Licencjonowanie Kerio Connect i Kerio Control – geneza i stan obecny

kerio_connect-Control

20 stycznia 2017 producent oprogramowania Kerio, czyli Kerio Technologies Inc., ogłosił sprzedaż produktów Kerio Connect, Kerio Control, Kerio Operator oraz Kerio Cloud firmie GFI Software™

Jako motywację tej zmiany wspólne oświadczenie producentów wskazuje chęć poszerzenia portfolio produktowego.

Kwiecień 2018 – GFI Software wprowadziła nowy rodzaj licencjonowania – GFI Unlimited, w pakiecie znajdują się Kerio Control, Kerio Connect i Kerio Operator.

Od tej pory zostaje uruchomiony alternatywny sposób licencjonowania i oprócz niekończącej się licencji (z możliwością aktualizacji 35%) klient ma oferowaną w pakiecie GFI Unlimited subskrypcje dla produktów Kerio. 

26 marca 2019 – GFI Software wycofuje się ze wsparcia technicznego produktu Kerio Operator

Kerio Operator pozostaje produktem w ofercie GFI Unlimited bez wsparcia technicznego, w modelu sprzedażowym subskrypcyjnym. Oferowana subskrypcja dla produktu (w ramach odnowień licencyjnych) przekształca licencje z wieczystych na subskrypcyjne w modelu zakupowym rok, dwa, trzy.

9 sierpnia 2020 – ostatni dzień sprzedaży rozwiązań Kerio Connect i Kerio Control w modelu perpetual licence

Wraz z przejęciem w Polsce dystrybucji rozwiązań GFI Software jedynym modelem zakupu nowych licencji i odnowień starszych jest model subskrypcyjny w ramach GFI Unlimited, lub dla wybranych produktów GFI w tym Kerio Control i Kerio Connect

Co należy wiedzieć o nowym modelu subskrypcyjnym GFI Software dla produktów Kerio.

– Ważność licencji zakupionej w modelu subskrypcyjnym zaczyna się i kończy w określonym dniu. Licencja może być wykupiona na rok lub nawet 5 lat.

– Koniec ważności subskrypcji oznacza koniec pracy oprogramowania, który korzysta z licencji subskrypcyjnej. Bez odnowienia licencji Kerio Control i Kerio Connect tracą możliwość wykonywania swoich działań. Biorąc pod uwagę charakter zadań oprogramowania Kerio Control i Kerio Connect jest to bardzo ważne, żeby pamiętać i nie przegapić subskrypcji. 

– Klient musi dokonać wyboru: 
Posiadając jeszcze licencje zakupioną „po staremu” czyli z licencją wieczystą, decyzją klienta jest odnowienie tej licencji i przejście na model subskrypcyjny lub pozostawienie tej licencji w wersji z nieodnowionym software maintenance z pozostawieniem jej w stanie „wieczystej” ale bez możliwości aktualizacji wersji oprogramowania oraz dodatków jak antuwirus, webfilter, w przypadku Kerio Connect także AV, antyspam (silnik komercyjny) i ActiveSync. 

– Każde zapytanie o zakup licencji i odnowień licencyjnych traktujemy indywidualnie i staramy się przygotować najlepszy możliwy scenariusz dla klienta. 

Klienci, którzy będą niezadowoleni ze zmian w nowym modelu licencyjnym otrzymają od Sun Capital specjalną ofertę migracyjną.

Kerio Connect —> IceWarp lub inne rozwiązanie klasy UTM wybrane podczas bezpłatnych konsultacji z klientem.

Kerio Control —> SOPHOS UTM w specjalnej dedykowanej cenie, lub inne rozwiązanie klasy UTM wybrane podczas bezpłatnych konsultacji z klientem.