Kerio Workspace, a Samepage.io

Jak już pisaliśmy, z końcem stycznia 2013r. Kerio wycofało ze sprzedaży i dystrybucji produktów Kerio Workspace i Kerio Workspace Starter Edition (Free). W zamian otrzymaliśmy od producenta analogiczną usługę Samepage.io z możliwością także użytkowania bezpłatnej wersji rozwiązania.

W artykule porównamy usługę cloud Samepage z programem Workspace free i postaramy się przestawić plusy i minusy obu rozwiązań.

Od razu trzeba nadmienić, że w dniu premiery usługi Samepage, różnica nawigacyjna w stosunku do Workspace (jej aktualnej wersji dostępnej jako RC1), jest praktycznie zerowa. Biorąc pod uwagę jednak starszą wersję Kerio Workspace 2.0.1, pod względem wyglądu i designu mamy zupełnie odświeżony interface użytkownika. Oczywiście, jak zawsze kwestią gustu będzie, która wersja podoba się bardziej.

Kerio Workspace opisany był w artykule Karoliny, gdzie porównywany był z DropBox oraz przygotowany był dedykowany przewodnik dla Workspace. Produkt charakteryzował się możliwością stworzenia własnej usługi w chmurze, w ramach komputera domowego lub firmowego oraz udostępniać w sieci i na zewnątrz zawartość, nad którą mamy pełna kontrolę. W dobie wszystkich usług cloud typu DropBox, była to unikalna cecha produktu, porównywalna jedynie z Microsoft Sharepoint.

Samepage to klasyczna usługa dostępna w chmurze na dedykowanych serwerach Kerio. Plusem rozwiązania jest wygoda i brak dodatkowych kosztów związanych z infrastrukturą i administracją. Minusem dla części klientów będzie konieczność przetwarzania danych i ich przetrzymywania na zewnątrz. Samepage wystrzelił Kerio Workspace do chmury, jakich jest już wiele i tym samym stracił swoją oryginalność – produktu, którym możemy sami administrować i personalnie za niego odpowiadać. Kerio Workspace mogliśmy skonfigurować na własnym serwerze, przypisując do niego nasz adres IP lub dedykowaną domenę. W przypadku Samepage, wszyscy klienci są zobligowania do pracowania na dedykowanej domenie samepage.io.

Sama funkcjonalność rozwiązania nie zmieniła się i Samepage oferuje te same możliwości co Kerio Workspace. Producent obiecuje szereg ulepszeń i nowych funkcji, wolę jednak poczekać na ich oficjalną premierę, niż dzielić się tutaj plotkami.

Z podstawowych funkcji mamy możliwość tworzenia własnych przestrzeni i własnych stron, gdzie przestrzeń jest rodzajem katalogu, a strona to 10 różnych składników, które decydują o formie tego, co stworzymy:

Dostępne składniki to:

Treść – edycja dokumentów za pośrednictwem edytora online z silnikiem LibreOffice.

Biblioteka plików (element adekwatny do usługi typu dropbox) z możliwością synchronizacji pomiędzy lokalnymi katalogami i zawartością w chmurze.

Obraz – możliwość dodania pojedynczego obrazka/pliku graficznego.

Galeria obrazów – nowość dość oczekiwana, możliwość dodawania jednorazowo większej ilości plików graficznych, które tworzą galerię.

Tabela – kolejny nowy element adekwatny do tekstu, tym razem mamy możliwość edycji prostej wersji arkusza kalkulacyjnego.

Lista zdarzeń – rodzaj kalendarza online.

Lista zadań – rodzaj listy zadań online.

Film – możliwość przesłania filmów w formacie flv i f4v

Lista łączy – element, który pozwala w prosty sposób dodać listy URL.

– Strona mashup – element, który w prosty sposób umożliwia dodanie mapy, filmu etc. za pośrednictwem kodu HTML.

Co jest ciekawe, wszystko co tworzymy w naszych przestrzeniach domyślnie mamy udostępnione w ramach organizacji dla innych użytkowników. Poziom dostępu możemy sami edytować w ramach tylko do odczytu i współautor.

Istnieje możliwość udostępnienia całej przestrzeni na zewnątrz za pośrednictwem linku URL.

Bardzo proszę, udostępniam moje testy przygotowane na rzecz artykułu.

Bardzo przydatną i praktyczną funkcją jest możliwość komentowania wszystkich składników. Po oznaczeniu przestrzeni jako ulubionej, na naszą skrzynkę pocztową będą schodziły wszystkie komentarze umieszczane przez innych użytkowników tej przestrzeni. Jest to zapowiedź bardzo ciekawej, mam nadzieję przyszłościowej funkcji typu workflow.

Poniżej tabela przedstawiająca podstawowe różnice pomiędzy rozwiązaniami.

 

Cechy Workspace Free Samepage.io
platformy Windows, Mac, Linux Usługa w chmurze
Sposób zarządzania usługą Własny serwer lub komputer z dostępem do sieci Gotowa usługa Kerio typu cloud
Panel administracyjny Pełen panel administracyjny z dostępem do pełnej konfiguracji Konto administracyjne firmowe do zarządzania użytkownikami
Przestrzeń dyskowa 10 GB – ograniczenie dla wersji free. Max 10GB, gdzie 2 GB jest przyznane na starcie i 500 MB dodawane dla nowego użytkownika dodanego w ramach przestrzeni firmowej.
Konsola użytkownika WEB SSL Własna konfiguracja TAK
Wsparcie techniczne Email i forum producenta Email (z pewnością wkrótce także dedykowane forum)
Limit przesyłania danych BRAK 250 MB
Sposób przechowywania danych Własne repozytorium w sieci „Farma serwerów w USA”. (w przyszłości ma być także w Europie).
Ograniczenia Wiedza na temat instalacji i konfiguracji aplikacji Przepustowość Internetu
Dostęp za pośrednictwem urządzeń mobilnych Tak, ograniczone do wglądu w pliki i teksty z możliwością wpisywania komentarzy Tak, ograniczone do wglądu w pliki i teksty z możliwością wpisywania komentarzy
Klienta do obsługi lokalnie przetrzymywanych plików Tak, Windows, Mac, Linux Tak, Windows, Mac, Linux
Wersja polskojęzyczna Tak Tak, ale w ograniczonym stopniu
Możliwość przejścia do wersji komercyjnej Tak – zakup licencji u resellera Kerio Tak – możliwość zamówienia usługi 

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania i testowania Samepage.io. Koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią.

3 Komentarzy. Zostaw nowy

Gdzie są ulokowane serwery Samepage?

Krzysiek
12/02/2013 22:29

Na ten moment w serwerowni Kerio, w Stanach. W tym roku ponoć planowane jest umiejscowienie serwerów klienckich takż w Europie.