Delegowanie vs. udostępnianie – którego mechanizmu powinieneś użyć
Kerio Connect 8.2 posiada nową możliwość, pozwalającą na przydzielenie osobistemu asystentowi lub koledze, dostępu do skrzynki odbiorczej lub kalendarza. Można się zatem zastanawiać, czy lepszym wyjściem jest dać pełen dostęp do skrzynki i kalendarza dla asystenta, czy może wystarczy mu udostępnianie w trybie tylko do odczytu.
W tym artykule postaram się przybliżyć i omówić podstawowe różnice pomiędzy delegowaniem i udostępnianiem.
Delegowanie dostępu do konta uprawnia delegata m.in. do zarządzania kalendarzem i pocztą lub wysyłania/akceptowania zaproszeń w imieniu właściciela konta. Jest to klasyczny scenariusz osobistego asystenta. Delegat zawsze ma dostęp do dwóch folderów: kalendarza i skrzynki odbiorczej (nie ma możliwość delegowania uprawnień do innych folderów, np. zadań, z jednym wyjątkiem: delegowane zadania są widoczne w iCal na Mac OS X 10.5 lub 10.6).
Jeśli natomiast wystarczającym jest dostęp w trybie do odczytu do określonych folderów poczty lub kalendarza, właściwszym mechanizmem będzie udostępnianie folderu. Dzięki niemu możesz wybrać tylko niektóre foldery i ustawić określony poziom dostępu dla innego użytkownika, który nie będzie mógł wysyłać zaproszeń na spotkania oraz odpowiadać na maile w Twoim imieniu, ale będzie otrzymywał przypomnienia o zdarzeniach oraz będzie mógł przeglądać Twoje wiadomości.
Jeśli we wcześniejszych wersjach Kerio Connect korzystałeś z udostępniania folderów, przeanalizuj jeszcze raz i zapamiętaj powyższe informacje, aby dokonać właściwego wyboru strategii współdzielenia, najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb.
Informacja dla administratorów
Po aktualizacji do Kerio Connect 8.2, serwer zapyta wszystkich posiadaczy kont, używających klientów CalDAV, czy udostępniane, publiczne i delegowane foldery mają być widoczne w ich klientach. Jeśli zdecydują o odrzuceniu opcji udostępniania, będą mogli ponownie dodać kalendarze do iCal, zmieniając ustawienia w „Folderach do zsynchronizowania” w Kerio Connect Client.
Producent rekomenduje ukrycie tych współdzielonych kalendarzy w ustawieniach Kerio Connect Client. Kalendarze te nie będą widoczne w klientach CalDAV, ale użytkownicy będą mogli wyświetlić je w przyszłości, bez ponownego proszenia o zgodę właściciela.