Metody utylizacji nośników backupu

Każde przedsiębiorstwo, które wykonuje backup niezbędnych do jego funkcjonowania danych staje przed wyzwaniem utylizacji zużytych kopii zapasowych.To zadanie jest niezwykle ważne, ponieważ backup zawiera zazwyczaj kluczowe dla firm dane, takie jak dokumenty finansowe, dane pracowników czy klientów, dlatego watro zastanowić się nad opracowaniem polityki usuwania tych nośników z przedsiębiorstw. Poniżej zamieszczamy zalety i wady pięciu sposobów utylizacji zużytych kopii zapasowych proponowanych przez specjalistów od backupu, firmy Cortex – producenta oprogramowania BackupAssist®.

1. Nadpisywanie

Nadpisanie nośnika backupu nic nieznaczącymi danymi binarnymi to najłatwiejszy sposób, aby wyeliminować ryzyko kradzieży danych. Istnieje wiele programów do nadpisywania danych, dlatego ta metoda jest bardzo tania.

Niestety każde rozwiązanie ma wady. Nadpisywanie nie jest w stu procentach skuteczne, ponieważ przy pomocy odpowiednich narzędzi dane z nadpisanego dysku mogą zostać odzyskane. Kolejnym minusem tej metody jest czas nadpisywania danych – proces może  się bardzo wydłużyć, gdy chcemy usunąć większą ilość danych. Jeśli chcesz wyrzucić jakiś nośnik, ponieważ uległ on uszkodzeniu, stosując metody konwencjonalne nie będziesz w stanie ani odczytać zapisanych na nim danych, ani nic na nim nadpisać. Kiedy korzystamy z nadpisywania, kwestia fizycznej utylizacji nośnika pozostaje nierozwiązana.

2.  Fizyczne zniszczenie

Kolejną, bardzo popularną i efektywną, metodą jest fizyczne zniszczenie zużytego nośnika backupu – istnieją przeznaczone do tego maszyny niszczące. Niestety, zazwyczaj maszyny te są drogie i zajmują dużo miejsca, co sprawia, że niektórzy administratorzy decydują się na samodzielne zniszczenie zużytych nośników, które może skutkować nabawieniem się przez nich urazów.

3. Rozmagnesowanie

garner-cds-2500ax-professional-tape-degausser-110-125v-50hz-03fRozmagnesowanie to jeden z najstarszych znanych sposobów na pozbycie się starych nośników backupu. Ta metoda jest szybka i nie stwarza fizycznego zagrożenia dla użytkownika. Należy jednak zauważyć, że dzisiejsze dyski i taśmy są bardziej odporne na rozmagnesowanie, dlatego warto rozważyć skorzystanie z komercyjnych narzędzi służących do rozmagnesowania, a te są dosyć kosztowne. Wadą takiego sposobu utylizacji jest to, że użytkownikom trudno zweryfikować czy dane z nośników faktycznie zostały zniszczone. Upewnienie się, że nie da się odczytać danych z rozmagnesowanego nośnika może pochłonąć dużo czasu i nie być wolne od błędów, dlatego nie należy stosować tej metody jako metody głównej.

4. Profesjonalna utylizacja

Istnieją certyfikowani dostawcy świadczący usługi utylizacji zużytych nośników backupu, czy to uszkodzonych czy też nie. U takich dostawców można wybrać opcję recyklingu danego nośnika lub jego całkowite zniszczenie. Należy upewnić się, że usługi, z których zamierzasz skorzystać są wiarygodne – zapytaj w jaki sposób dany usługodawca ma zamiar wyczyścić twoje firmowe dane i nalegaj na potwierdzenie czy dane wraz z nośnikiem zostały usunięte. Potwierdzeniem może być na przykład wideo z nagranym momentem niszczenia nośnika lub przekazanie przez usługodawcę szczątków tego nośnika. Po dostarczeniu dowodów zniszczenia nośnika powinieneś otrzymać certyfikat utylizacji – firmy, które go nie wystawią powinny wzbudzić podejrzenie klienta.

5. Najlepszy sposób: kombinacja powyższych metod

Hands holding two matching puzzle piecesJako że wszystkie powyższe metody mają swoje wady i zalety, najlepszym sposobem na ich zbilansowanie jest zastosowanie ich kombinacji –  możesz na przykład rozmagnesować i nadpisać swoje nośniki przed ich samodzielnym fizycznym zniszczeniem  lub oddaniem w ręce odpowiedniej firmy zajmującej się utylizacją, co zapewni Ci kompletną ochronę przed kradzieżą danych.

Źródło: https://www.backupassist.com/blog/news/the-best-ways-to-destroy-backup-media/