Kerio Connect jako alternatywa dla Microsoft Exchange

Tych którzy zastanawiają się nad zmianą serwera pocztowego Exchange na inny, zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się niedawno na portalu BrandsIT  i dotyczy oferowanego przez nas rozwiązania z zakresu poczty elektronicznej, czyli Kerio Connect

Kerio Connect – alternatywa do Exchange

Większość osób, którym zadasz pytanie – jaki znasz serwer poczty elektronicznej, bez wahania odpowie: Microsoft Exchange. Czasami jednak warto  zastanowić się czy nie mamy żadnej sensownej alternatywy? Mamy i to niejedną, co ważne, dużo tańszą i w wielu aspektach wydajniejszą i z ciekawszymi funkcjonalnościami – Kerio Connect.

Czym jest więc Kerio Connect? – Otóż jest to system poczty elektronicznej klasy biznesowej polecanej organizacjom od 10 do kilkuset użytkowników (zdarzają się oczywiście instalacje dla większej liczby kont, w tym przypadku są to instalacje Multi-Server, o których napiszę dalej), zawierający kalendarze, kontakty, zadania, notatki i chat dla użytkowników

Krzysztof Konieczny, Sun Capital Sp. z o.o., Prezes Zarządu, Wrocław Współpracujący z nami partnerzy bardzo często kupują dystrybuowany przez nas pakiet oprogramowania firm GFI Software i MailStore, aby za jego pomocą w modelu SaaS zapewnić usługę o bogatszej funkcjonalności niż popularne Office 365 czy Gmail. Dzięki temu, że poczta elektroniczna może być archiwizowana w profesjonalny sposób przez integratora, ale bez przesyłania danych do chmury publicznej, klienci mają zapewnione spełnienie jednego z kluczowych warunków stawianych przez RODO. Bardzo dobrym argumentem sprzedażowym jest to, że archiwizacja poczty w chmurze w prosty sposób może wpłynąć na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową na serwerach lub na inne usługi pocztowe.”

Bezpieczeństwo

Aspekt bezpieczeństwa jest coraz bardziej istotny w dzisiejszym świecie, w którym dane stają się najwartościowszym zasobem organizacji, które  nie mogą pozwolić sobie na utratę wizerunku i przestoje wynikające z ataków hakerskich. W serwer pocztowy Kerio wbudowano narzędzia antyspamowe umożliwiające automatyczne blokowanie nieznanych serwerów spamowych i jednocześnie tworzenie list zaufanych serwerów. W Kerio Connect wbudowany jest silnik antywirusowy Bitdefender, dzięki czemu środowisko informatyczne zabezpieczone jest przed zagrożeniami związanymi ze złośliwym oprogramowaniem, takim jak: wirusy, trojany, robaki, spyware i adware. Możliwe jest także blokowanie podejrzanych załączników. Kerio Connect stosuje szyfrowanie za pomocą znanych bezpiecznych  protokołów: SSL, S/MIME i Kerberos. Serwer pozwala na blokowanie adresów IP podejrzanych o próby odgadywania kont i haseł, pozwala na blokowanie kont użytkowników, na które ukierunkowano te ataki, a nawet pozwala na ustawienie braku blokowania dla prób z klientów lokalnych (gdy np. organizacja decyduje się na przeprowadzenie zaplanowanych testów penetracyjnych). Serwer umożliwia wykonywanie kopii zapasowej według ustalonej polityki – backup może być przyrostowy lub różnicowy, na żądanie lub według zadanego harmonogram bez konieczności zatrzymywania serwera.

Trzy podejścia do wdrożenia

Kerio Connect umożliwia trzy opcje wdrożenia, dopasowane do procesów biznesowych i posiadanej infrastruktury informatycznej. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest Kerio Connect Single-Server – jak nazwa wskazuje – instalowanym na jednym serwerze. Kerio wspiera większość wersji systemów Windows (przy czym niekoniecznie musi to być Windows Server!), Linux i Mac, a także w zwirtualizowanych środowiskach Vmware lub Hyper-V. W dużych i nierzadko rozproszonych organizacjach, gdzie niezbędna jest skalowalność i wydajność rozwiązania, zastosować należy rozwiązanie instalowane na wielu serwerach – Kerio Connect Mulit-Server. Ciekawostką jest fakt, że możemy również „postawić” wersję chmurową hostowaną na środowisku partnera Kerio (czyli np. przez jakiegoś dostawcę usług internetowych czy centrum przetwarzania danych). Trzecią opcją jest korzystanie z wersji chmurowej hostowanej przez samo Kerio. Oczywiście możliwa jest integracja z usługami katalogowymi Apple Open Directory i Microsoft Active Directory. Kerio pozwala za pomocą darmowych narzędzi na migrację z środowiska Exchange, zgodnych z IMAP lub innych.

Co z końcówkami?

Niejeden użytkownik w organizacji ma określone preferencje co do klienta pocztowego. Niektórzy korzystają z Microsoft Outlooka od lat, inni są fanami Mozilla Thunderbird, jeszcze inni zaś preferują obsługę poczty przez aplikację webową. Connect zapewnia wsparcie dla pełnej gamy urządzeń stacjonarnych (z systemami Windows, iOS i Linux) oraz mobilnych— iPhony, telefony z systemem Android, tablety  – wykorzystując Exchange ActiveSync lub protokoły IMAP/CalDAV/CardD. Jest to o tyle istotne, że wiele organizacji wspiera filozofię BYOD – często osoby współpracujące świadczą usługi w ramach umów b2b i korzystają z własnego sprzętu – zarówno notebooków, jak i telefonu.

Krzysztof Mazurek, K2M, właściciel, Warszawa Oprogramowanie firm Kerio, GFI, IceWarp i MailStore, którego Sun Capital jest dystrybutorem, świetnie nadaje się do wdrożeń w placówkach sektora publicznego. Już teraz korzystają z niego liczne urzędy w całej Polsce oraz poważne instytucje. Jedną z nich jest chociażby Zamek Królewski w Warszawie, w którym obsługiwanych jest 250 kont pocztowych. Rozwiązania te cechują się wyjątkowym poziomem bezpieczeństwa, są też skalowalne, łatwo dostosować je do potrzeb użytkowników. W Polsce z powodzeniem łączone są ze sobą rozwiązania takie jakie Kerio Connect i IceWarp jako alternatywne serwery poczty i rozwiązania do archiwizacji Mailstore i GFI MailArchiver.

Czy warto?

Podsumowując – Kerio Connect to dojrzały produkt będący alternatywą dla organizacji chcących ograniczyć zarówno koszty zakupu w sektorze prywatnym, jak i publicznym –  koszt licencji serwera poczty Kerio Connect jest średnio 3 razy mniejszy niż koszt konkurencyjnego rozwiązania firmy z Redmont. Serwer poczty jest bezpieczny, łatwo konfigurowalny, elastyczny, pozwalający na korzystanie z poczty na praktycznie każdym z urządzeń. Dystrybutorem m.in. rozwiązań GFI Software, w tym  Kerio Connect, jest w Polsce wrocławska firma Sun Capital Sp. z o.o. (www.suncapital.pl). Jeśli chcesz spróbować, jak działa Kerio albo pobrać bezpłatną wersję serwera skontaktuj się za pomocą poczty elektronicznej: suncapital@suncapital.pl

 

 Źródło: https://brandsit.pl/kerio-connect-alternatywa-do-exchange/