Xtreamer Ultra – inny poziom możliwości

Wiem, że średnio w temacie bezpieczeństwa, ale za to jak najbardziej interesująco w temacie ciekawostek technicznych spod znaku multimedia.

Od początku jak tylko wyszły rozwiązania Xtreamer, czyli końcem roku 2009, zostałem wXznawcą i fanem rozwiązań Xtreamer.
Jak większość zainteresowanych, zabawę rozpocząłem od podstaw, czyli zamówiłem sobie Xtreamer w pierwotnej wersji wraz z Etrayz. Przy pomocy niepowalającego telewizora LCD sygnowanego znaczkiem LG oraz całkiem udanego amplitunera Onkyo HT-R518 i głośników M-audio, skonfigurowałem całkiem sprytny zestaw do odtwarzania i zarządzania multimediami.
W końcu muzykę, zdjęcia i filmy można było sensownie ogarnąć i kiedy tylko przyszła na to ochota, odpalić za pomocą pilota Logitech haromony.
Bardzo częste aktualizacje Xtreamer i Etrayz, w szczególności eTRAYz APP Installer, dawały dużo frajdy i wiele ciekawych możliwości, w tym podłączenie baz danych, VPN, serwerka poczty…
Zintegrowany system multimedialny, zarządzany dobrze skonfigurowanym pilotem Logitech haromony, w rodzimej wersji językowej, pozwalał obsługiwać się przez osoby mało techniczne, w tym płeć piękną i o dziwo starsze osoby :).

Posiadając już dobrze działającą instalację multimedialną z nutką zazdrości i szczyptą pożądania :) czytałem na stronie producenta o nowych rozwiązaniach w tym Xtreamer Pro i iXtreamer.
Około dwóch miesięcy temu szczęka, a właściwie żuchwa mi opadła jak przeczytałem o nowym Xtreamer Ultra. Opis i możliwości sprzętu były niesamowite. Oszałamiało samo wyposażenie hardware w postaci:

dane i zdjęcie ze strony xtreamer.net

• Memory : Samsung 4GB DDR3 (SO-DIMM/204pin/DDR3-1333/PC3-10600) Included
• Hard Disk : Supports 1 x 2.5-inch SATA 3.0 Gb/s HDD/SSD up to 12 mm
• CPU : Intel® Atom® D525 (dual-core, 1.8 GHz)
• GPU : NVIDIA® GT218-ION Graphics, NVIDIA® 3DTV Play Capable
• Chipset IO : NM10, NCT5577D
• Video Memory : 512MB DDR3
• Display Options : HDMI1.4a (w/audio), DVI-I, VGA (with included adapter)
• SATA : eSATA 3.0 Gb/s port
• Gigabit LAN Ethernet : 10/100/1000Mbps (RTL8111E)
• WiFi : External USB Antenna 802.11n WiFi (Optional)
• USB Ports : 6 USB 2.0 (4 on back panel, 2 on front panel)
• Audio : Onboard analog stereo high-definition audio (ALC892), 7.1-Channel LPCM digital audio (HDMI), Optical Digital S/PDIF audio output
• Form factor : mini-ITX
• Mini-PCI Express slot : SATA Mini2 PCIe
• IR port : IRDA 1.0
• DirectX® Support : DirectX® 10.1 with Shader Model 4.1
• Other Features : OpenCL compliant, OpenGL® 3.2 compatible, NVIDIA®, PhysX® ready, NVIDIA® CUDA™ ready, NVIDIA® PureVideo™ HD technology
• HDCP : Yes
• Software Features : nView® Multi-Display, Aiwi (for Win7), nVidia 3DTV Play trial (for Win7), Camtrax Windows Controller App
• HTPC Capability : Windows® 7 with Aero® user interface and DirectCompute compatible, Boxee, XBMC, MediaPortal Compatible, Linux Pre-Compiled, Optimized and Configured for the
Ultra is inside the USB Stick ready for booting
• Optional Accessories : USB WIFI 802.11n, USB BluRay Combo, USB LifeCam, USB HDD Docking Station, USB TV Tuner
• Size : 5.35 cm(W) x 21.3 cm(H) x 14.2 cm(D)
• Power : DC IN 19V

Tak, można stwierdzić że to są parametry małego, współcześnie dostępnego, dobrego komputera.
Po co te WOW?
WOW – bo do tego dochodzi szereg preinstalowanych aplikacji w tym XBMC czy BOXE. Wszystko opiera się na systemie Ultra OS, który de facto jest odpowiednio przerobionym Ubuntu. Grafika obrabiana jest przez NVIDIA® GT218-ION Graphics, NVIDIA® 3DTV Play Capable.
Sprzęt w celu właściwej obsługi audio posiada także wyjście optyczne, którego nie znajdziemy w żadnym komputerze (ja przynajmniej takiego nie widziałem).
Producent dodał także możliwość dogrania systemu Windows w opcji 32 i 64 bit oraz rewelacyjne rozwiązanie freeNAS. Wisienką na torcie jest możliwość bezpłatnego uruchomienia gier AIWI.

Posłuchałem rady Pani Wilk „wymienię cię na nowszy model”, postanowiłem wziąć rozwód z Xtreamer i Etrayz i zamówiłem prosto z Hong Kongu zestaw składający się z Xtreamer Ultra, pilota, mini klawiatury bezprzewodowej, pendrive USB 8 GB, kabla HDMI, baterii 2 x AA do pilota, kabelka USB do zasilania mini klawiatury, instrukcji z kodem do AIWI.
Do zestawu dokupiłem 2,5 calowy dysk SATA Samsunga i przystąpiłem do kilkugodzinnej zabawy w konfigurację i instalację sprzętu.

W moim przypadku podłączenie Xtreamer Ultra (XU) wygląda następująco:
Dyska 2,5 cala -> kieszeń XU
Zasilanie XU -> listwa zasilająca
Kabel optyczny -> Onkyo Amplituner
Kabel hdmi -> Onkyo Amplituner -> telewizor
Kabel Lan -> XU
Xtreamer pendrive USB 8 GB – dodany jest do paczki nie tylko jako free gift, ale to także niezbędny element obsługi sprzętu.
Pendrive odpowiada za rozruch maszyny i preinstalowany jest tam cały Software.
Na początek należy dobić się do BIOS XU – umożliwia to jeden z przycisków na pilocie lub dwa na klawiaturce. Odpowiednie przyciski wskazane są w dołączonej instrukcji.
W BIOS pendrive USB powinien być ustawiony jako napęd pierwszy (manager bootowania).
Po ponownym uruchomieniu XU odpala się strona startowa dla znajdujących się systemów (XBMC, BOXE, Ultra OS, freeNAS, Windows). Z tego poziomu decydujemy o wyborze właściwej aplikacji i tego co chcemy zrobić.

W wielkim skrócie:
XBMC – to najbardziej zaawansowany system do zarządzania multimediami (filmy, muzyka, zdjęcia, pogoda, aplikacje). Oczywiście ma masę opcji konfiguracyjnych i masę możliwości podłączania napędów, zasobów, łącz HTTP i FTP.
BOXE – to z kolei pierwsze społecznościowe środowisko multimedialne, do korzystania konieczne jest założenie konta w tym systemie (możliwość integracji z facebook czy twiter). Po zalogowaniu do systemu mamy możliwość zarządzania i korzystania z własnych multimediów, ale także korzystamy z możliwości dzielenia się multimediami z innymi użytkownikami społeczności, otrzymywać możemy najnowsze newsy, etc.
Ultra OS – to tak jak już wspomniałem nic innego jak dostosowany do zarządzania multimediami Ubuntu.
freeNas – to aplikacja, której uruchomienie przerabia naszego XU w oszczędny NAS.
Windows – to miejsce w którym po instalacji MS Windows będzie odpalany wybrany przez nas system producenta z Richmond.
Jeżeli wcześniej podłączymy mini klawiaturę (klawiatura posiada konektor USB), to sterować możemy przy jej pomocy. Jeżeli nie, to możemy także sterować pilotem. Sterowanie pilotem odbywa się za pomocą strzałek i przycisku OK.
Po wybraniu odpowiedniego dla nas rozwiązania, chwilę musimy poczekać na załadowanie odpowiedniego software.
I tu zauważyłem pierwszy mankament – ładowanie wybranej aplikacji trwa dość długo.
W instrukcji XU można znaleźć opis w jaki sposób przenieść oprogramowanie z USB na twardy dysk. Do tej operacji potrzebny jest komputer z systemem operacyjnym Windows XP, Vista lub 7. Na początek próbowałem zrobić obraz pendrive na Windows 7 64 bit. Niestety, nie do końca mi się to udało i ostatecznie operację musiałem przeprowadzić na
Windows XP. Opis wraz z linkami do właściwego oprogramowania znajdziecie tutaj.
Po przeniesieniu systemu startowego na wirtualne USB uzyskujemy tzw. dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze możemy przerobić pendrive Xtreamer na zwykły pendrive o pojemność 8 GB (opis), oraz co ważniejsze, uzyskujemy szybsze ładowanie aplikacji.
W dalszym kroku warto zaktualizować znajdujące się na XU oprogramowanie, skonfigurować sieć, zasoby sieciowe, przenieść multimedia na nowy dysk i cieszyć się z nowych możliwości.
Polecam także aplikacje na iPhone/iPod do sterowania XBMC i BOXE.

W niedługim czasie czeka mnie jeszcze przeprawa z instalacją Windows, później AIWI, na koniec zostawiam freeNAS.

Koszty:
249 EURO + 35 EURO kurier
Niestety do tego dochodzi cło – około 300 zł
Dysk – w zależności od preferencji, u mnie koszt około 209 zł

Ogólnie polecam wszystkim sprzęt. Nie tylko możliwość oglądania filmów w 3D robi z tego rozwiązania terminatora multimediów.

3 Komentarzy. Zostaw nowy

Krzysiek
29/08/2011 13:49

Pozostaje dodać kilka uwag:
Xtreamer Ultra nie jest rozwiązaniem User friendly :) i wymaga od użytkownika więcej niż podstawowej znajomości zagadnień.

Poniżej kilka pomocnych linków w przerobieniu OS Ultra USB na wersją z dysku
1 – zakładamy sobie konto na http://forum.xtreamer.net : )
2 – Zgodnie z procedurą przedstawioną na stronie xtreamer (http://download.xtreamer.net/Drivers/Ultra/PDF/How-to-install-Xtreamer-in-UltraOS-HDD.pdf) zaciągamy http://www.osforensics.com/tools/write-usb-images.html mały programik na system z windą i tam zgodnie z poleceniami kreujemy obraz USB na naszym dysku twardym.
W trakcie tworzenia obrazu potrzebny będzie system OS ultra z rozszerzeniem bon. Plik do pobrania ze strony: http://xtreamer.net/downloads/xtreamer-ultra/ultra-os.aspx
Moja uwaga. Operację próbowałem przeprowadzić na win7 64 bit i nie poszło. Polecam system XP.
Wynikiem naszych działań będzie dysk z dwiema nowymi partycjami (SYSTEM i DRIVER). Obie partycje są konieczne do startowania i właściwej pracy systemu.
3 – Posiadając podłączony dysk warto pomyśleć o jego pełnym finalnym przeznaczeniu. Należy pamiętać że systemy Linux pozwalają na tworzenie maksymalnie 4 partycji podstawowych.
Mamy więc możliwość przygotowania partycji np. pod windowsa, OpenELEC, repozytorium etc.
Zgodnie z właściwym wyborem dokonujemy odpowiednich zmian na naszym dysku.
Ja wybrałem opcję repozytorium (co nie było zbyt rozsądne) oraz OpenELEC.
4 – Opis przygotowania odpowiednich partycji i instalacji OpenELEC znajdziecie tutaj: http://forum.xtreamer.net/topic/22430-openelec/page__st__220__p__188812#entry188812
To wszystko można przygotować mając dysk fizycznie podłączony do naszego koma z windą.
Dlaczego OpenELEC?
Jest to dedykowane rozwiązanie do obsługi multimediów i podstawowego dla nas oprogramowania na XU – czyli XBMC : ) (http://pl.wikipedia.org/wiki/XBMC)
Teraz należy podłączyć dysk do naszego xtreamera, wpiąć odpowiednie kabelki zgodnie z tym co chcemy i co mamy w naszym zestawie multimedialnym.
Na starcie mamy możliwość odpalenia OS Ultra (Ubuntu z nakładką), XBMC, BOXEE, Windowsa lub FreeNAS. Przy opisanej powyżej instalacji aktywne będzie OS, XBMC i BOXEE. Windowsa i FreeNAS musimy sobie osobno dograć z opcją podłączenia dysku po zewnętrznym E-SATA lub instalacji USB (wolne mamy 4 porty USB 2.0).
Po zainstalowaniu systemu na twardy dysku ze wsparciem OpenELEC, Xtreamer Ultra nabiera właściwej formy i daje nam radość odpowiedniej jakości pracy, adekwatnej do parametrów sprzętu. Przydatnym gadżetem jest mini klawiatura dostarczona w pakiecie z Ultrą.

Pozostanie Wam jeszcze trochę zabawy z konfiguracją SAMBA oraz z montowaniem dysków.
Warto zaznaczyć że automontowanie partycji jest konieczne do właściwej pracy OpenELEC z XBMC.
Żeby to zrobić trzeba zmienić wpisy w terminalu (sudo gedit /etc/fstab) i zmienić ustawienia dla partycji OpenELEC i dodatkowej o ile ma być także automatycznie montowana.
Tyle. Mam nadzieję że komuś przyda się ten opis.

Użytkowanie Ultra OS to samobójstwo. Koszmarnie wolny, repozytoria sprzed wieków. XBMC z instalki ultra OS – katastrofa. TO nie jest odrębny openeleec tylko program, który jest startowany przez ubuntu (najpierw uruchamia się ubuntu , potem xbmc :) ). Żyby doprowadzić to urzadzenie do uzyteczności jest zainstalowanie windowsa, potem ubuntu (najnowsza wersja) a potem zgodnie instrukcją, którą załączam – OPENELEEC.
Win, Ubuntu, XBMC http://forum.xtreamer.net/Support/questions/1208/How+to+Install+Windows,+ubuntu+and+OpenELEC
Win, XBMC (no UBUNTU) http://openelec.tv/forum/12-guides-tips-and-tricks/9819-howto-multiboot-openelec-windows-without-ubuntu-install

Krzysiek
07/02/2013 08:48

Ciekawe. Kiedyś trzeba będzie sprawdzić proponowaną konfigurację.
Instalacja Windowsa z pewnością rozwiązuje wiele problemów ze sterownikami karty graficznej i dźwiękowej. Co do OS zaproponowanego przez producenta to przyznaję że to już strasznie stara edycja i stare repozytoria. Można jednak zrobić update Ubuntu tyle tylko że trzeba to zrobić bez sterowników dla karty graficznej i jeżeli chce się uniknąć re-konfiguracji GRUB’A to także trzeba pominąć ten update. Oczywiście update obejmuje aktualną edycję XBMC co naprawdę cieszy. Generalnie dobrą robotę w Xtreamer Ultra robi wymiana dysku na SSD.
Nie mniej jednak kiedyś będę musiał sprawdzić polecaną przez Ciebie konfigurację.
pozdrawiam
Krzysiek.