Co to jest firewall? – z cyklu: Bezpieczeństwo IT Nie TYLKO dla orłów

Pewnie nie jeden raz zastanawialiście się w jaki sposób działa firewall?

Zdecydowana większość z was z pewnością kojarzy, iż ma on związek z bezpieczeństwem zasobów znajdujących się w naszej sieci. Dzisiaj postaramy się wam przybliżyć dokładniej to pojęcie, wyjaśniając po krótce czym jest i w jaki sposób działa „zapora ogniowa”.

Firewall monitoruje ruch przychodzący i wychodzący z naszej sieci i decyduje o jego przepuszczeniu bądź zatrzymaniu w oparciu o określone wcześniej reguły. Pamiętając o tym, że komunikacja w sieci opiera się na przesyłaniu danych wykorzystując do tego porty, warto wspomnieć o tym, iż zapora sieciowa odpowiada za zamykanie portów nieużywanych i dokładnej kontroli otwartych portów. Filtrowanie ruchu sieciowego opiera się na inspekcji pakietów danych przy wykorzystaniu takich mechanizmów, jak m.in. sztuczna inteligencja oraz algorytmy.  Innymi słowy firewall to nic innego jak pierwsza linia obrony naszej sieci, chroniąca nas przed zagrożeniami pochodzącymi z Internetu.

Rodzaje zapór sieciowych:

-Programowa – oprogramowanie instalowane na urządzeniu. Sprawdza się w przypadku zabezpieczenia komputerów osobistych i sieci domowych.

-Sprzętowa – rodzaj urządzenia z zainstalowanym oprogramowaniem oraz systemem operacyjnym. Stawia się ją na brzegu sieci, a jej celem jest filtrowanie ruchu sieciowego.

-Firewall w chmurze (proxy)- wykorzystuje zdalny serwer w chmurze. Gwarantuje wyższą przepustowość oraz większe możliwości zarządzania danymi.