Kerio Connect bezpieczeństwo serwera poczty cz.3

W poprzednich dwóch częściach chcieliśmy przybliżyć funkcjonalności związane z bezpieczeństwem jakie serwer Kerio Connect jest wyposażony w szczególności zabezpieczenia przed zgadywaniem haseł, podszywaniem się pod nadawcę oraz konfiguracji serwera SMTP i tworzeniu polityk uwierzytelniających. Trzecia część dotyczy ochrony antywirusowej serwera poczty Kerio Connect.

Kerio Connect zapewnia ochronę antywirusową wykorzystując do tego silnik antywirusowy firmy Sophos, należy jednak pamiętać, że Sophos Antywirus jest płatnym dodatkiem. Testujący Kerio Connect będą mieć aktywna ochronę antywirusową z chwilą zarejestrowania wersji testowej, z której korzystają.

Wszelkich ustawień związanych z antywirusem dokonujemy w Panelu administracyjnym w zakładce:
Konfiguracja > Filtr zawartości > Program antywirusowy

Możemy tutaj ustawić co ile antywirus ma sprawdzać aktualizacje, możemy również włączyć ochronę Sophos Live Protection, co umożliwi kontrolę wirusów na bieżąco.antywirusMożemy również dokonać szeregu innych ustawień związanych z akcjami podjętymi w przypadku wykrycia wirusa a oraz w przypadku, gdy nie jest możliwe przeskanowanie pliku.

Jeśli nasz serwer pocztowy jest postawiony za firewallem do aktualizacji bazy wirusów możemy wykorzystać serwer proxy. Konfiguracja serwer HTTP proxy odbywa się w Panelu administracyjnym Konfiguracja > Opcje zaawansowane zakładka Serwer HTTP proxy.

Następnie przenosimy się do Konfiguracji > Filtr zawartości > Program antywirusowy i klikamy przycisk Aktualizuj teraz aby sprawdzić połączenie.

Filtrowanie załączników w Kerio Connect

Wiele wirusów jest ukrytych jako załączniki wiadomości. Częścią ochrony antywirusowej Kerio Connect jest filtrowanie załączników wiadomości mailowych zgodnie z własnymi ustawieniami. Jeśli Kerio Connect wykryje podejrzany załącznik, usunie go i dostarczy wiadomość bez niego.
Całości ustawień związanych z filtrowaniem załączników dokonujemy w Panelu administracyjnym Konfiguracja > Filtr zawartości > Filtr załącznikaMamy również możliwość tworzenia niestandardowych filtrów na potrzeby skanowania załączników. W tym celu w sekcji Konfiguracja  wybieramy Filtr zawartości następnie Filtr załącznika i przycisk Dodaj. Pojawi nam się okno, w którym możemy dokonać odpowiednich ustawień filtra.Kolejna, ostatnia część dotyczyć będzie ochrony antyspamowej jaką swoim użytkownikom oferuje serwer poczty Kerio Connect.