Cyberataki na placówki medyczne

Roman Vishtal

Bezpieczeństwo placówek medycznych Europy pod zagrożeniem. Grupa rosyjskich hackerów Killnet przyznała się do przeprowadzenia serii ataków na serwisy instytucji medycznych wspierających Ukrainę.

Dotyczy to między innymi największego szpitala w Holandii w Groningen. Powodem jest poparcie Holandii dla walki Ukrainy z rosyjską agresją. Podobne ataki przeprowadzono m.in. na strony internetowe szpitali w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W ubiegłym tygodniu niektóre strony internetowe niemieckich lotnisk, administracji publicznej i instytucji finansowych przestały być wyświetlane z powodu cyberataków.

Grupa Killnet ma kanał w Telegram. Kanał zapewnia przestrzeń dla sympatyków prorosyjskich. Także tam publikują najważniejszą informację, wśród jakich jest też lista ofiar. Na opublikowanej liście stron, które doświadczyły ataku, jest siedem polskich witryn. Między innymi stron Ministerstwa Zdrowia, Politechniki Bydgoskiej czy portalu Medycyna Praktyczna, a także stron przeznaczonych dla obywateli Ukrainy.

KillNet przeprowadzały tak zwane ataki DDoS. Dostęp do stron internetowych odbywał się z dużej liczby komputerów jednocześnie, co powodowało, że system nie był w stanie odpowiedzieć na wszystkie zapytania w tym samym czasie, a strona przestała być widoczna w Internecie. Wszystko to w celu zakłócenia ruchu sieciowego.

Wzrost napięć politycznych i eskalacja konfliktu na Ukrainie to czynniki wpływające na obecny krajobraz zagrożeń cyberbezpieczeństwa. W przeciwieństwie do tradycyjnych działań wojennych Internet umożliwił i wzmocnił grupy jednostek do przeprowadzania ataków ukierunkowanych niezależnie od ich lokalizacji lub zaangażowania. Ataki rozproszonej odmowy usługi (DDoS) mają tę niefortunną zaletę, że nie wymagają włamania ani przyczółka do uruchomienia i niestety stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Żeby nie być ofiarą DDoS, korzystaj z mocnych rozwiązań antywirusowych. Sophos jest jednym z czołowych producentów oprogramowania bezpieczeństwa IT i posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży.

Źródło.