Co to jest malware ? – z cyklu: Bezpieczeństwo IT Nie TYLKO dla Orłów

malware_NTDOW naszych rozmowach, prezentacjach, webinarach często pojawią się specyficzne słowa i zwroty, codziennie stosowane przez ludzi pracujących i interesujących się branżą bezpieczeństwa IT. Język branżowy nie jest niczym szczególnym. W każdej dziedzinie zawodowej tak jest, nie tylko w IT. Często zapominamy jednak, że naszymi odbiorcami przekazów są ludzie, którzy niekoniecznie dobrze czują się z daną terminologią.

– „Panie Krzyśku, co to za zwierzątko ten malware?”. W trakcie jednej z ostatnich rozmów padło pytanie od uczestnika spotkania.

Dlatego postanowiliśmy uruchomić na blogu coś w rodzaju poradnika. Będziemy próbowali się zmierzyć z wyzwaniem i tłumaczyć teoretycznie dla nas oczywiste rzeczy na język bardziej zrozumiały.

Zacznijmy więc od pytania o „MALWARE”
– „Co to za zwierzątko?”  Pytanie powinno brzmieć: „Co to za rodzina zwierząt?”

Bo malware jest określeniem dla szeregu różnych grup i rodzajów oprogramowania złośliwego i szkodliwego. Określenie malware to ogólny termin dla tego typu zagrożeń, które występują w środowisku informatycznym: komputery, serwery, aparaty telefoniczne z systemami operacyjnymi – smartfony. Terminu malware często używamy do opisania wszelkich zagrożeń komputerowych, w tym trojanów, robaków i wirusów komputerowych.

Podsumowując – słowo „malware” to słowo typu „wytrych” do określenia złośliwego oprogramowania.

Skutecznym rozwiązaniem do walki z tego typu zagrożeniami są systemy antywirusowe. W chwili obecnej najbardziej popularne rozwiązania klasy EndPoint oferują szereg narzędzi do zapobiegania i eliminacji zagrożeń. Zawsze pamiętaj o stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, aktualizacji systemów i oprogramowania oraz zdrowym rozsądku.

Czy znasz jakiś zwrot z branży bezpieczeństwa IT, którego nie rozumiesz i chciałbyś znaleźć tutaj odpowiedź?

Jeśli tak, to napisz w komentarzu na naszym profilu na Facebooku :)