Farstone TBR Workstation

Ostatnio miałem okazję testować ciekawe rozwiązanie do backupu jakim zdecydowanie jest Farstone Total Backup Recovery Workstation. Korzystając z tej okazji chciałem podzielić się wrażeniami, jakie udzieliły mi się podczas korzystania z tej aplikacji.

TBR Workstation to jednolite rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych na stacjach roboczych systemu Windows. Produkt składa się z dwóch elementów: konsoli zarządzania i modułu użytkownika.

Konsola zarządzania pozwala w łatwy sposób centralnie kontrolować zadania backupu w całej firmie oraz centralnie przywracać pliki/foldery lub cały system. Sama instalacja jest banalnie prosta, podobnie jak zarządzanie. Nie miałem żadnego problemu ze stworzeniem swoich pierwszych zadań backupowych. Olbrzymią zaletą tego oprogramowania jest właśnie przejrzystość i przyjazna dla użytkownika obsługa mimo tak zaawansowanego produktu.

Według mnie najważniejsze funkcje rozwiązania Farstone to na pewno inteligentny automatyczny backup z inteligentnym harmonogramem. W prosty sposób można oszczędzić swój czas. Kilkoma kliknięciami ustawiłem pierwsze zadanie, przydzieliłem je odpowiedniej grupie komputerów i wskazałem częstotliwość harmonogramu backupu inkrementalnego. Od tego momentu kopie zapasowe wykonują się bez mojego udziału, a wszystkie raporty otrzymuję na pocztę e-mail.

Inne przydatne rozwiązania to wspomniany już backup inkrementalny, dzięki któremu oszczędzamy miejsce w naszym magazynie. Funkcja „Dissimilar Restore” umożliwia przywrócenie pełnego obrazu systemu na inne niż początkowe urządzenie. Nawet całkowita awaria maszyny nie spowoduje utraty danych ani przestojów w pracy! Program pozwala nam tworzyć backup i przywracać pojedyncze pliki/katalogi, grupy plików wg. rozszerzeń lub całe partycje i obrazy dysku.

Moduł klienta to oprogramowanie TBR Workstation zainstalowane na urządzeniu użytkownika końcowego. Można całkowicie zablokować dostęp do programu lub na niego zezwolić. Wtedy użytkownik może dodatkowo chronić swoje najważniejsze dane. Bardzo przydatne jeśli mamy w firmie osoby, które słabo znają specyfikę IT oraz osoby świadome zagrożeń związanych z utratą danych. Użytkownik może wykonać backup i przywracanie z udostępnionych dla niego zasobów lokalnych, sieciowych lub za pośrednictwem zewnętrznego serwera FTP. Dzięki wspomnianej wcześniej łatwości obsługi każdy jest w stanie poradzić sobie z oprogramowaniem.

Pytanie co z wydajnością… Zaskoczyło mnie to, że TBR Workstation jest niemal niezauważalny dla procesów komputera. Tworzenie backupu praktycznie nie wpływa na prace użytkownika i jest dla niego niezauważalne. Dodatkowe funkcje umożliwiają ustalanie priorytetu zadań backupowych. Ponadto przy dużym obciążeniu zasobów program nie uruchomi procesu. Ponowi próbę w dogodniejszym czasie. Przerwany backup (np. po wyłączeniu komputera) będzie kontynuowany w momencie włączenia automatycznie. Nie ma więc ryzyka utraty danych.

Według mnie dodatkowym atutem jest niemal brak jakichkolwiek wymagań oprócz systemu operacyjnego. TRB Workstation można uruchomić na każdej maszynie, również wirtualnej i zadbać o zwiększenie niezawodności swojej struktury sieciowej. Bardzo dużym plusem jest instalacja konsoli zarządzania na systemie klienckim Windows, co pozwala oszczędzić na infrastrukturze i oprogramowaniu serwerowym. Z czystym sumieniem mogę polecić produkt jako idealne rozwiązanie do backupu i odzyskiwania danych dla sektora SMB.