IceWarp – poczta i praca grupowa inaczej [BrandsIT]

Polecamy artykuł Przemysława Kucharzewskiego na temat oferowanego przez nas rozwiązania do komunikacji, czyli serwera poczty elektronicznej IceWarp. Zapraszamy do lektury!

Opisać czym jest IceWarp w jednym artykule jest niezmiernie trudno, podobnie jak przyszłoby komuś napisać, czym jest Microsoft Office365 czy Exchange, ale spróbuję zainteresować Was tym rozwiązaniem, które jest pocztą elektroniczną klasy biznes i jednocześnie kompleksowym rozwiązaniem ułatwiającym pracę (nie tylko komunikację) w firmie.

Zapewne wielu z czytelników po raz pierwszy słyszy nazwę IceWarp, więc na początek pozwolę sobie na przedstawienie tej firmy. IceWarp to organizacja powstała w 1999 roku, posiadająca oddziały w Rosji, Indiach, Niemczech, a której siedziby główne mieszczą się w czeskiej Pradze i w Springfield w USA. Rozwiązania firmy są dostępne dzięki sieci dystrybutorów w 50 krajach świata, w tym w Polsce – jedynym autoryzowanym dystrybutorem tego producenta jest wrocławska spółka Sun Capital. W 2011 i 2012 roku IceWarp został spozycjonowany jako jedna z firm w Top 100 rankingu Red North America Technology. Zdobył również nagrodę TMCnet w kategorii Unified Communications w latach 2011 i 2012, zaś w roku 2016 otrzymał nagrodę Real Time Web Solutions Excellence Award. Rozwiązania IceWarp działają w ponad 50 tysiącach organizacji, więc z całą stanowczością można je określić jako sprawdzony produkt. Użytkownikami IceWarp są m.in. sieć hoteli Marriot, Sony, Swiss Post, Canon czy Wendy’s.

Poczta i czat grupowy

Każdy korzysta z poczty elektronicznej, planuje za pomocą kalendarza, gromadzi kontakty w narzędziu pocztowym i wydawać by się mogło, że nic specjalnego nie można już w tym zagadnieniu wymyślić. A jednak – przypadku IceWarp możliwe jest zaplanowanie spotkania bezpośrednio z poziomu wiadomości e-mail, można odnaleźć kontakt w trakcie umawiania spotkania. Możemy też wysłać wiadomość e-mail z pokoju TeamChat. A TeamChat to most między pocztą i czatem prywatnym, pozwalający na komunikację w grupach, udostępnianie plików i komentowanie zmian. Korzystając z czatu grupowego można udostępnić dowolną wiadomość do jednego lub kilku stworzonych pokojów. Można również korzystać z pomocy swoich współpracowników przy tworzeniu wiadomości e-mail. Użytkownik ma możliwość śledzenia wszystkich aktywności w wybranych pokojach, codziennie otrzymuje wiadomość z podsumowaniem, a oprócz tego są do dyspozycji natychmiastowe powiadomienia push. Narzędzie czatu grupowego pozwala na utworzenie bezpłatnych kont dla gości – można więc zaprosić kontrahentów do wspólnej pracy nad dokumentami i wymieniać się spostrzeżeniami. Team Chat pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby czatów, które grupuje się według dowolnych kategorii. W rozwiązaniu pocztowym IceWarp zastosowano funkcję SmartAttach likwidującą problem dużych załączników: zamiast wysyłania całego pliku, serwer pocztowy zastępuje go specjalnym linkiem, który jest odniesieniem do pliku znajdującego się na wewnętrznym serwerze z dokumentami. Jest to pomocne przy wysyłce tych samych załączników do wielu odbiorców. IceWarp jest zgodny z programem Outlook, tak więc poczta, kalendarz i kontakty obsługują kolory oraz format HTML i umożliwiają ich synchronizację z Outlookiem bez niespodziewanych przekłamań formatowania treści wiadomości.

Dokumenty online z ONLYOFFICE

Firma IceWarp sponsoruje i rozwija ONLYOFFICE. A czym jest ONLYOFFICE? To pakiet biurowy w wersji webowej składający się z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i programu do prezentacji, przypominający Google Suite. Wiadomym jest, że nie każdy chce wydawać kilkaset złotych rocznie na rozwiązania konkurencji, gdyż w większości organizacji nie są potrzebne wszystkie zaawansowane funkcje, co niektórzy obawiają się korzystania z narzędzi Google.

ONLYOFFICE pozwala na zaawansowane formatowanie, śledzenie zmian w dokumentach tekstowych, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych z makrami, tabelami przestawnymi oraz na zaawansowane filtrowanie danych. Klient webowy oferuje przyjazny interfejs użytkownika: w osobnej zakładce można mieć otwarty dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny czy pocztę lub okienko czatu. Przeglądarkowa wersja klienta poczty obsługuje technologię przeciągnij i upuść– dokumenty otwiera się lub udostępnia „upuszczając” je w przeglądarce. Co ważne, ONLYOFFICE wspiera obsługę plików w formatach Microsoft Word, Excel i PowerPoint.

A co, jeśli jesteś offline?

Opcjonalnym składnikiem IceWarp jest pakiet biurowy dla komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows – Desktop Suite – umożliwiający pracę w trybie offline. Składają na niego się cztery aplikacje:

IceWarp Desktop Client – klient pocztowy zawierający kalendarze i kontakty oraz czat. Wspiera obsługę wielu kont pocztowych i różne serwery pocztowe takie jak między innymi: GMail, iCloud, czy Outlook.com. Aplikacja zapewnia m.in. szyfrowanie wiadomości poprzez PGP, zapisywanie historii czatów, opóźnione wysyłanie czy automatyczne tłumaczenie tekstu na inne języki.

IceWarp Desktop Documents – to edytor tekstu oferujący wszystkie istotne funkcje potrzebne do codziennej pracy, w tym m.in. układ dwóch kolumn, automatyczne sprawdzanie pisowni czy edytor równań.

IceWarp Desktop Spreadsheets – arkusz kalkulacyjny wspierający formuły, filtry, pozwalający na tworzenie wykresów i formatowanie warunkowe.

IceWarp Desktop Presentations to narzędzie służące do tworzenia prezentacji z obsługą szablonów i stylów.

Twoja prywatna chmura

IceWarp pozwala na przechowywanie dokumentów w chmurze prywatnej. Mechanizm FileSync automatycznie synchronizuje pliki na wszystkich urządzeniach danego użytkownika pracujących w oparciu o systemy Windows, Mac oraz Linux. Aplikacja FileSync umożliwia automatyczną synchronizację dokumentów zapisanych w chmurze z komputerem. FileSync dodatkowo zsynchronizuje pliki z usługą TeamChat. IceWarp pozwala na wybranie folderów plików, które mają być zachowane w trybie offline. Program FileSync zapisuje najnowszą wersję w sieci i na urządzeniach. Elementy zapisane na serwerze mogą być udostępniane w czatach, wiadomościach, wideokonferencjach lub dostarczone do użytkowników zewnętrznych przy pomocy linku.

Mobilny IceChat dla jabłuszek i Androida

Pakiet zawiera czat, który umożliwia komunikację ze współpracownikami za pośrednictwem wiadomości błyskawicznych, połączeń audio i wideo. Wiadomości mogą być wyświetlane natychmiast po ich otrzymaniu i można na nie odpowiadać bezpośrednio z poziomu ekranu blokady. Zabezpieczyć można całą aplikację albo tylko wybrane rozmowy przy użyciu technologii Touch ID na iPhone oraz używając kodu PIN na Androidzie. Generalnie możliwości komunikacyjne są wręcz nieograniczone dzięki wsparciu technologii VoIP w IceChat.

Administrator ma pełną kontrolę

W IceWarp postawiono na bezpieczeństwo – w programie zaimplementowano w wielopoziomowe mechanizmy bezpieczeństwa: program posiada wbudowany antywirus (silnik Kaspersky Lab), filtr antyspamowy i własny program do generowania kodów jednorazowych używanych do weryfikacji dwuetapowej. Antywirus skanuje pliki wysyłane przez protokół SMTP, wiadomości błyskawiczne, SOCKS i HTTP proxy. Antywirus zapewnia monitorowanie IMAP APPEND, GroupWare, i FTP. To rozwiązanie potrafi odrzucać wiadomości e-mail, usuwać załączniki czy „leczyć” pliki lub poddawać kwarantannie. W serwerze pocztowym zastosowano najnowszy silnik antyspamowy – SpamAssassin zawierający inteligentny filtr Bayesa, który na podstawie wzorców zachowań potrafi kategoryzować wiadomości pocztowe w czasie rzeczywistym (technologia Commtouch), filtrować w oparciu o znaki, tworzyć białe i czarne listy użytkowników i zapewniać ochronę przed wirusami w czasie rzeczywistym (Anti-Spam LIVE).

Administrator zarządza narzędziem przez panel WebAdmin, gdzie może nadawać prawa do kont użytkowników. Do bardziej rozbudowanej i zaawansowanej administracji producent udostępnia dedykowaną aplikację. Architektura typu „multitenant” umożliwia uruchamianie licznych instancji i obsługę wielu domen o różnych parametrach jednocześnie. Każda domena może być podłączona do wybranego przez administratora serwera Active Directory lub LDAP z obsługą SSO. Można ponadto ustawiać różne prawa dostępu dla wybranych użytkowników zgodnie z wytycznymi RODO. Rozwiązanie charakteryzuje się łatwą konfiguracją rekordów DNS zgodnie z formatem zdefiniowanym w RFC.

Dla kogo jest IceWarp?

IceWarp jest dorosłym rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla segmentu małych i średnich firm, jak i korporacji, sektora publicznego centralnego i lokalnego. Wdrożenie i używanie IceWarp oznacza wymierne korzyści dla organizacji liczone w dziesiątkach tysięcy złotych oszczędności rocznie. IceWarp robi ukłon w stronę kanału partnerskiego, dzięki czemu Partner nie jest pomijany przy sprzedaży, odnawianiu czy przedłużaniu licencji, a także samym wdrożeniu rozwiązania.

IceWarp oferowany jest w trzech wersjach: SMB do 500 użytkowników, Enterprise od 500 do 10.000 oraz w wersji dla ISP (aż do 300.000) i wsparciem dla systemów Linux i Windows. Program występuje również w opcji whitelabel, czyli w wersji pozwalającej na oznaczenie logiem dostawcy usług. Jest to doskonała okazja do dla wszystkich dostawców Internetu (ISP) czy centrów danych, pozwalająca na oferowanie usług potrzebnych praktycznie wszystkim ich klientom.

Dobrze, że nie jesteśmy skazani tylko na rozwiązania globalnych graczy. Nie wszyscy lubią powszechne rozwiązania z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że nie wiemy właściwie, co się dzieje z naszymi danymi, gdzie dokładnie są przechowywane, do czego są albo mogą być wykorzystane i kto ma do nich dostęp. Dochodzi do tego także polityka cenowa producentów, niejasne zasady sprzedaży w kanale partnerskim i ograniczone zaufanie klientów do globalnych graczy, którym coraz częściej zdarzają się wycieki danych. Dystrybutor zaprasza na stronę https://www.icewarptech.pl/product/comparison/,gdzie IceWarp porównany został z konkurencją.

 

Źródło: https://brandsit.pl/icewarp-poczta-i-praca-grupowa-inaczej/