Wirtualizacja cz.4: migracja serwerów, na co zwrócić uwagę

VirtualServer1

Przed przystąpieniem do przenosin lepiej upewnić się dwa razy, że zidentyfikowaliśmy wszystko to, co ma być przeniesione, dzięki temu zapewnimy sobie komfort, na wypadek gdyby któryś z pracowników nagle ocknął się i stwierdził, że jego komputer nie znajduje się na liście. Pamiętajmy też, że migracja nie ma na celu przeniesienia 1 do 1 wszystkiego. Jej celem jest natomiast pełne wykorzystanie zasobów IT jakie posiadamy a nie tylko kilkunastu procent, podczas gdy pozostała reszta nie jest w ogóle wykorzystywana – przestrzeń dyskowa, procesory. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wirtualne maszyny, które stworzymy będą skrojone na miarę obsługi naszych procesów.

Przenosiny ze względu na priorytet

Nie rozpoczynajmy od największych, najbardziej pracochłonnych i najważniejszych usług. Zamiast tego zacznijmy od tych najmniej istotnych. Upewnij się, że masz wszelkie pozwolenia na dokonanie transferu, pozostaw te, które wymagają najwięcej zezwoleń na koniec.

Ręcznie, półautomatycznie czy automatycznie?

Mamy tu kilka opcji, które możemy wykorzystać podczas przenosin. Najżmudniejszym jest ręczne tworzenie wirtualnej maszyny i kopiowanie wszystkich plików z maszyny fizycznej. Z pewnością jest to pewny sposób, gdy nie posiadamy zbyt wiele danych. Przy konwersji dużej ilości danych możemy wykorzystać narzędzia do półautomatycznego lub automatycznego przenoszenia.

Przy przenoszeniu mniejszej ilości danych i korzystaniu z MS Hyper-V Virtual Machine Manager (VMM) można skorzystać z jego funkcjonalności – będzie to z pewnością pomocne przy przenosinach.

Przenoś tylko to co istotne

Zanim rozpoczniemy migrację, dobrze jest upewnić się, że faktycznie będziemy przenosić to, co jest nam potrzebne, a nie kosz z plikami. Warto skorzystać z programów typu directory-sizing tool, które wskażą nam miejsca przechowywania plików, z których będziemy mogli wybrać te faktycznie niezbędne.

Zabezpiecz swoje dane wykonując backup – nigdy nie wiadomo co nas czeka po przed, w trakcie i po… aby w pełni zabezpieczyć swoje dane polecamy oprogramowanie BackupAssist, dzięki któremu  mamy możliwość tworzenia backupów lokalnych i internetowych, kopii zapasowych plików i całych serwerów zarówno fizycznych jak i wirtualnych.

BackupAssist jest dostępny w 30 dniowej, pełnej wersji testowej, dzięki której zabezpieczymy dane przed lub po migracji.

Źródło