Sophos XG zarządzany poprzez konsolę Sophos Central już w fazie testów!

Sophos poinformował, że do programu wczesnego dostępu (Early Access Program/ EAP) włączona została funkcja zarządzania urządzeniami XG z poziomu konsoli Sophos Central. Do programu mogą dołączyć również klienci indywidualni.

Sophos Central jest działającą w chmurze platformą do zarządzania produktami z portfolio producenta – od teraz testować można zarządzanie, konfigurowanie i dostęp do fizycznych urządzeń XG w wygodny sposób, z poziomu przeglądarki, z dowolnego miejsca w świecie posiadającego dostęp do internetu. Warto dodać, że dostęp poprzez konsolę Sophos Central jest całkowicie bezpieczny, a na serwerach producenta nie są przechowywane żadne dane użytkowników.

Jak dołączyć do programu wczesnego dostępu (EAP):

Całość jest opisana w artykule dostępnym w Bazie Wiedzy pod tym linkiem: Knowledge Base article i składa się z trzech prostych kroków:

1. Po pierwsze: warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie konta Sophos Central. W przypadku jego braku, należy założyć konto próbne na stronie cloud.sophos.com. Po założeniu konta należy się na nie zalogować oraz zapisać do programu EAP, klikając na nazwę użytkownika w prawym górnym rogu konsoli.

2. Następnie należy zalogować się do konsoli administracyjnej XG, podać dane do logowania w serwisie SOPHOS Central w zakładce „Central Synchronization” oraz zaznaczyć opcję “Manage from Sophos Central.”

3. W ostatnim kroku należy wrocić do okna Sophos Central i potwierdzić dodanie nowego XG. To wszystko! Od tej pory można zarządzać XG z poziomu przeglądarki internetowej.

Dołącz do forum Programu Wczesnego Dostępu aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Dodatkowe funkcjonalności planowane wkrótce

Z biegiem czasu, do centralnego zarządzania XG poprzez portal będą dodawane nowe funkcje, takie jak:

  • Zarządzanie kopiami zapasowymi konfiguracji oraz przestrzeń na pliki kopii zapasowych wraz z opcją regularnego ich wykonywania;
  • Zarządzanie aktualizacjami firmware’u umożliwiające aktualizację wielu urządzeń jednocześnie;
  • Nowy kreator umożliwiający łatwe skonfigurowanie zdalne nowego firewalla od podstaw
  • Dużo więcej!

FAQ:

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące administracji urządzeniem Sophos XG przy użyciu platformy Sophos Central:

Pytanie: Czy istnieje limit urządzeń, które mogą być zarządzane przy użyciu Sophos Central?

Nie, mie ma takiego limitu. Klient może zarządzać wszystkimi typami XG przez Sophos Central – hardware, software, wirtualnym oraz wersji z chmury Azure tak długo jak ma dostęp do sieci WAN.

Pytanie: Czy korzystanie z zarządzania Sophos Central jest płatne?

Nie. Zarządzanie jest bezpłatne i nie wymaga żadnych dodatkowych licencji.

Question: Czy potrzebuję innych produktów Sophos żeby gorzystać z zarzązania XG poprzez Sophos Central?

Nie, żadne inne produkty Sophos nie są konieczne do zarządzania XG poprzez Sophos Central.

Pytanie: Jak realizowane jest połączenie i jak przekazywane są informacje pomiędzy XG, a konsolą Sophos Central?

XG inicjuje bezpieczne, szyfrowane połączenie z użyciem protokołu TLS do serwera Sophos Central w celu wymiany informacji. Ponieważ połączenie jest realizowane bezpośrednio z urządzenia jest jest to całkowicie bezpieczne i proste rozwiązanie do zarządzania XG w sposób zdalny, bez ryzyka dostępu do lokalnych danych logowania do konsoli XG. Nie jest konieczna żadna dodatkowa konfiguracja portów.

Ponieważ konfiguracja urządzenia oraz pliki z logami i raporty nie są przechowywane w konsoli Sophos Central, nie jest konieczna synchronizacja tych elementów – wszystkie zmiany dokonane za pomocą konsoli Sophos Central są na bieżąco widoczne w urządzeniu.

Pytanie: Czy Sophos przechowuje lub wykonuje kopię jakichkolwiek danych pochodzących z mojego urządzenia XG do chmury?

Nie, wszystkie informacje konfiguracyjne i dane pozostają tylko i wyłącznie na urządzeniu.

Pytanie: Jaka wersja oprogramowania na urządzeniu XG jest konieczna, aby móc skorzystać z zarządzania przez Sophos Central?
Konieczna jest wersja XG Firewall v17.5 (lub późniejsza), której rozpowszechnianie rozpoczęło się w listopadzie 2018 roku.

Pytanie: Jakie są sposoby centralnego zarządzania urządzeniami XG i jakie są różnice między nimi?

Zarządzanie przez Sophos Central jest idealne dla klientów, którzy chcą zarządzać i monitorować swoje urządzenia XG z jednej konsoli, razem z pozostałymi produktami dostępnymi w konsoli webowej. Zarządzanie w chmurze oferuje dostęp do listy wszystkich urządzeń XG i umożliwia zarządzanie każdym z osobna, nie oferuje jednakże w chwili obecnej szablonów polityk możliwych do zastosowania na wielu urządzeniach oraz nie posiada systemu ostrzegania i monitorowania dostępnego w Sophos Firewall Manager.

Sophos Firewall Manager (SFM) jest rozwiązaniem on-premise (na urządzenia fizyczne), które umożliwia zaawansowaną obsługę wielu urządzeń. Jest to rozwiązanie idealne dla organizacji, które zarządzają dużą liczbą urządzeń i oczekują od narzędzia obsługi polityk i potrzebują bardziej zaawansowanych narzędzi do administracji.