Migracja Kerio Control z Windows na Linux-based Appliance

flexdeployboxshot_1Od wersji 8.0, Kerio Control (pisaliśmy o tym we wcześniejszym artykule) dostępny jest wyłącznie jako software, virtual lub hardware appliance. Dla wszystkich, którzy do tej pory używali UTM Kerio w środowisku Windows, aby w pełni wykorzystać możliwości produktu, zalecane jest przeniesienie instalacji na jedną z wersji appliance. Operacja ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, a w większości przypadków nie jest konieczna również wymiana sprzętu.

Sam proces migracji nie jest skomplikowany. Poniżej prezentujemy kilka uwag praktycznych dla wszystkich klientów, którzy zdecydują się przejść na rozwiązanie oparte na systemie Linux:

Kroki:

1. Wyeksportuj aktualną konfigurację Kerio Control, włącznie z dzierżawami DHCP i certyfikatami SSL. W backupie zawarta jest konfiguracja Kerio Control oraz informacje o licencji.

2. Zainstaluj Kerio Control appliance lub BOX, w takiej samej wersji oraz z taką samą ilością interfejsów sieciowych jak na Windows. Rekomendowane jest zainstalowanie wirtualnego appliance przy pomocy OVF lub w wersji na PC – przy użyciu obrazu ISO.

3. Na Kerio Control appliance ustaw tymczasowy adres IP, różny od wcześniej używanego na Windows. Appliance potrzebuje działającego połączenia internetowego, aby dokończyć konfigurację.

4. Jeśli pracujesz w środowisku Active Directory, dodaj appliance do domeny. Nie używaj tej samej nazwy co w Windows. Będziesz mógł zmienić ją później.

5. Zaimportuj uprzednio wyeksportowaną konfigurację do appliance, pamiętając o poprawnym wskazaniu interfejsów sieciowych (LAN/WAN).

6. Sprawdź w Windows czy nie masz skonfigurowanych dodatkowych adresów IP interfejsów sieciowych lub tras statycznych. Jeśli tak, zachowaj je.

7. Wyłącz Kerio Control na Windows.

8. Zmień adres IP przy pomocy konsoli appliance na ten sam, który miałeś na Windows. Jeśli miałeś dodatkowe adresy IP ustawione na interfejsach, skonfiguruj je przy użyciu administracji Web.

9. Zaloguj się do administracji przez przeglądarkę i upewnij się, że wszystko działa jak powinno.

Uwagi:

• kiedy eksportujesz konfigurację, nie zapomnij zaznaczyć także certyfikatów SSL i dzierżaw DHCP,

• personalizowane ustawienia Windows (m.in. własne trasy, interfejsy Dial-In) nie zostaną przeniesione – należy ręcznie skonfigurować je w appliance,

• export oraz import nie przenosi adresów IP interfejsów,

• ze względu na różnice pomiędzy Linux i Windows, dodatkowe adresy IP z Windows nie zostaną zmigrowane i będą wymagały ręcznej konfiguracji na appliance,

• statystyki użytkowników nie będą przeniesione,

• jeśli używasz AD/OD do autentykacji użytkowników, zalecane jest tymczasowe utworzenie konta administratora lokalnego Kerio Control na wypadek problemów z usługą katalogową.

Mamy nadzieję, że powyższy opis okaże się przydatny w trakcie przenoszenia Kerio Control z Windows na Linux. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat migracji, zebrane są w dokumencie: Kerio Control (Windows Edition) to the Appliance Editions (Software/Virtual/Hardware). Więcej informacji na temat przenoszenia licencji oraz konfiguracji pomiędzy różnymi wersjami Kerio Control, można znaleźć w artykule bazy wiedzy Kerio: Can I transfer my configuration and license from the Windows version of Kerio Control to the Software Appliance Edition?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości dotyczące procesu migracji, zapraszamy do skorzystania z naszego serwisu pomocy technicznej: http://pomoc.suncapital.pl. Na wszystkie zgłoszenia odpowiadamy najszybciej jak to tylko możliwe. Klientów i partnerów, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat oferowanych przez nas produktów, zapraszamy do skorzystania z organizowanych przez nas szkoleń.