Konsumenci bardziej obawiają się cyberataku niż napaści fizycznej – wyniki ankiety Sophos®

screen-shot-2016-12-14-at-09-25-58Producent Sophos® przeprowadził ankietę dotyczącą ransomware, phishingu oraz innych powszechnych zagrożeń cybernetycznych. Badanie objęło 5 krajów oraz 1, 250 osób. Respondentów zapytano o ich największe obawy związane z bezpieczeństwem, doświadczenia z ransomaware lub innym złośliwym oprogramowaniem, a także o to skąd czerpią informacje pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa ich komputerom. Wyniki ankiety pokazały braki w wiedzy konsumentów w trzech głównych obszarach dotyczących zagrożeń cybernetycznych.

Najbardziej niepokojący jest fakt, iż mimo że użytkownicy bardziej obawiają się cyberataku niż napaści fizycznej lub rabunku, większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób mogą zostać zaatakowani oraz tego co mogą zrobić, aby zapobiegać zagrożeniom cybernetycznym.

63% badanych przyznało, że obawia się straty finansowej w wyniku naruszenia danych, a 61% respondentów niepokoi się, że kontrolę nad ich komputerami mogliby przejąć hakerzy, którzy następnie rozsyłaliby spam i złośliwe oprogramowanie do osób z ich list kontaktowych lub innych użytkowników. Dla porównania tylko 46% obawia się napaści fizycznej lub kradzieży samochodu.

Jednym z głównych problemów jest brak wiedzy użytkowników na temat phishingu, czyli najpopularniejszej metody stosowanej przez hakerów w celu uzyskania dostępu do danych osobowych oraz niewiedza dot. ataków typu ransomware. Chociaż dla większości użytkowników ochrona przed malware i spyware była priorytetem, ponad 30% respondentów przyznała, że nie jest zabezpieczona przed phishingiem i atakami typu ransomware, część z nich wyznała, że nie posiada wiedzy dot. tych zagrożeń.

Z ankiety wynika, że połowa respondentów udziela porad IT rodzinie i znajomym. Aż 14% z nich przyznało, że nie wie, czy dobrze wykonało kopię zapasową danych z komputerów innych osób oraz czy potrafiłoby je odzyskać w przypadku ataku hakera, 18% nie wiedziało nic na temat kopii zapasowych i odzyskiwania, a 11% nie było pewnych czy komputery, którymi się zajmują są chronione przed hakerami i wirusami. Te dane wskazują, że 25% wszystkich komputerów domowych jest podatne na cyberataki. 

Ankieta przeprowadzona przez Sophos® pokazuje, że respondenci zdają sobie sprawę z istnienia zagrożeń cybernetycznych, ale mają poważne luki w wiedzy dot. ochrony przed nimi. Jeśli więc rola rodzinnego specjalisty ds. IT przypadła właśnie Tobie, wypróbuj Sophos Home, czyli darmowe rozwiązanie z zakresu ochrony, które w łatwy sposób pozwala jednej osobie na zajmowanie się kilkoma komputerami z jednej konsoli.

 

Źródło