
 • Pasmo 6 GHz: nowe pasmo, którego do tej pory nie było w wersjach APX. Wi-Fi 6E rozszerza możliwości i funkcje Wi-Fi 6 o pasmo 6 GHz, Celem tego funkcjonalności jest wykorzystanie czystszej i mniej zatłoczonej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że częstotliwość 6 GHz może nie być dostępna w niektórych regionach.

Nowe opcje zarządzania

W porównaniu z dotychczasowymi Access Pointami, którymi można było zarządzać z pozycji Firewalla, nowymi AP6 administratorzy będą zarządzać tylko i wyłącznie przy pomocy konsoli Sophos Central. Wpływa to na optymalizacje czasu pracy, ponieważ wszystkie pozostałe rozwiązania znajdują się w zasięgu Twojej ręki. Nie musisz przełączać się pomiędzy konsolami co daje większą swobodę działania. Zarządzaj Sophos Central kiedy tylko chcesz, musisz jedynie posiadać subskrypcję wsparcia i usług. Uprawnia ona również do aktualizacji oprogramowania sprzętowego, całodobowej pomocy telefonicznej oraz RMA (Return Merchandise Authorization – Autoryzacja zwrotu towaru).

Sophos wprowadził również drugą metodę zarządzania dla klientów, którzy nie korzystają z Sophos Central w chmurze. W przypadku posiadania małej ilości punktów dostępowych, możesz skorzystać z lokalnego interfejsu użytkownika. Interfejs ten pozwala na zarządzanie pojedynczym AP6 na miejscu. Nie poniesiesz dodatkowych kosztów ponieważ funkcja ta wliczona jest w cenę zakupu urządzenia.

Funkcje bezprzewodowe

Udało mi się uzyskać informację, iż niektóre funkcję które dotychczas były zaimplementowane w APX, nie będą dostępne w nowych AP6. Producent planuje zlikwidować pewne luki i niedogodności, na chwilę obecną wiadomo o poniższych doniesieniach:

 • Mesh ma zostać wydany w październiku 2023 roku, czyli chwilę po premierze urządzeń,
 • Funkcje dostępne w późniejszych wersjach, których data nie jest jeszcze potwierdzona: Zsynchronizowane zabezpieczenia, Spostrzeżenia dotyczące wykorzystania.

Z dobrych wiadomości Sophos dodał zostały nowe funkcjonalności, przeznaczone tylko dla AP6:

 • Standard bezpieczeństwa WPA3
 • Radius accounting
 • Wsparcie dla drugiego serwera Radius
 • BSS coloring
 • SNMP
 • OFMDA uplink oraz downlink

Klienci, którzy posiadają urządzenia serii APX nie musza niczym się przejmować. Dalej można zakupić urządzenia tej serii z 5 letnią gwarancją. Producent na chwilę obecną nie ma zamiaru rezygnować ze wsparcia dla tej gamy produktów.

Zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży. W przypadku zainteresowania nowymi urządzeniami, zbierzemy dla Państwa wszelkie informacje oraz przygotujemy atrakcyjne oferty.