Interaktywne formularze w PDF ? Teraz to możliwe.

W jakim formacie wysyłać klientowi, kontrahentowi czy znajomemu formularz lub ankietę do wypełnienia?

Z pozoru możliwości jest wiele.

Formularz na stronie www? Świetny pomysł, jednak trzeba znać przynjmniej podstawy języka programowania html, php i css.

Dokumenty tekstowe? Z pewnością wykorzystywane przez największą ilość osób. Tutaj musimy zwrócić uwagę na format – tak aby odbiorca mógł bez problemu otworzyć plik, zapisać go i odesłać. Przyjęło się, że standardem są pliki .doc tworzone w MS Word lub darmowym Open Office. Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie? Osoba wypełniająca nasz formularz, ankietę, umowę itp. może w bardzo prosty sposób umyślnie lub nawet przypadkowo, zepsuć układ całego dokumentu i tabel lub zmienić treści, których nie powinna.Jakie rozwiązanie jest więc najlepsze?

Interaktywny PDF!
Od pewnego czasu, dokumenty stworzone w edytorach testowych, przed wysłaniem zamieniamy na format PDF – tak aby można je było w łatwy sposób odczytać, jednak bez możliwości ich edycji. Rozwiązanie znakomite tym bardziej, że oprogramowanie do odczytu PDF jest całkowicie darmowe. Na co jednak nam formularz którego nie możemy edytować? Mamy go drukować i wypełniać ręcznie? Nie! Adobe umożliwiło nam zupełnie nowe rozwiązanie – tworzenie interaktywnych dokumentów. Dzięki tej możliwości możemy zamienić dokument tekstowy (np. z MS Word) lub istnieejący już pdf na format możliwy do edycji. Co odróżnia takiego .pdf od plików .doc o których pisałem wcześniej? Osoba której wyślemy stworzony przez nas dokument może edytowac tylko te miejsca i pola, które wskażemy i w sposób jaki chcemy (wypełnienie tekstem, zaznaczenie checkboxem itp.). Możemy tworzyć pola bezwzględnie wymagane do wypełnienia lub tylko opcjonalne. Dzięki możliwościom interaktywnych pdf tworzymy zatem formularze i inne dokumenty – umożliwiając ich edycję tylko w zakresie jakim chcemy. Dla nas jest to bezpieczne a dla naszych odbiorców wygodne, gdyż do ich odczytania i wypełnienia nie potrzebują nic poza standardowym i darmowym Adobe Reader. Plik może być standardowo zapisany i odesłany do nas na email lub automatycznie zmieniony na format .xml i zaimportowany do wcześniej przygotowanej bazy.

Polecam!

Zobacz przykładowy plik …

3 Komentarzy. Zostaw nowy

Witam!
Potrzebuję dokładnie takiego formularza jest wygodny i wygląda profesjonalnie a mam go użyć do badań do pracy dyplomowej. Czy ktoś byłby tak miły i wyjaśnił albo podesłał link jak coś takiego zrobić? Najlepiej w wersji dla laika… bo radzę sobie ale żaden ze mnie ekspert. ;)
Z góry dziekuję

Krzysiek
05/03/2013 14:47

Do stworzenia takiego formularza wykorzystaj program Adobe Acrobat XI Pro.
Jest to program płatny i dość drogi, jednak możesz go używać przez 30 dni za darmo. Do testów czy do pracy licencjackiej powinno wystarczyć :)
Tutaj jest poradnik: http://www.adobe.com/pl/products/acrobat/form-creator.html

bmi calc
28/02/2015 04:12

Bmi Calc

Bmi Calculator For Women