Co to jest MDR ? Bezpieczeństwo IT Nie TYLKO dla orłów

MDR - Managed Detection and Response

Szukając właściwych rozwiązań dla zabezpieczenia swojej organizacji, wiele osób, które na co dzień nie zajmuje się kwestiami związanymi z IT spotyka się z pojęciami, czy też skrótami, których znaczenia nie rozumie. Spośród szeregu rozwiązań dedykowanych stacjom końcowym czy też serwerom, przewijają się skróty takie jak XDR czy MDR.

Z uwagi na fakt, iż wyjaśnienie skrótu XDR mamy już za sobą, dzisiaj uważniej przyjrzymy się rozwiązaniom z zakresu MDR. Co do samego rozwinięcia skrótu to kryje się za tym następujące sformułowanie – z ang. Managed Detection and Response, co oznacza zarządzalne wykrywanie i reagowanie (w domyśle na cyberzagrożenia). Co istotne warto zaznaczyć, iż istotą tego mechanizmu jest to, że jest on zarządzany nie poprzez specjalistów, którzy pracują wewnątrz danej firmy, ale jest to usługa outsourcingowa świadczona przez SOC (Security Operation Centre) firmy zewnętrznej. Warto również podkreślić, iż świadczona w ten sposób usługa realizowana jest 24/7, co w efekcie oznacza nieustanną analizę poziomu bezpieczeństwa i jak najszybsze reagowanie na pojawiające się incydenty.

Jakie usługi realizowane są w ramach Managed Detection and Response (MDR)?

Ponieważ liczba, różnorodność i stopień zaawansowania zagrożeń cyberbezpieczeństwa rośnie w sposób wykładniczy, coraz więcej organizacji zaczyna odczuwać trudności z utrzymaniem odpowiednio wyposażonych i obsługiwanych przez wykwalifikowaną kadrę centrów operacji bezpieczeństwa (z ang. SOC). Odpowiedzią na to jest coraz częściej proponowane przez vendorów rozwiązanie MDR, które zapewnić ma najwyższe standardy bezpieczeństwa bez potrzeby wdrażania szeroko zakrojonych inwestycji.

W ramach usługi MDR nad cyberbezpieczeństwem organizacji czuwają wybitni specjaliści, którzy do swojej dyspozycji posiadają najnowocześniejsze narzędzia i najbardziej aktualne bazy danych, na co dzień nieosiągalne dla większości zwykłych przedsiębiorstw. Tak wyselekcjonowane narzędzia pomagają nadążyć za stale ewoluującymi metodami wykorzystywanymi przez hakerów.

Korzyści jakie może zapewnić zastosowanie usługi MDR w Twojej organizacji

Zapewnienie skutecznej infrastruktury bezpieczeństwa, w dynamicznie rozwijającej się cyberprzestrzeni, związane jest nie tylko z rosnącymi wydatkami ale również kwestiami organizacyjnymi jak choćby: znalezienie i zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów. Zapewnienie skuteczniejszej ochrony, dostępu i zgodności z wymaganiami prawa, bez dodawania kolejnych narzędzi i ludzi to cel, który stawiają sobie przedsiębiorstwa każdej wielkości. Wprowadzenie w Twojej organizacji usługi MDR może zapewnić usługi bezpieczeństwa zdolne do spełnienia i utrzymania celów Twojej organizacji. Przedstawiamy związane z tym korzyści:

 • nieustanna analiza poziomu bezpieczeństwa (24/7) i ulepszone mechanizmy komunikacji z doświadczonymi analitykami SOC,
 • doświadczeni analitycy bezpieczeństwa nadzorują stan bezpieczeństwa Twojej organizacji, bez potrzeby zatrudniania pełnoetatowych pracowników i wykorzystywania dodatków zasobów czy też narzędzi,
 • kompletna usługa wykrywania i reagowania na zagrożenia na wszystkich stacjach roboczych w Twojej organizacji,
 • skuteczniejsze wykrywanie zagrożeń i szybszy czas reakcji,
 • każdy zaistniały incydent bezpieczeństwa jest na bieżąco analizowany oraz podejmowane są dalsze działania,
 • proaktywne polowanie na zagrożenia,
 • dostęp do najbardziej aktualnych baz danych (zawierających informacje o cyberzagrożeniach),
 • mniej incydentów związanych z naruszeniem przez pracowników polityki bezpieczeństwa i szybsza reakcja na te, które się pojawiają,
 • zdolność do wykrywania i zarządzania słabych punktów infrastruktury bezpieczeństwa,
 • skuteczne i konsekwentne zarządzanie logami,
 • pozbycie się potrzeby administrowania stanem bezpieczeństwa w swojej organizacji (niższe koszty związane z zatrudnianiem dodatkowych kadr oraz implementacją nowych narzędzi),
 • poprawienie wdrożenia polityki zgodności i raportowania,
 • mniejsze inwestycje w bezpieczeństwo przy jednoczesnym zwiększonym zwrocie z inwestycji.

Jeśli są Państwo zainteresowani wdrożeniem funkcjonalności MDR w swojej organizacji, zapraszamy do zapoznania się z proponowaną przez nas ofertą firmy Sophos.

Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.

Jeśli, z kolei zastanawiają się Państwo nad tym w jaki sposób podnieść świadomość swoich pracowników, ale nie przekonują Cię tradycyjne szkolenia, możesz skorzystać z nowoczesnej formy szkolenia w technologii VR – polecamy nasz nowy produkt Company (Un)Hacked.

Tagi: antywirus, MDR, MTR, sophos,