UTM – bezpieczeństwo sieci w małych i średnich firmach

network-securityCyberprzestępczość i bezpieczeństwo IT to w obecnych czasach temat gorący i jak najbardziej na czasie. Bezpośredni wpływ na ten stan rzeczy ma fakt, że dzisiejszy nawet najmniejszy biznes jest uzależniony od komunikacji, głównie tej realizowanej za pośrednictwem sieci Internet. I tu z pomocą przychodzi hardware appliance w postaci Kerio Control.

Czym zatem jest to urządzenie? Można o nim powiedzieć, że posiada w sobie cechy firewalla, routera i VPN (Virtual Private Network). Pozwala ono na ochronę antywirusową, wykrywa i blokuje próby włamań (Intrusion Detection) oraz zapewnia filtrowanie treści (Content Filtering) – oznacza to, że dostaniesz dokładną informację o tym czy i kiedy miała miejsce jakikolwiek próba ataku czy próba wejścia do Twojej sieci.

Zastosowanie UTM (Unified Threat Management) w praktyce daje wiele korzyści wliczając w to między innymi:

  1. Zapewnienie najwyższej prędkości wykorzystania sieci dla Twoich najważniejszych zadań. Administrator decyduje co staje się priorytetem a co może poczekać – dzięki temu masz pewność, że twoje wideokonferencje przebiegną w sposób płynny oraz, że transakcje finansowe będą miały priorytet pierwszeństwa przed mailami pracowników. Urządzenia te mają możliwość monitorowania dostępności Twojego łącza w czasie rzeczywistym dzięki Quality of Service – kontrolę przepustowości łącza.
  2. Zwiększenie produktywności swoich pracowników. Web filter w jaki wyposażony jest Kerio Control umożliwia ustawienia odpowiednich polityk blokujących dostęp do stron www – przykładowo stron społecznościowych, zakupów on-line itp.
  3. Redukcja zagrożenia ujawnienia wrażliwych danych dla Twojego biznesu. Wielu specjalistów IT jest zadania, że pracownicy stanowią najsłabsze ogniwo w infrastrukturze bezpieczeństwa IT, dzięki UTM masz możliwość ograniczenia tego zagrożenia poprzez zablokowanie stron zainfekowanych oprogramowaniem typu malware, wirusami a także tych wyłudzających prywatne dane – phishing.
  4. Zapewnienie ochrony połączeń sieciowych swoich pracowników. Jak wiadomo pracownicy z racji wykonywania swoich obowiązków są zmuszeni do korzystania z połączeń sieciowych poza siedzibą firmy. Dobre urządzenie sieciowe daje możliwość połączenia VPN (Virtual Private Network), dzięki czemu zapewnia się bezpieczny dostęp do twojej sieci poprzez specjalny, bezpieczny tunel stworzony w sieci publicznej.
  5. Monitorowanie ruchu sieciowego Twoich pracowników. Urządzenie to pozwala generować raporty dotyczące aktywności poszczególnych użytkowników w sieci – listy stron odwiedzanych przez użytkowników trafią na Twoją skrzynkę mailową w formie przejrzystego raportu.

Istnieje wiele opcji zapewnienia bezpieczeństwa w sieci dla małych i średnich firm, wiele z nich z racji kosztów, czy zapewnienia niezbędnej infrastruktury sprawia, że stają się one poza zasięgiem finansowym. Właśnie dlatego powstały takie rozwiązania jak Kerio Control NG, które posiadają w sobie potężne możliwości przeznaczone do ochrony Twojej sieci przy jednoczesnej ochronie Twojego firmowego portfela.

Źródło