Sophos UTM – alternatywa dla wycofanego Microsoft Forefront TMG

UTM TMGW czasie, kiedy obserwujemy największą aktywność hakerów i cyberprzestępców w historii, Microsoft ogłosił wycofanie się z dalszego wspierania swojego rozwiązania do ochrony sieci – Forefront Threat Management Gateway (TMG), stawiając tym samym wielu administratorów IT przed koniecznością znalezienia nowego zabezpieczenia. Istnieje wiele rozwiązań typu firewall, których producenci twierdzą, że ich rozwiązanie jest rozsądną alternatywą TMG, jednak wiele z nich bazuje wyłącznie na marketingu, nie zapewniając wystarczającego bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy kluczowe elementy ochrony zapewnianej przez TMG oraz wyjaśniamy jak Sophos Unified Threat Management (UTM) godnie zastąpi rozwiązanie Microsoft, jednocześnie pozwalając podnieść poziom zabezpieczeń sieciowych.

Kilka słów o Microsoft TMG:

Microsoft Forefront TMG był częścią linii produktów zabezpieczających Forefront. Jest to oprogramowanie dla Windows Server 2008 do ochrony sieciowej, posiadające funkcjonalność firewall, IPS, filtrowanie web, VPN i reverse proxy. Forefront TMG jest następcą Microsoft ISA (Internet Security and Acceleration) Server.

Microsoft w sierpniu 2012r. po cichu ogłosił wycofanie kilku produktów w tym m.in. Forefront TMG, co skutkowało zakończeniem sprzedaży tego rozwiązania w grudniu 2012r., nie oferując żadnego następcy. W skrócie oznaczało to, że TMG przestał istnieć.

Wyzwanie:

Wiele firm miało wdrożone ISA lub TMG w celu podniesienia ochrony sieci. Mogły one pracować jako jedyny firewall lub w połączeniu z różnymi firewallami, routerami i innymi rozwiązaniami zabezpieczającymi.

Przez decyzję Microsoftu o wycofaniu TMG, wszyscy jego użytkownicy stanęli przed koniecznością znalezienia alternatywy. Jako firma dostarczająca rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT, pragniemy zaproponować wszystkim, poszukującym następcy TMG, klasowy produkt, wypełniający powstałą lukę. Sophos UTM (pisaliśmy o nim we wcześniejszym artykule na naszym blogu), bo o nim właśnie mowa, nie ogranicza się wyłącznie do zastąpienia TMG – pozwala na uporządkowanie, ujednolicenie, pełniejszą ochronę infrastruktury IT oraz dodanie wielu doskonałych narzędzi i funkcji, których nigdy nie było w TMG. Rozwiązanie producenta z Abingdon, po wyczerpujących analizach, zostało poparte przez wielu ekspertów w branży.

Kluczowe aspekty:

Elastyczne opcje wdrożenia – ten sam serwer co TMG (Software Appliance), Hyper-V Appliance, Hardware Appliance lub Amazon Machine Image.

Łatwość użytkowania i więcej możliwości – większa możliwość personalizacji i konfiguracji bez zbędnej złożoności.

Ujednolicenie i uproszczenie – możliwość zastąpienia jednym urządzeniem wielu serwerów i pojedynczych routerów oraz firewalli.

Lepsza ochrona – rozwijany przez Sophos – jednego z liderów w segmencie bezpieczeństwa IT dla biznesu, posiadającego ponad 25-letnie doświadczenie i globalne laboratoria analizujące zagrożenia, co gwarantuje nieprzerwane wsparcie i aktualizacje.

Perspektywiczna platforma bezpieczeństwa sieciowego – zintegrowane bezpieczne WiFi, RED i Endpoint (włączając w to unikalny web protection w Endpoint).

Możliwość rozszerzenia funkcjonalności – proste zarządzanie wieloma Sophos UTM przy użyciu SUM (Sophos UTM Manager).

Sophos UTM, w przeciwieństwie do wycofanego TMG, ma ściśle określoną strategię rozwoju i długoterminową roadmapę. Nie można się więc nie zgodzić z ekspertami w branży, którzy uznają Sophos UTM za najlepszy produkt do zastąpienia Microsoft TMG. Specjalnie dla wszystkich klientów, którzy stanęli przed koniecznością wymiany Forefront TMG, Sophos przygotował dodatkowe materiały, w tym porównania i opisy, pozwalające w jeszcze łatwiejszy sposób wymienić dotychczasowe zabezpieczenie, na klasowy Sophos UTM, dający oprócz funkcjonalności TMG, dodatkowo wiele innych ciekawych i przydatnych funkcji.

UTMTabelka

Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem dodatkowych informacji na temat Sophos UTM, zapraszamy na naszą stronę internetową poświęconą temu produktowi lub do bezpośredniego kontaktu email na suncapital[at]suncapital.pl.

4 Komentarzy. Zostaw nowy

A to Kerio Control tego nie pociągnie? Jaka jest ewentualne zestawienie cenowe/wartościowe Kerio i Sophos’a?

Krzysiek
31/07/2013 09:17

Oczywiście że Kerio Control to także pociągnie :). Różnica jest w licencjonowaniu i bazie produktowej i myśle tu o hardware. Kerio Control w formie appliance to 2 modele. Sophos UTM to około 5 modeli i do tego możliwość dokupienia dedykowanych mini appliance w postaci RED (do łączenia w sieć małych biur, punktów) no i jeszcze dedykowane Access Pointy 3 rodzaje. Całość powoduje że jakby nie patrzeć jest to bardzo wszechstronna i szeroka oferta, która może być dedykowana do rynku SMB i Enterprise. Żeby porównać ceny należałoby zrobić analizę konkretnego przypadku, ponieważ różnie to wychodzi :)

Co nowego w Sophos UTM Accelerated (9.2): #7 – Bezpieczniejszy Web Application Firewall » FirewallBlog – BLOG IT
09/04/2014 11:06

[…] może dotychczas korzystasz w tym celu z Microsoft Forefront TMG? Teraz masz sporą okazję na upgrade, który będzie zintegrowany z resztą twojego środowiska […]

how to calculate bmi
28/02/2015 16:59

Bmi Calc

Calculate Bmi