Czy wielofunkcyjne rozwiązanie do backupu jest lepsze niż mix wielu rozwiązań?

all in one

 

Rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych oferują różnorodne funkcje w różnych cenach. Jest to raczej oczywiste. Ale czy oznacza to, że poprzez łączenie różnych rozwiązań programowych w środowisku, uzyskasz lepszą ochronę niż korzystając z jednego wielofunkcyjnego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych? Raczej nie.

W zasadzie w miarę możliwości, prawie zawsze lepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego rozwiązania, które spełni wszystkie wymagania. Poprzez dobieranie różnych typów oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, narażasz swoją strategię ochrony danych na poważne konsekwencje.

Konflikty oprogramowania

Pierwszy problem, który możesz napotkać przy zastosowaniu wielu różnych rozwiązań do backupu w jednym środowisku, jest również jednym z najbardziej poważanych. W skrócie, różne programy często nie współgrają ze sobą. Zwłaszcza jeśli konkurują o te same zasoby.

Jeden przykład jest szczególnie widoczny, patrząc na skoordynowane zmiany mediów backupu i przechowywania. Co to znaczy?

Krytyczną cechą rozwiązań tworzenia backupu są planowane zmiany kopii zapasowych. Pozwalają one na zachowanie historii backupu, co z kolei umożliwia odtwarzanie danych z różnych punktów w przeszłości. W tym celu jednak potrzebny jest harmonogram backupu, który jest używany do zarządzania nośnikami; w ten sposób można zachować nie tylko codzienne kopie zapasowe, ale również te tygodniowe, miesięczne czy roczne.

Istnieje ryzyko, że dwa oddzielne systemy planowania zarządzania kopiami zapasowymi kierujące różnymi zestawami multimediów doprowadzą do komplikacji mogących naruszyć plan tworzenia kopii zapasowych, a następnie doprowadzić do niespójności w kopiach.

Poza tym konkretnym przykładem, rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych często wykorzystują te same sterowniki, protokoły oraz funkcje Windows Server w celu wykonywania określonych zadań. Jest to szczególnie ważne przy tworzeniu kopii zapasowych w tym samym czasie przez dwa programy.

Dodatkowo warto wiedzieć, że nie tylko różne oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych mogą tutaj sprawiać problemy. Należy upewnić się, że inne aplikacje, jak np. antywirusy nie kolidują z operacjami tworzenia kopii zapasowych.

Czas i łatwość zarządzania

Drugą wadą korzystania z wielu programów do tworzenia kopii zapasowych, jest to, że zarządzanie i monitorowanie kopii zapasowych oraz przywracania danych jest o wiele bardziej czasochłonne. Najlepsze rozwiązania dla backupu mają funkcję zdalnego zarządzania, która daje możliwość obserwowania wszystkich procesów na wszystkich serwerach na pojedynczym panelu.

Jeśli łączysz różne rozwiązania, aby uzyskać taką samą funkcjonalność, jesteś zmuszony do przeglądania wielu interfejsów, odbierania i otwierania wielu e-maili, czytania wielu raportów, itd., oznacza to również, że jeśli coś złego stanie się z kopiami zapasowymi, jest o wiele trudniej określić, który z elementów to spowodował. Dodatkowo mamy wtedy do czynienia z obsługą wielu dostawców, którzy w razie problemów mogą po prostu zrzucić winę na swoich konkurentów.

Podsumowując – dla firmy Twój czas to pieniądz. Można uznać to za banał, ale z pewnością jest w tym wiele prawdy.

Ceny i złożoność licencjonowania

Cena to kolejny problem. Choć może się wydawać, że korzystanie z wielu rozwiązań się opłaca (zwłaszcza jeśli niektóre z nich są darmowe), porównując to z inwestycją w jedno, kompleksowe rozwiązanie oszczędność jest raczej złudna.

Wielu dostawców będzie potrącało za częściowy support (BackupAssist nie jest jednym z tych dostawców!). Jeśli chodzi o cokolwiek związanego z IT, dobre wsparcie to podstawa. Oznacza to, że stosując wiele rozwiązań programowych, może okazać się, że koszt supportu przewyższa ten kompleksowego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych (zwłaszcza gdy ten producent oferuje bezpłatny support).

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na koszt utraty danych dla firmy. Jeśli coś stanie się z kopiami zapasowymi lub procesem odzyskiwania – często jest to szczególnie niebezpieczne przy darmowych rozwiązaniach.

Poszukujesz wielofunkcyjnego rozwiązania do backupu?

Niezależnie od środowiska pracy (Windows, Hyper-V lub połączenia obu) zachęcamy do przetestowania BackupAssist – rozwiązania tworzenia kopii zapasowych. Jest to wielofunkcyjne rozwiązanie, które z pewnością spełni Państwa oczekiwania oraz nie zrujnuje budżetu.