BackupAssist chroni użytkowników Windows – polecamy do lektury artykuł CRN Polska

Zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego w wydaniu online magazynu CRN Polska, który przybliża użytkownikom działanie i licencjonowanie produktu BackupAssist, czyli oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych. Treść publikacji zamieszczamy poniżej.

BackupAssist chroni użytkowników Windows

Korzystając z narzędzia BackupAssist, można za pomocą intuicyjnych funkcji zrealizować dowolną strategię backupową dla najbardziej wymagającego klienta, używającego komputerów i serwerów z oprogramowaniem Microsoftu.

Oprogramowanie BackupAssist stworzone jest przez australijskiego producenta, firmę Cortex. Jego dystrybutorem w Polsce od wielu lat jest wrocławski Sun Capital, który zapewnia partnerom wysokie marże sprzedażowe oraz rejestrację projektów.

BackupAssist to bardzo proste narzędzie do tworzenia kopii zapasowych całych partycji, pojedynczych plików, folderów i aplikacji ze stacji roboczych i serwerów Windows, zabezpieczania środowisk wirtualnych Hyper-V, baz danych MySQL oraz serwerów Exchange. Backup może być zapisywany na dowolnym nośniku w siedzibie firmy (na dyskach zewnętrznych, dyskach w serwerze backupu, serwerach NAS oraz na taśmach), a także w chmurze publicznej AWS i Microsoft Azure lub w dowolnym zasobie, do którego dostęp można uzyskać przez protokół rsync. Kopiowane dane mogą być poddane wcześniejszej deduplikacji, kompresji i szyfrowaniu. Dostępna jest także funkcja tworzenia klucza bezpieczeństwa USB, bez którego niemożliwe będzie odtworzenie kopii backupowej.

Przywracanie dostępu do danych także jest bardzo proste – wystarczy wybrać interesujące użytkownika pliki, foldery, aplikacje, partycje lub maszyny wirtualne Hyper-V (nie ma konieczności odtwarzania całego środowiska). Repozytoria backupu można przeszukiwać na wiele sposobów, a dzięki zaawansowanym narzędziom indeksującym nie trzeba w tym celu podłączać zewnętrznych nośników, np. taśm. Granularne odzyskiwanie danych (wiadomości, kontaktów, wpisów do kalendarza) możliwe jest także z serwerów Exchange, a w przypadku baz danych SQL można wybrać dowolny moment z przeszłości, gdy wykonana została kopia.

Jeżeli administratorzy dysponują kopią całej partycji lub obrazu dysku, mogą przywrócić je na pusty nośnik (bare metal). Dzięki temu oszczędzają dużą ilość czasu, bo nie jest konieczne wcześniejsze instalowanie systemu operacyjnego. Oprogramowanie BackupAssist zapewnia również uruchamianie maszyn wirtualnych Hyper-V bezpośrednio z kopii.

Użytkownicy, którzy wykupią dodatkową usługę BackupCare, mogą skorzystać z funkcji CryptoSafe Guard. Zapewnia ona skanowanie środowiska IT pod kątem obecności ransomware’u, a po wykryciu szyfrowania wielu plików w wyniku działania nierozpoznanego wcześniej kodu blokuje odpowiedzialny za to proces. Następnie informuje administratora SMS-em i e-mailem o zaistniałym fakcie i blokuje wykonywanie kolejnych kopii backupowych, aby nie nadpisać zabezpieczonych, niezaszyfrowanych plików. W ten sposób zapewniona jest dodatkowa warstwa ochrony, wymagana m.in. przez unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Oprogramowanie BackupAssist sprzedawane jest z licencją typu on-premise, bez ograniczeń czasowych i z rocznym wsparciem technicznym. Wersja dla komputerów stacjonarnych kosztuje mniej niż 100 zł, a dla serwerów Windows – ok. 1000 zł (ceny netto). Użytkownicy zyskują również prawo do zarządzania procesem backupu we własnym środowisku z wykorzystaniem konsoli Multisite Manager w chmurze.

Interesującym produktem firmy Cortex jest też BackupAssist 365, który gwarantuje bezpieczny backup danych z usług Office 365, Outlook, OneDrive, serwerów Exchange, Dropbox, Google Docs i wielu innych. Cena subskrypcji BackupAssist 365 to wydatek ok. 4 zł miesięcznie.

 

Krzysztof Konieczny
prezes zarządu, Sun Capital

Microsoft jest potentatem w branży IT, ma ogromną rzeszę klientów i partnerów, a czasem wręcz wyznawców swoich rozwiązań. Z powodu obecności oprogramowania tego producenta w większości pecetów i serwerów niemal wszyscy resellerzy i integratorzy zmuszeni są do znajomości tych rozwiązań oraz umiejętności doboru innych narzędzi, uzupełniających to, czego w szerokiej gamie produktów z Redmond nie ma. Od dawna brakującymi elementami są przede wszystkim narzędzia zabezpieczające dane, w tym służące do backupu. Dlatego warto zainteresować się oprogramowaniem BackupAssist, które za niską cenę zapewnia bardzo wiele funkcji wystarczających do stworzenia procedur zabezpieczania danych w każdej małej i średniej firmie.

 

Źródło: https://www.crn.pl/artykuly/vademecum/backupassist-chroni-uzytkownikow-windows?fbclid=IwAR2YxcYYRBHtrDZt5HkCJx-Ym_BbY-U_U2JqNPY9ypWbPiE6upRpW9gzrVQ