EOL dla access pointów serii AP firmy Sophos

Jesteśmy zobowiązani zapowiedzieć nadchodzący koniec wsparcia dla access pointów serii AP firmy Sophos. Generacja tych access pointów będzie otrzymywać wsparcie jedynie do dnia 31 grudnia 2023 roku. Chcielibyśmy również poinformować o możliwości skorzystania z promocji na zakup Access Pointów Serii APX oraz możliwości zakupu nowych modeli Access Pointów bazujących na wifi 6.

Konsekwencje wynikające z dalszego korzystania z Access Pointa, który osiągnął EOL’a

Przypominamy, że brak aktualizacji oraz wsparcia skutkować będzie naruszeniem polityki bezpieczeństwa. Urządzenia, które osiągnęły EOL’a przestają otrzymywać istotne łatki bezpieczeństwa. Potencjalne luki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia skutecznego cyberataku. Z kolei brak wsparcia technicznego oznaczać może awarie, których naprawy producent nie będzie chciał się podjąć. Warto, również dodać, że starsze access pointy mogą nie obsługiwać najnowszych standardów bezprzewodowych, co ogranicza ich zdolność do efektywnego współpracowania z nowoczesnymi urządzeniami. To może prowadzić do utraty funkcji i ograniczenia prędkości transferu danych. W niektórych branżach istnieją regulacje dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych. Korzystanie z urządzenia po okresie wsparcia może naruszać te regulacje i prowadzić do problemów prawnych oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa danych.

Dlatego zawsze zalecamy migrację do nowoczesnych, wspieranych urządzeń, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa, stabilności i zgodności z aktualnymi standardami technologicznymi.

Produkty:Etap życia produktu:Data:
Ap: 15, 15C, 55, 55C, 100, 100C, 100XEnd of Life oraz End of Support31 grudnia, 2023 r.
Wszystkie starsze modele zostały pozbawione wsparcia we wcześniejszym terminie
Proponowana ścieżka migracji oraz aktualna oferta promocyjna na modele z serii APX
Model z serii AP:Zarządzanie poprzez konsolę w chmurze:Zarządzanie na urządzeniu lokalnym:Zarządzanie poprzez firewalla:
Model podstawowy: AP 15APX 120 (Wi-Fi 5)APX 120 (Wi-Fi 5)
Model klasy średniej: AP55/55CAP6 420 (Wi-Fi 6)
AP6 420E (Wi-FI 6/6E)
APX 320 (Wi-Fi 5]
APX 530 (Wi-Fi 5)
AP6 420 (Wi-Fi 6)
AP6 420E (Wi-Fi 6/6E)
APX 740 (Wi-Fi 5)
Model o wysokiej wydajności:
AP 100/100C
AP6 840 (Wi-FI 6)
AP6 840E (Wi-Fi 6/6E)
APX 740 (Wi-Fi 5)
AP6 840 (Wi-Fi 6)
AP6 840E (Wi-Fi 6/6E)
APX 740 (Wi-Fi 5)
Model Zewnętrzny:
AP 100X
AP6 420X (Wi-Fi 6)
APX 320X (Wi-Fi 5)
AP6 420X (Wi-Fi 6)nie dostępne

Przypominamy, że do końca marca 2024 r., w Sophosie będzię obowiązywać promocja, dzięki której przy zakupie min. 3 urządzeń z serii APX uzyskają Państwo dodatkową zniżkę w wysokości  20 % na każde z zakupionych urządzeń.

Oczywiście, zachęcamy również do zapoznania się z ofertą na najnowsze AP6, wykorzystujące standard Wi-fi 6 (znany również jako 802.11ax), który w porównaniu do starszych generacji, różni się:

  • Szybkością Transferu Danych – Wi-FI 6 oferuje wyższą maksymalną przepustowość danych niż starsze standardy. Pozwala to na przesyłanie większej ilości danych w jednostce czasu. To istotne zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak, m.in. powierzchnie biurowe, duże sklepy, czy lotniska.
  • Obsługą Wielu Urządzeń Jednocześnie (OFDMA) – Wi-Fi 6 wprowadza technologię OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Dzięki niej można obsługiwać większą liczbę urządzeń bez utraty wydajności.
  • Zastosowaniem Technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output) – pozwala na jednoczesne przesyłanie pakietów danych do różnych urządzeń.
  • Zastosowaniem technologii Target Wake Time – która umożliwia urządzeniom w trybie oszczędzania energii skoordynowanie czasu, w którym są aktywne i bezczynne, co przyczynia się do wydłużenia żywotności baterii w urządzeniach przenośnych.
  • Zastosowaniem technologii Beamforming – sygnał jest kierowany precyzyjniej w kierunku konkretnego urządzenia, zamiast być rozpraszany w różne strony.
  • BSS Coloring – oznaczanie pakietów danych kolorami, co pomaga w lepszym zarządzaniu pasmem i unikaniu interferencji między różnymi sieciami Wi-Fi.

Powyższe ulepszenia sprawiają, że Wi-Fi 6 jest bardziej wydajne, stabilne i przyjazne dla środowiska z wieloma urządzeniami niż starsze generacje. Mimo to, pełne korzyści można uzyskać tylko wtedy, gdy wszystkie urządzenia w sieci są zgodne z Wi-Fi 6.