Microsoft Edge lepszy niż Chrome i Firefox

Jak podaje do wiadomości NSS Labs czyli laboratorium skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie IT i w związku z tym przeprowadzające na zlecenie wszelkiego rodzaju testy związane z bezpieczeństwem informacji, przeglądarka Microsoftu posiada wyższy wskaźnik blokowania SEM (Socially Engineered Malware) i ataków phishingowych. Czym są ataki phishingowe w sumie wiadomo natomiast SEM, to już trochę bardziej złożony temat ale w skrócie można powiedzieć, że chodzi tu o tworzenie wszelkiego rodzaju pułapek na potencjalnych użytkowników Internetu, u podstawy których leży socjotechnika. Przykładowo wchodząc na jakąś stronę dostajesz informację, że wykryto u Ciebie wirusa i zalecamy zainstalowanie oprogramowania, które go usunie, bo jak widać Twój antywirus sobie z nim nie radzi. Wystarczy, że klikniesz w link aby pobrać program… To wyjątkowo prosty przykład ale działa to podobnie. Odwołuje się to do naszych zachowań, upodobań, lęków, zainteresowań itd. – tak naprawdę wszystkiego, czym tak szczodrze i bez zastanowienia dzielimy się w sieci.

Wracając do testów… natywna przeglądarka Microsoftu podczas przeprowadzonych testów zablokowała aż 99% ataków SEM natomiast wskaźnik ochrony typu zero-hour wyniósł 98,7%. Wspomniany wcześniej wskaźnik anty-phishing w początkowej fazie testów wynosił 92,1% i zwiększał się podczas okresu testowego.

MS Edge jako narzędzie dla Administratorów?

Wyniki te mogą być nieco szokujące zważywszy fakt, jak bardzo przeglądarka Microsoftu – Internet Explorer, była podatna na złośliwe oprogramowanie. Wydaje się, że Microsoft wrócił z dosyć dalekiej podróży i z miejsca wchodzi do czołówki producentów skutecznie walczących z malware. Zapewne wszyscy Administratorzy, którzy nie przepadają za instalowaniem czegokolwiek na swoich systemach ucieszy zapewne fakt, że natywna przeglądarka Microsoftu jest narzędziem bezpiecznym.

Wyniki w wykrywaniu próbek SEM wyglądały następująco:

Microsoft Edge zablokowała 99% próbek SEM
Google Chrome 85,8% próbek SEM
Mozilla Firefox 78,3% próbek SEM

Wyniki w wykrywaniu phishingu:
Microsoft Edge wskaźnik wykrywalności 92,1%
Google Chrome wskaźnik wykrywalności 82,4%
Mozilla Firefox wskaźnik wykrywalności 81,4%

Średni czas blokowania strony zainfekowanej phishingiem wyniósł 56,4 minuty. Firefox potrzebował na to 61,2 min, Chrome 84,6 minut a Edge 24 minuty.

Jakie wnioski? Zawsze pozostaje ten %, który przechodzi… Dobry antywirus dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo naszego serwera czy komputera, trzeba jednak pamiętać o kopii zapasowej danych. Dzięki temu możemy w 100% odzyskać to, co utraciliśmy w przypadku awarii i tym samym zapewnimy sobie 100% ciągłość działania.

Żródło